Bilişim Dünyası Çevreci BT 02 NİSAN 2014 / 11:21

Akıllı ev tasarımı "çocuk işi"

Elit Royal Residence ilköğretim öğrencileri arasında “akıllı ev tasarım yarışması” başlatıyor.Birinci olan tasarımını şirketin sonraki projelerinde gerçeğe dönüştürüleceği yarışmaya ilköğretim 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri katılabilecek.

Elit Yapı AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, gelişen teknolojiyle birlikte artık her şeyin tek tuşla kontrol edilebildiğini hatırlattı. “Çocukların akıllı ev sistemlerini nasıl yorumlayacağına dair bir tasarımyarışması düzenlemeye karar verdik. İlköğretim öğrencilerinin “akıllı ev” denilince akıllarına gelenleri tasarlayacağı yarışmanın sonunda birinci olan tasarıma Elit Yapı’nın yeni projesinde yer vermeyi planlıyoruz”
Yıldızhan, bu kolaylığın artık evlere de girdiğini ve Elit Royal Residence gibi kaliteli projelerde de bu sistemin kullanıldığını ifade ederek, “Kullandığımız akıllı ev sistemleri, perde, ışık gibi günlük hayatta sürekli kullanılan bölümlerin dışında, sulama, ısıtma gibi sorunları da kolaylıkla çözüyor. Tüm bunlar kişiye göre programlanabiliyor” dedi.

-Devir “akıllı telefon çocukları” devri-

Artık “bilgisayar çocukları” devrinin kapandığını ve “akıllı telefon çocukları” dönemine girildiğini belirten Yıldızhan, yeni neslin tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ifade etti. “Teknoloji çağı çocukları artık her şeyden haberdar. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarları dahi bizlerden daha iyi kullanmaya başladılar. Teknolojik gelişmeleri de çok yakından takip ediyorlar. Bunun için de akıllı ev sistemleri onlara oldukça cazip geliyor. Evin elektronik ve ısı sisteminin tek bir tuşa basılarak ayarlanabilmesi, dışardayken bile evin kontrol altında tutulması gibi uygulamalar çocukların çok dikkatini çekiyor. Biz de teknolojiye meraklı çocukların hayal dünyalarında akıllı ev sistemlerine dair nelerin yattığını merak ettik ve bir yarışma düzenlemeye karar verdik. Konutlarda ne gibi teknolojilerin kullanılması, konforu en üst seviyeye taşıyacak hangi teknolojik uygulamaların evlerde yer alması gibi konularla ilgili ilköğretim 3 ve 4’üncü sınıflar arasında bir yarışma düzenledik. Yarışmamıza katılmak isteyen öğrencilerin tasarımlarını info@elit-yapi.com adresine bekliyoruz.”
Yıldızhan, 2-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek yarışmada birinci olacak tasarıma Elit Yapı AŞ’nin daha sonraki projelerinde yer verileceğini belirterek, ilk 3’e giren öğrencilerin tablet bilgisayar ile ödüllendirileceğini bildirdi.
Elit Royal Residence konutlarının anahtar teslim tarihi ise Haziran 2014 olarak bildirildi.