Dosya Büyük veri 20 EKİM 2014 / 09:38

Veri bilimi sektörü sürükleyecek

2015’e kadar 3,7 trilyon ve 4,4 milyon kişilik istihdam yaratacak olan büyük veri, gerekli önemin gösterilmesi durumunda tüm sektörleri olumlu etkileyecek.

Veri bilimi, veriden bilgi üretmeye verilen genel bir çalışma alanı. Aralarında sinyal işleme, matematik, olasılık modelleri, istatistik, bilgisayar programlama, veri mühendisliği, model oluşturma ve algılama, sanallaştırma, veri ambarı gibi konu başlıklarını barından veri bilimi, geleceğin en önemli alanlarından birini temsil ediyor. Birçok alanda yetişmiş eleman konusunda sorun yaşayan Türkiye’nin veri bilimcisi yetiştirmede neler yapması gerektiğini, bu konunun önemini sektörden dinledik.

“Veri bilimcilerinin yarattığı katma değer, işlenen veriler ile hem uzun vadeli iş planları yapılması hem de pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri gibi alanlarda daha iyi taktik ve stratejik kararlar alınması için önem taşıyor” diyerek sözlerine başlayan Metric Genel Müdürü Gökhan Arıksoy, şirketlerin veri analistleri ve veri bilimcileri sayesinde milyonlarca liralık tasarruf edebileceğinin üzerinde durdu. Arıksoy sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda ABD’de veri bilimcisi arayan pek çok büyük firma var. Ben, büyük veri analitiği uzmanlarına olan ihtiyacın giderek daha görünür hale gelmesiyle birlikte, önümüzdeki dönemde veri bilimcilere olan talepte büyük bir artış yaşanacağına inanıyorum. Tabii bu durumda Yönetim Bilişim Sistemleri, Enformatik, Mühendislik, Matematik ve İstatistik gibi bölümlerin yanı sıra öngörülü davranan eğitim kurumlarının ilgili bölümleri, sertifika programlarını, eğitimleri hayata geçireceklerini düşünüyorum. Bu gibi bölümlerde okuyanlar ya da yeni mezunlar, Metric Akademi programımıza katılarak pratik tecrübelerini artırabilirler.”

Öncelikle büyük verinin detaylarının çok net şekilde anlaşılması gerektiğini dile getiren Arena Bilgisayar EMC Ürün Müdürü Sevan Matatyan, “Kurumların yarattığı verinin süzülmesi, ayrıştırılması, raporlanması gibi farklı aşamalar söz konusu. ‘Veri Bilimi’ teknoloji eğitimi veren okullar için de önemli bir yer edinmesi gerektiğini ve bu eğitimi alan kişilerin kurumlardaki BT yöneticileri ile birlikte hareket etmelerinin kurumun sürekliliği açısından önümüzdeki dönemde hayati olduğunu göreceğiz” dedi.

İstihdama katkısı olacak

Büyük veriyle birlikte mutlaka bu veriyi işleyebilecek veri bilimcilerin istihdama olumlu katkı sağlayacağını dile getiren daha.net Genel Müdürü Emin Gür, “Ancak bunun çok ciddi boyutlarda olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Şu an için çok yeni bir alan ve henüz tam anlamıyla ciddi bir yatırım yapılmıyor. Sektörün ihtiyacı doğurması halinde üniversiteler gerekli iş gücünü oluşturmak için çalışacaktır. Kamu ve özel sektördeki büyük şirketler ise bu ihtiyacı doğurabilecek kurumların başında gelecek” ifadelerini kullandı.

IBM Türk Bilgi Yönetimi Uzmanı Mehmet Cüneyt Göksu, şirket olarak yaptıkları çalışmaları şu şekilde özetledi:

“IBM Üniversite İlişkileri ekibi, sektörün ihtiyacı olduğu konularda üniversitelerle sürekli iletişim halinde bulunarak, Akademik İşbirliği programı çerçevesinde üniversitelerde ortak program geliştirme, değerlendirme ve gerektiğinde ders desteği sunuyor. Örneğin, yakın dönemde İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Veri Bilimi Yüksek Lisans Programı ve Sabancı Üniversitesi’nde Veri Analitiği Profesyonel Yüksek Lisans Programı başlatılması üzerine bir çalışma yürüttük. 2014-2015 akademik yılında başlayan programlarla ‘Büyük Veri’ etrafında gelişen teknoloji ve sürdürülen araştırmalarla, işletmelere daha iyi kararları hızlı almalarına yardımcı olacak bilgi ve araçları sağlayacak.”

2015’e kadar 4,4 milyon kişilik istihdam yaratılacak

Gartner'a göre büyük veri, 2015’e kadar 3,7 trilyon dolarlık bir ürün ve hizmet pazarı ve 4,4 milyon kişilik yeni istihdam yaratacak. IDC’nin bir araştırmasına göre de 2015 yılına kadar bulut bilişim ile ilgili açılacak olan iş pozisyonlarının sayısının her yıl yüzde 26 artacağı ve dünyada 7 milyon gibi büyük bir sayıda bulutla ilgili iş pozisyonunun açık kalacağı tahmin ediliyor. Türkiye’deki istihdam ile ilgili öngörülerini aktaran NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, “Bugün itibarıyla Türkiye'nin istihdam haritasında önemli bir yere sahip olan büyük veri yöneticileri, önümüzdeki yıllarda daha kritik sorumluluklara sahip olacakları için çok daha fazla yetkinliğe sahip olmaları gerekecek. Pazarda yeni iş alanları ve istihdam olanakları yaratmaya devam edecek olan “veri bilimcileri”, büyük veriyle şekillenen bu dijital ortamda artık departmanlar arası köprü görevini üstelenecek ve M2M’den sanallaştırmaya, veri tekilleştirmeden felaket yönetimine kadar yeni BT dünyasındaki baskınlığını ortaya koyan her türlü altyapı ve entegrasyon sistemi hakkında bilgi sahibi olması gerekecek” diye konuştu.

Üniversiteler sektörün gerisinde

Büyük veri ile uğraşma işini altın madeni arama işine benzeten KOMTAŞ Bilgi Yönetimi Genel Müdürü Yüksel Çomak, “Etrafımızda, dağ-taş her yer toprak, ve aslında hemen hemen her toprakta belli oranda altın madeni var. Bazı bölgeler altın madeni açısından daha zengin toprağa sahiptir. Her yer toprak olmasına rağmen altın madeni belli alanlarda zahmetle, kamyonlarca toprak işletilerek, gram gram elde ediliyor. İşte büyük veride de, veriden somut bir sonuç elde etmek; altın elde etmek için maden aramak gibidir. Biz henüz ithal ettiğimiz altını işleme derdindeyiz” dedi.

Çomak, veri bilimcisi yetiştirilmesinde inisiyatifin üniversitelerden çok özel sektöre düştüğünü, sektörün üniversitelerin önünde olduğunu ifade etti. Çomak sözlerine şu şekilde son verdi:

“Bu alanda ilk adımı üniversitelerin atması doğru olur. Veri bilimi üzerine lisans programları, yüksek lisans programları, veri bilimi merkezleri, veri merkezi laboratuvarlarını hayata geçirmeleri büyük katma değer sağlayacaktır. Bu girişimler, özel sektör işbirliği ve desteği ile de gelişim fırsatı ve daha büyük bir oyun alanı yaratacaktır.”

Üniversitelere çok iş düşüyor

Veri bilimcisinin, hem bilgisayar teknolojileri hem matematik bilen hem de kurumun iş yapışına bu teknolojileri kullanarak direkt katkı yapabilecek bir rol olduğunu belirten Intellica Kurucu Ortağı Dr. Kemal Ünaltuna, “Yurt dışında çoğu veri bilimcisinin lisans-üstü (doktora) dereceleri bulunuyor. Dolayısıyla burada üniversitelere çok iş düşüyor. Özel sektör ve üniversite arasında güzel de bir işbirliği fırsatı doğuyor. İstihdama olumlu bir katkı yapacağını ise düşünmüyorum. Çünkü bu roldeki kişilerin sayısı çok fazla olmayacaktır” dedi.

 
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics