Dosya Çağrı merkezleri 27 NİSAN 2015 / 10:25

Çağrı merkezlerinde dönüşüm devam ediyor

Özellikle son 10 yıl içerisinde çok hızlı bir büyüme gösteren çağrı merkezi sektörü hem ekonomik, hem istihdam hem de teknolojik açıdan Türkiye için en önemli sektörler arasında yer alıyor. ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı’nın vermiş olduğu bilgilere göre şu an Türkiye’de yaklaşık 50 ilde çağrı merkezi yatırımları bulunuyor. İstihdam edilen kişi sayısı ise 80 bine ulaşmış durumda. Çağrı merkezi pazarının değeri ise 3,4 milyar TL. Bu rakamlara baktığınızda çağrı merkezinin önemini görmemek mümkün değil.

Teknolojik açıdan baktığımızda ise çağrı merkezlerini bulut, sosyal medya ve mobil iletişim en çok etkileyen eğilimler arasında yer alıyor. Eskiden sadece telefon gibi geleneksel yöntemler kullanılırken artık çağrı merkezleri sosyal medya ve mobil iletişim teknolojileri ile iç içe yer alıyor.

Diğer bir değişim ise artık çağrı merkezlerinin sadece bilgilendirme amaçlı kullanılmadığı. Pazarlamadan ödeme alınmasına kadar her türlü alanda çağrı merkezleri hem müşterilerin hem de şirketlerin en önemli araçları arasında yer alıyor.
ETİKETLER : 1019