Dosya CBS ve Navigasyon Sistemleri 22 TEMMUZ 2013 / 08:26

CBS ve navigasyon kullanımı daha da yaygınlaşacak

Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve navigasyon sistemlerinin kullanım alanı genişlerken, önümüzdeki 10 yılda kamu kurumlarında ve özel sektörde daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve navigasyon sistemlerinin boyutları ve etki alanı gittikçe genişliyor. Enerjiden, telekoma, kamudan eğitime birçok alanda olmazsa olmaz hale geldi. Coğrafi bilgi sistemlerinin kullanıcıya sağladığı en önemli fayda tüm bilgilerin kağıt platformlardan, çok hızlı ve şeffaf bir şekilde her türlü platformdan ulaşılabilir hale getirmesi. Diğer bir ana fayda da, başka CBS’nin farklı sistemlerle de hızlı bütünleşebilmesi. Örneğin bir su şebekesini aynı zamanda aynı yere ait bir telekom, elektrik, doğalgaz veya bir yol ulaşım şebekesi ile aynı anda açıp görebilmenizi ve karar verebilmenizi sağlıyor.
İhtiyaç duyulan değişik kategorilerdeki önemli noktaları sorgulamak, irdelemek ve bu noktalara erişmek için kullanılan navigasyon sistemleri de CBS’nin önemli bir parçasını oluşturuyor. Önceden sadece araçların içinde kullanılan özel gömülü veya taşınabilir cihazlar üzerinde görmeye alışkın olduğumuz navigasyon teknolojisi, artık cep telefonlarına kadar ulaşmış durumda. İstediğiniz adresi, noktayı girdiğinizde, sistem size düzenli olarak devamlı olarak yolu tarif ediyor. CBS ve navigasyon sistemleri kullanıldıkça, iş hayatında ve sosyal hayatta birçok eksiği kapatabilecek potansiyele sahip.
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN