Dosya CBS ve Navigasyon Sistemleri 07 NİSAN 2014 / 08:29

Her arabada, her cepte navigasyon

Teknolojinin gelişmesi ve mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte navigasyon sistemleri her alanda kullanılmaya başlandı.

Günümüzde navigasyon sistemleri her alanda kullanım buluyor. Bunun en önemli nedenleri arasında duyulan ihtiyacın artması, mobil cihazların yaygınlaşması, teknolojinin çok hızlı gelişmesi yer alıyor. Hem bireysel hem de kurumsal açıdan bakıldığında navigasyon cihazlarının insan hayatını kolaylaştırmadığını söylemek imkansız. Bu sistemler sayesinde navigasyon sistemi kullananlar daha önce hiç gitmedikleri bir yeri rahatlıkla bulabiliyor ya da bir kurye teslimat rotasını en iyi verimliliği sağlayacak şekilde oluşturabiliyor. Sektördeki ortak görüş artık navigasyon sistemlerinin birçok alanda vazgeçilmez bir hale geldiği yönünde.
İlk başlarda araçların içerisinde kullanılan özel gömülü ya da taşınabilir cihazlar üzerinde gördüğümüz navigasyon sistemleri teknolojinin de gelişmesiyle birlikte cep telefonları ve tabletlerin içine de girdi. Birçok insan hem araç kullanırken hem de yayayken bu sistemin avantajlarından faydalanabiliyor.
Kullanıcıların navigasyon sistemlerinden yararlanabilecekleri ücretsiz ya da ücretli birçok uygulama bulunuyor. Google ve Yandex gibi şirketlerin kullanıcıların cep telefonları ve tabletlerinde ücret ödemeden yararlanabilecekleri uygulamalar bulunuyor.
Diğer taraftan cep telefonu operatörleri de abonelerine sundukları hizmetlerle ek gelir kapısı açmış durumdalar. Cep telefonu operatörleri hayatı kolaylaştıran CBS ve navigasyon sistemlerini kullanarak mobil hizmet ve uygulamalar geliştiriyorlar. Bu hizmetler arasında trafik ve yol bilgisi sağlayan uygulamalar başı çekiyor. Kullanıcılar cep telefonlarına yükledikleri uygulamalar üzerinden trafik ya da yol durumunu görebiliyor, hatta alternatif rota dahi belirleyebiliyorlar. Akıllı telefon sahibi olmayanlar da SMS ya da sesli yanıt sistemleriyle bu hizmetlerden kolayca yararlanabiliyorlar.
Diğer taraftan belediyeler de sahip oldukları imkanları vatandaşların hizmetine sunabiliyorlar. Örneğin İBB Trafik uygulaması mobil platformlarda en çok indirilen ve kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Birçok kişi trafik bilgisi sağlayan bu uygulamalara bakmadan yola dahi çıkmıyor.

BGS Bilgi Sistemleri

3 boyutlu teknolojiler yaygınlaşacak

Coğrafi Bilgi Sistemleri mekansal verilerle bu verilere ait veritabanı bilgilerinin bir arada işlenmesi, sorgulanması ve analiz edilmesini kapsar. CBS ilgili mekânsal verilere ait bilgilerin bir veritabanında depolanması; daha sonra bu bilgilerin gerek grafik ortamdan gerekse veritabanı ortamından sorgulanmasına ve analizlerinin yapılmasına olanak sağlayan masaüstü, web tabanlı ya da mobil uygulamalar olarak tanımlanabilir. Günümüzde en çok navigasyon ve adres bilgi sistemleri konusunda yaygın olarak kullanılıyor.
CBS ve navigasyon sistemleri oluşturulurken çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Veritabanında tekrarlı verilerin oluşması ve bunun sonucunda sorgulama ve analizlerde doğru sonuçların elde edilememesi gibi sorunlar önemli olabilir. Navigasyon sistemleri konusunda da güncel verilerin sisteme girişlerinin gecikmesi sonucunda kullanıcıların bu hizmetten verim alamaması gibi sorunlarla da karşılaşılabilir. Teknolojinin hızlı değişimi yazılımların sürekli güncellenme gereksinimi ve uyum sorunları da gözlenir sorunlar arasında yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:966

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics