Dosya CBS ve Navigasyon Sistemleri 22 TEMMUZ 2013 / 08:25

Gelecekte coğrafi hizmetler daha da etkin kullanılacak

Bugün daha ürün ve mal dağıtımında harita üzerinde planlamayı yapamamış durumda olan şirketleri göz ününde bulundurduğumzda gelecek 10 yılda CBS ve Navigasyon Sistemleri’nin oldukça yaygınlaşacağı öngörülürken, GPS’in cep telefonlarına girmesiyle her bir tüketici de coğrafi veri haline geldi.

Hızlı gelişen teknolojinin, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şaşırtmaya devam edeceğini belirten Vendeka Bilgisayar Mühendisi Mehmet Çağlar, “Ülkemizdeki CBS tabanlı veri eksikliği sebebiyle bu gelişim gelişmiş ülkelere göre daha yavaş olsa da gelecekte beklenen ivmelenmeyi yakalayacağımızı düşünmekteyiz” dedi.
Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay CBS ve Navigasyon Sistemleri’nin geleceği ile ilgili şu yorumda bulundu: “Konumsal veri görselleştirmesi, veri yönetimi ve veri analizinde öncü bir şirket olarak söz konusu sistemlerin kullanımlarının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağı görüşündeyiz. Tüm sektörlere mekânsal analiz sistemlerini sağlayacak kapasiteye sahip olmamız da bizim için bir gurur vesilesidir.”

Önümüzdeki yıllarda CBS ve navigasyon sistemleri yaygınlaşacak

“Bu konuda daha alınacak çok yol olduğu kesin” diyen Başarsoft CEO’su ve kurucu ortağı Alim Küçükpehlivan, geleceğe yönelik yaptıkları projelerden söz etti: “CBS sistemlerinde şu anda mesela Sağlık Bakanlığı’na bir pilot projede Türkiye’deki içme suyu kalitesinin kontrolü ile ilgili bir sistemi geliştirmekteyiz. Orman Bakanlığı’na ağaçlandırma ile ilgili bazı sistemler geliştirmekteyiz. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) ile Türkiye’deki Bankaların POS’larının dağılımı ile ilgili projeler içindeyiz. Yani aklınıza gelebilecek bir çok yerde coğrafi yetenekler ile daha etkin hizmetler sunulmasını sağlamak mümkün. Bugün daha bir çok şirket, ürün ve mal dağıtımında harita üzerinde planlamayı yapamamış durumda. Dolayısı ile gelecek on yılda bu uygulamaların çok yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Teknoloji olarakta GPS (Global Positioning System) teknolojisinin cep telefonlarının içine girmesi ile birlikte artık sadece binalar, şebekeler, dağıtım noktaları bir hedef olmaktan çıkmış, artık her tüketici de bir coğrafi veri haline gelmiştir. Bu bilgilerin de kullanılması ile CBS alanında çok ciddi işler yapılabilecek.”
Navigasyon alanında ise, artık melez sistemlerin gelmekte olduğunu söyleyen Küçükpehlivan, Navigasyon’un iş ve sosyal hayattaki kullanımı ile ilgili şunları söyledi: “Yani artık yakın zamanda cep telefonunuz ile arabanıza bindiğinizde araç modunda, yolda yürürken yaya modunda navigasyon yapabiliyorken, artık mesela AVM gibi kapalı bir alana girdiğinizde istediğiniz mağazanın önüne kadar size götürecek ve bunu telefonunuzun ekranına bakmanıza gerek kalmadan, Google Glass örneğinde olduğu gibi telefonunuza bağlı başka teknolojik araçlarla yapabilir hale geleceksiniz. Aynı zamanda çok yakında artık size sizin ilgi alanınızdaki ve yol güzergahınız üzerindeki dükkan ve mağazaların bildirimlerini, reklamlarını, kampanyalarını sunduklarını görmeye başlayacağız. Medya ve reklamcılığın, navigasyonu ücretsiz platform olarak sunduklarını göreceğiz. Lokasyon tabanlı ve tahsisli reklamların çok daha etkin olduğunu gören pazar, teknolojiyi daha da geliştirecektir.”
ETİKETLER : Sayı:931

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics