Dosya CBS ve Navigasyon Sistemleri 22 TEMMUZ 2013 / 08:26

CBS ve navigasyon kullanımı daha da yaygınlaşacak

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve navigasyon sistemlerinin kullanım alanı genişlerken, önümüzdeki 10 yılda kamu kurumlarında ve özel sektörde daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve navigasyon sistemlerinin boyutları ve etki alanı gittikçe genişliyor. Enerjiden, telekoma, kamudan eğitime birçok alanda olmazsa olmaz hale geldi. Coğrafi bilgi sistemlerinin kullanıcıya sağladığı en önemli fayda tüm bilgilerin kağıt platformlardan, çok hızlı ve şeffaf bir şekilde her türlü platformdan ulaşılabilir hale getirmesi. Diğer bir ana fayda da, başka CBS’nin farklı sistemlerle de hızlı bütünleşebilmesi. Örneğin bir su şebekesini aynı zamanda aynı yere ait bir telekom, elektrik, doğalgaz veya bir yol ulaşım şebekesi ile aynı anda açıp görebilmenizi ve karar verebilmenizi sağlıyor.
İhtiyaç duyulan değişik kategorilerdeki önemli noktaları sorgulamak, irdelemek ve bu noktalara erişmek için kullanılan navigasyon sistemleri de CBS’nin önemli bir parçasını oluşturuyor. Önceden sadece araçların içinde kullanılan özel gömülü veya taşınabilir cihazlar üzerinde görmeye alışkın olduğumuz navigasyon teknolojisi, artık cep telefonlarına kadar ulaşmış durumda. İstediğiniz adresi, noktayı girdiğinizde, sistem size düzenli olarak devamlı olarak yolu tarif ediyor. CBS ve navigasyon sistemleri kullanıldıkça, iş hayatında ve sosyal hayatta birçok eksiği kapatabilecek potansiyele sahip.
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics