Dosya CBS ve Navigasyon Sistemleri 22 TEMMUZ 2013 / 08:22

CBS ve navigasyon artık hayatımızın her aşamasında

CBS ve navigasyon sistemlerinde uzmanlaşan şirketler, kamu kurumlarına ve özel sektöre yönelik çözümleriyle bireylerin hayatını kolaylaştırıyor.

Şirketler ve kurumlar da coğrafi bilgi sistemlerinin önemini artık çok daha iyi kavrıyor. CBS’nin öneminin farkında olan kurumlar aynen bilgi işlem birimleri gibi bünyelerinde CBS birimleri oluşturuyorlar. Bu birimler bilişim, karar destek ve alan uzmanlığını sentezleyerek iş problemlerine çözüm üretmek için çalışıyorlar.
Başarsoft’un CBS alanında özel çözümleri olan bir şirket olduğunu ve belli alanlarda yoğunlaşmış durumda olduğunu belirten Başarsoft CEO’su ve kurucu ortağı Alim Küçükpehlivan, “Örneğin Başarsoft Türkiye’deki devlet kurumlarının birçoğunun sayısal yol haritalarının tedarikçisi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, valiliklerden Milli Eğitim Bakanlığı’na kadar birçok kamu kurumu, Türkiye genelindeki harita bilgisini en güncel olarak bizden tedarik etmekte” dedi.
Küçükpehlivan, Başarsoft’un çözümleri ile ilgili şu detayları paylaştı: “Altyapı kurum ve şirketlerinde yine aynı şekilde Başarsoft ciddi olarak konsantre olmuş durumda. Örneğin özelleştirilen birçok doğalgaz şirketinde, Türk Telekom’da, tüm GSM şirketlerinde ve elektrik dağıtım şirketlerinde Başarsoft Altyapı Yönetim sistemleri mevcut. Yakın zamanda da İstanbul’da özel sektöre, büyük mağazacılık yapan işletmelerde, franchise işletmelerinde, banka ve sigorta şirketlerinde yer seçimi, müşteri ve lokasyon yönetimi konusunda çözümler sunacağız.”
Navigasyon alanında ise “Neredeyse pazarın yüzde 70’inde Başarsoft haritalı bütünleşik navigasyon çözümleri mevcut.

Aynı zamanda Google Maps harita tedarikçisi de olmamız sebebiyle zaten haritaya dokunan birçok mobil kullanıcı da bizim dolaylı müşterimiz durumundalar” diyen Küçükpehlivan, şunları ekledi: “Şu anda üzerinde çalıştığımız en yeni projemiz ise, özellikle navigasyon cihazlarından sonra, Apple ve Android platformlarında çalışmakta olan anlık sokak sokak ve tüm Türkiye’ye hitap eden trafik uygulamamız. Bu uygulamamız hem ücretsiz, hem de benzersiz diyebileceğimiz birçok özellik içermekte.”
KTP ile harita tabanlı bilgiler tek portalda
Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay, Proline olarak ismini, hayatını dış dünyayı tanımaya adayan ünlü Türk bilgini Kâtip Çelebi’den alan KTP isimli çözümlerini sunduklarını belirtti ve KTP ile ilgili şu detayları paylaştı: “KTP, mekânsal verilerin tek bir portal üzerinden görüntülenebilmesini, paylaşılabilmesini ve sorgulanabilmesini sağlıyor. Bağımsız bir WEB-GIS portalı olan KTP, verileri en doğru şekilde analiz ederek kaynak israfını önlediği gibi kullanıcıların da coğrafi veriye ekranlarından ulaşabilmelerini sağlıyor. KTP çözümünü kullanan müşterilerimiz kurum içinde ve dışında web üzerinden erişim, harita tabanlı bilgileri tek bir portalda toplama, Web Map Service standartlarına uyan herhangi bir harita servisini altlık olarak ekleyebilme ve kolay kullanım gibi avantajlara sahip oluyor. KTP bu yönleriyle güncel bilgiye anında erişim sunuyor, otomatik analizlerle planlama maliyetlerini azaltıyor ve iş gücü kaybını önlüyor.”
“Yıllardır devlete ve özel sektöre navigasyon çözümleri sağlıyoruz”
“CBS bilgi birikimimizin üst düzeyde olduğu bir alan. Uzun yıllar araç takip sistemleri ve navigasyon cihazları ile devletin veya özel sektörün birçok kurumuna çözüm sağladık. Cihazların sunucu yazılımlarından tutun, donanımına ve hatta kendi iç yazılımlarına kadar kendimiz geliştirdik” diyen Vendeka Bilgisayar Mühendisi Mehmet Çağlar, Vendeka’nın çözümleri ile ilgili şunları söyledi: “Vendeka navigasyon cihazları, Türkiye ve Tayvan ofislerimizin, Tayvan’daki kaliteli ve yüksek üretim kapasitesini cihazların üretiminin her sürecinde birikimlerini üreticiye aktararak ürün geliştirme noktasında büyük katkı sağlayıp geliştirmiş olduğumuz cihazlardır. Vendeka Navigasyon + TPMS (Tyre Pressure and Monitoring System), navigasyon cihazına ek olarak araçların lastiklerine haricen takılan kablosuz sensörler sayesinde, navigasyon cihazımızın ekranında lastiklerimizin hava basıncını ve sıcaklığını anlık olarak görüntüleyebilen sistemdir. Sıcaklık ve basınç değerleri önceden belirlenen alt ve üst sınırlar dışına çıktığında navigasyon cihazımızın sesli alarm vermesiyle sürücüyü bilgilendirir ve en kısa zamanda sürücünün müdahalesine imkân sağlayarak potansiyel kazaların önüne geçilmiş olur.”
Çağlar’ın belirttiğine göre, Offline Araç Takip Sistemi, Vendeka Navigasyon + TPMS + Cradle sisteminin üst düzey güvenlik gerektiren ya da anlık olarak takibin değil de günlük rapor alma yoluyla takibinin ihtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılabilecek maliyeti düşük araç takip sistemi.
Kişi takip cihazı ile ise aynen araç takip sistemlerinde olduğu gibi uzaktan anlık izleme ve raporlamanın yapılabildiği cihazlar da bulunuyor. Küçük boyutlarıyla çocuklardan yaşlılara, hayvanlardan mal ve envanter takibine kadar birçok alanda kullanılabilen herhangi bir bağlantıya ihtiyaç duymayan mobil takip cihazıdır. Telefon özelliği sayesinde içindeki dahili telefon rehberinde bulunan numaralar da aranarak iki yönlü sesli görüşme yapılabilmektedir. Acil durum butonu sayesinde istenilmeyen kötü durumlarda içine kayıtlı numaralara sesli arama, SMS ya da e-posta gönderebilmektedir. Wire-Tapping (uzaktan dinleme) özelliği sayesinde ise oluşabilecek tehlikeli durumlarda (mal veya insan kaçırma, deprem vb. gibi afet durumlarında) kullanıcının cihaza her hangi bir müdahalesine gerek kalmadan, sadece cihaz içinde kayıtlı yetkili numaranın cihazı arayarak uzaktan dinleyebildiği hayat kurtarabilecek değerde bir özelliktir.

CBS ve Navigasyon Sistemleri hayatı kolaylaştırıyor

Turkcell Bireysel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, “Gündelik hayatta hepimizin mutlaka karşı karşıya kaldığı bazı ortak sorunlar var; yer yön arama da bunlardan biri. Hele büyük şehirlerde yaşıyorsanız bir de trafik sorunu ile başa çıkmak zorundasınız. Turkcell olarak biz, teknolojinin ancak insan yararına kullanıldığında anlam kazandığına inanıyor, mobil servis ve uygulamalarımızı geliştirirken öncelikli olarak bu amacı gözetiyoruz. CBS ve navigasyon sistemleri de hayatı kolaylaştıran çözümlerin en güzel örneklerinden biri” dedi.
Sevilengül, Turkcell’in bu alanda farklı ihtiyaç ve beklentilere yönelik Turkcell YolBilgisi, Turkcell Trafik IVR Servisi ve Turkcell Trafik SMS servislerinin olduğunu belirtti ve şu detayları paylaştı: “Turkcell YolBilgisi uygulaması, Turkcell’in kapsamlı navigasyon ve trafik durumu uygulaması Turkcell YolBilgisi ile Turkcell’liler gitmek istedikleri her yere en hızlı ve kolay şekilde ulaşabiliyor. 81 ilde tüm sokak haritalarını ve en kapsamlı kapı numarası bilgilerini içeren Turkcell YolBilgisi, hız limiti bölgelerinde otomatik olarak limit aşımı uyarısı yapıyor. 1 milyondan fazla adres ve önemli noktanın (eczaneler, otoparklar, sinemalar, alışveriş merkezleri, benzin istasyonları, eğlence mekanları vb.) bulunduğu Turkcell YolBilgisi uygulaması, aynı zamanda sesli arama ve adrese sesli yönlendirme ile bilinmeyen noktalara kolayca ulaşım sağlıyor.”
Sevilengül, Turkcell Trafik IVR Servisi ile ilgili ise şunları belirtti: “Bu servis ile abonelerin bulundukları konum sistem tarafından algılanır. Gitmek istenilen yer sesli yanıt sistemine anons edilir. Anonsun ardından o bölgeye doğru trafik bilgisi ve yaklaşık kaç dakikada ulaşılabileceği öğrenilir.”
Sevilengül’ün belirttiğine göre, Turkcell Trafik SMS ile bulunduğunuz veya gitmek istediğiniz bir yerin ya da belirlediğiniz iki konum arasındaki trafiğin durumunu öğrenebiliyorsunuz.
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics