CES 08 OCAK 2014 / 11:41

CES’te neler oluyor?

Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından biri olan CES’in (Uluslararası Tüketici Elektronik Fuarı) açılışından önce gerçekleştirilen CES Unveiled toplantısı ise renkli anlara sahne oldu. Salı günü açılan ve Las Vegas’ta gerçekleştirilen fuarda teknoloji devleri yeni ürünlerini tanıtmaya 10 Ocak Cuma gününe kadar devam edecek.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan CEA (Consumer Electronic Association) Şef Ekonomisti ve Kıdemli Araştırma Direktörü Shawn DuBravac, çeşitli rakamlar aktardı.

Uzakdoğu ekonomisinin büyüklük olarak ilk defa lider pozisyona geçtiğinin altını çizen DuBravac, “Aslında bu beklenen bir gelişmeydi. Çin’deki yoğun nüfusun yüksek internet ve teknoloji kullanımını bu büyümenin en büyük tetikçisi oldu. Öte yandan Orta ve Batı Avrupa’nın durağan büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. EMEA bölgesi ise Rusya gibi dinamik ülkelerin itici gücüyle hızlı büyümesini sürdürüyor” dedi.

Intel RealSense ile insanlaşan cihazlar

Intel, CES 2014’te, tüm cihazlara sezgisel hareket etme yeteneği katan “Intel RealSense teknolojisi”ni ve sesle idare edilebilen kişisel asistan “Nuance Dragon Assistant”ı tanıttı.  

Intel, CES 2014’te iş ortakları ile birlikte Intel tabanlı cihazlar için insan gibi sezerek hareket etme olanağı sunan “Intel RealSense teknolojisi” adlı yeni ürün grubunu duyurdu. Yeni ürün grubunun ilk ürünlerinden biri cihazların, derinliği insan gözü gibi “görmesine” olanak tanıyan Intel RealSense 3D kamera oldu. Intel RealSense 3D kamera, dünyanın ilk ve en küçük bütünleşik 3D derinlik ve 2D kamera modülü olma özelliğini taşıyor.

İnsanlar gibi gören cihazlar

İlk Intel RealSense 3D kamera, sınıfının en iyisi derinlik sensörü ve full 1080p renkli kameradan oluşuyor. Kamera, parmak hareketlerini sezerek jest ve mimikleri eksiksiz tanıyabiliyor, hareket ve duyguları anlayabiliyor. Ön ve arka planları tanıması, cihazın kontrolünü, etkileşimli artırılmış gerçeklik sunmasını, cisimleri 3 boyutlu olarak taramasını sağlıyor.

CES’te Dell, Lenovo ve Asus’un bütünleşik kamerayla gelen 7 farklı modeli sergilendi. Intel yeni RealSense 3D kamera’nın, 2014’ün ikinci yarısında Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo ve NEC tarafından pazara sunulacak olan 2’si 1 Arada bilgisayarlarda, Ultrabook, dizüstü bilgisayar ve Hepsi Bir Arada bilgisayarlarda dahili olarak geleceğini açıkladı.

Herkesin bir kişisel asistanı olacak

Intel, bilgisayarın kullanıcıyı “duyma” yetisini de, yeni nesil Nuance Dragon Assistant ile bir adım öteye taşıyor. Yeni Dragon Assistant, popüler web siteleri ve uygulamalarla birlikte çalışan bir kişisel asistan. Kullanıcılar uygulamayla birlikte gelen karakterlerden birini seçerek Intel tabanlı cihazlarda soru ve ihtiyaçları için bu asistanla diyalog kurabiliyorlar. Sadece konuşarak müzik çalmasını, sorularına yanıt vermesini, içerik bulmasını ya da kendilerini arkadaşlarına bağlamasını isteyebiliyorlar. Dragon Assistant takvim kontrollerini yapabiliyor, harita ve yol tarifleri konusunda destek verebiliyor, kullanıcı için uçak bileti bulabiliyor ya da istediği restorana rezervasyon yaptırabiliyor. Dragon Assistant sayesinde kullanıcılar çevrimdışıyken de cihazlarını kontrol edebiliyor, notlar aldırabiliyorlar.

Elektrikli otomobiller tam gazCES’te en çok beğeni toplayan şirketler şüphesiz elektrikli ve sürücüsüz otomobillerini tanıtan otomotiv markaları oldu. Özellikle elektrikli otomobillerin F1 organizasyonu olan FomulaE’de Qualcomm teknolojileriyle yarışan Renault yarış otomobili büyük ilgi gördü. Bu otomobilin tanıtımı için bir etkinlik düzenleyen Qualcomm, FormulaE teknolojilerini de geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Uplinq etkinliğinden sonra daha geniş kitlelerle paylaşma olanağı buldu. F1’le büyük benzerlikler gösteren FormulaE’de araçlar pitstop yapmıyor ve Qualcomm teknolojileri sayesinde hareket halindeyken şarj olarak teknik bir sorun çıkmaması durumuna hiç durmadan yarışı tamamlayabiliyor. FormulaE araçları saatte 280 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. FormulaE yarışları dünya genelinde 10 farklı şehirde gerçekleştiriliyor.

 

NVIDIA’den süper mobil bir yonga

NVIDIA, NVIDIA GeForce GTX 780 Ti’ye enerji veren NVIDIA Kepler mimarisinin aynısına sahip, 192 çekirdekli süper mobil yonga Tegra K1’i CE’t tanıttı.

Tegra K1 işlemci PC sınıfı en yeni oyun teknolojilerini destekleyerek Epic Games’ Unreal Engine 4 gibi gelişmiş oyun motorlarının çalıştırılabilmesini sağlayan yeni mobil standartlar getiriyor. Bilgisayarla görme ve konuşmayı tanıma uygulamalarını hızlandıracak gelişmiş bilgisayar becerileri sunuyor. Olağandışı verimliliği sayesinde de aynı güç seviyesindeki diğer mobil GPU’lardan daha yüksek performans sağlıyor.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics