Dosya Büyük veri 09 ARALIK 2013 / 10:42

Topraklarını büyük veri yağmuruyla sulayan kazanıyor

Kurumların hemen her ürün gamında kendilerini geliştirebilecekleri fırsatları sunan büyük veri çözümleri, elde edilenlerden anlamlı bölümler çıkartıyor. Kurumlar, yeni nesil çözümlerle bir adım öne çıkmak için büyük veri yatırımlarını artırıyor.
Sürekli artan veri miktarı, bir tarlaya olması gerekenden çok fazla yağmur damlasının inmesine benziyor. Gereğinden fazla düşen yağmurdan ihtiyacı kadarını alan ve kendi ürünlerine dahil eden kurumlar rekabette bir adım öne geçiyor. Elbette bu yoğun yağıştan gerektiği kadarını alarak anlamlı sonuçlar elde etmek için önemli bir maharet gerekiyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşması her geçen günde üretilen veri miktarının büyük ölçüde artmasını sağladı. Ancak gelişim bununla da bitmedi. Makineler arası iletişim (M2M) internet tabanlı olmaya başladıkça üretilen veri miktarı insanın ürettiğinin çok üzerine çıktı. Hatta şeylerin interneti de bu gelişimi sürdürecek kavram olarak öne çıkmaya başladı.

Veriyi anlamlandıran kazanıyor
Günümüzde katlanarak artan veri miktarı hem bireyler hem de kurumlar için önemli bir zorluk haline geldi. Oysa artan veri miktarıyla başa çıkabilmek günümüzün en değerli olgusuna dönüşüyor. Bilgiyi yönetmek rekabette bir adım öne çıkmayı sağlarken, ortaya çıkan devasa veriden anlamlı bilgiler çıkarmak tüm sistemin baştan uca değişmesi anlamına geliyor. Bulut bilişimin gelişmesiyle işlenebilir hale gelen büyük veri kavramıyla artık çok daha anlamlı çıktılardan söz ediliyor.
Veri merkezleri de bu süreçte verilerin toplanarak işleneceği sürecin tam da merkezinde yer alıyor. Hem artan verinin depolanması hem de bu veriyi işlemek için gereken işlemci gücüne sahip olan veri merkezleri, tüm ölçekteki şirketlerin en büyük ihtiyaçlarından biri haline geldi. Büyük veri çözümlerini kullanarak yüksek hacimde işlem yapmak isteyen tüm kurumlar, çoğunlukla harici veri merkezlerini tercih ediyor. Tüm bu sebeplerden de IDC rakamlarına göre, büyük veri teknolojilerinin 2016 yılında oluşturacağı pazarın 28.3 milyar doları bulması bekleniyor. Bununla birlikte büyük veri piyasasının yüzde 30’un üzerinde yıllık büyüme rakamlarına ulaşması öngörülüyor. BT pazarına oranla yaklaşık 7 kat daha fazla büyüyecek bu pazar, tüm sektörlere eklediği katma değerle geleceğin en önemli kavramı olarak büyük veriden söz edilmesini sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics