Bilişim Dünyası Çevreci BT 04 NİSAN 2013 / 11:03

Alstom, Kanada’da rüzgar pazarında

Alstom ve NaturEner Energy Canada Inc. (“NaturEner”), NaturEner’in Alberta’daki 414 MW’a kadar kapasiteli Wild Rose Projelerinde kurulacak rüzgar türbinlerinin tedarikine yönelik bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, 138 adet 3 MW’lık ECO110 rüzgar türbini ve 10 yıllık bakım hizmetlerini kapsıyor. 420 milyon avro bedelindeki proje, finansmanın ve izinlerinin tamamlanmasını takiben İşe Başlama Bildirimini alır almaz Alstom tarafından 2013/14 mali yılına girişi yapılacak.

Her bir yüksek verimli Alstom ECO 110 rüzgar türbini, (class) II-A ve IS rüzgar sınıfında yer alıyor ve 110 metre çapında bir rotora sahip. ECO 110 türbini, ortalama 8,5 m/s hızdaki orta rüzgar hızlarından elde edilen enerji verimini azami düzeye çıkarmak için ideal bir çözüm sunuyor. Alstom, türbin nasellerini Amarillo, Texas ve Buñuel, İspanya’da bulunan fabrikalarında monte edecek ve global olarak farklı şirketlerden kaynak tedarik edecek.

Alstom Kuzey Amerika Rüzgar Birimi Başkanı Andy Geissbuehler, Alstom Wind’in, bu projede NaturEner ve Alberta kenti ile çalışmaktan dolayı mutluluğunu dile getirirken, “Bu proje aynı zamanda, Alstom’un, Kuzey Amerika’da büyük ölçekli projeleri desteklediği kanıtlanmış rüzgar enerjisi teknolojileri ile her ölçekte projeyi destekleyecek kapasitede olduğunu göstermekte” dedi. NaturEner Kuzey Amerika CEO’su Jose M. Sanchez-Seara da, “Wild Rose projeleri, ABD’de 399 MW’ı başarılı bir şekilde tesis eden NaturEner’in işletme varlıklarına 414 MW ekleyerek NaturEner’in Kuzey Amerika’daki güçlü yenilenebilir enerji platformunu daha da güçlendirecek” bilgisini verdi.

Wild Rose 1 ve Wild Rose 2 rüzgar çiftlikleri, Alberta kentinde Medicine Hat şehrinin güney doğusundaki Cypress County’deki bir özel tarım arazisinde yer alacak. 2014 sonu ve 2015 sonunda ticari işletmeye alınması planlanan Wild Rose 1 ve 2 çiftlikleri, yaklaşık 414 MW kurulu üretim kapasitesi ile kombine olarak Kanada’daki en büyük rüzgar çiftliği olacak. Bu önemli adımın gerçekleştirilmesi için NaturEner, uzun vadeli enerji ve projelerle ilgili çevresel konular hakkında aktif görüşmeler yapıyor. Sözleşmelerdeki sağlam portföy, projelerin finansmanını kolaylaştıracak. Finansman yapıları konusundaki görüşmelerde ilerleme kaydeden NaturEner, tam bir proje onayını ve 2013 yılının ikinci yarısında Wild Rose 1’in, bir yıl sonra Wild Rose 2’nin yapım işlerine başlanmasını bekliyor.

Öte yandan, Alberta kenti, net bir elektrik ithalatçısı olup yıllık bazda ortalama 70 TWh ithal ediyor. Kömür ve gaz santralleri, yerel enerji üretim kapasitesinin yüzde 82’sini üretiyor. Kentte halen elektrik iletim sisteminde 1.117 MW kurulu rüzgar üretim kapasitesi bulunmakta olup, bu rakam Alberta’nın toplam kurulu üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde sekizini oluşturuyor.
ETİKETLER : Alstom

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics