Bilişim Dünyası Çevreci BT 12 MART 2014 / 10:12

Bir milyonuncu e-vize

17 Nisan 2013 tarihinden bu yana 98 ülkenin vatandaşları gerekli şartları taşımaları kaydıyla ülkemize giriş vizelerini, Bakanlığımızın Elektronik Vize Başvuru Sistemi (www.evisa.gov.tr) üzerinden ortalama 3 dakika içinde alabilmektedirler. Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi,yurtdışı temsilciliklerimizden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden alınabiliyor. E-vize, ülkemize gelecek kişilerin vizelerini internet üzerinden almalarını sağlıyor. Bir yıldır devam eden uygulamanın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bugün itibariyle düzenlenen toplam e-Vize sayısı yaklaşık 950 bin olup, 2014 Mart ayı içerisinde bu sayının 1 milyona ulaşması bekleniyor.

Uygulamanın önemli dönüm noklarından birini teşkil etmesi bakımından 1 milyonuncu e-Vizeyi alacak kişiye, Türk Hava Yolları tarafından, çıkış yapacağı ülkeden ülkemize bir çift gidiş-dönüş (N-Class) uçak bileti hediye edilecek.

e-Vize Başvuru Sistemi Hakkında 

2013 yılında Türkiye'yi yaklaşık 35 milyon yabancı ziyaret etmiştir. Bu sayıyla, Türkiye Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre 2013 yılında en fazla ziyaret edilen 6. ülke olan Türkiye, e-vize sistemiyle zaman, maliyet ve insan kaynağı açısından büyük tasarruf ediyor. Yaklaşık bir yıldır devam eden e-vize uygulaması  98 ülkenin vatandaşlarına ilk 11 ayda yaklaşık 1 milyon e-Vize düzenlenmiştir. Geçen yıl ülkemizi ziyaret eden yabancılardan yüzde 60'ı vizesiz, yüzde 40'ı vize alarak ülkemize giriş yapmış.  

E- vizede yenilikler

Şu anda hudut kapılarından ve e-Vize Sistemi üzerinden başvurular belirli ülke vatandaşları için ve bazı koşullar altında mümkün olsa da, zaman içinde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca hudut kapılarında vize uygulamasının son bulması ve vizelerin elektronik olarak verilmesi öngörülüyor. 

İnternet bağlantısı olan her yerden, 7/24 e-Vize alınması mümkündür. Başvuru sahipleri kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişin alanlarını doldurmalarının ve (muaf değillerse) vize harcını çevrimiçi olarak ödemelerinin ardından e-Vizelerini  diledikleri gün ve saate üç dakika içinde alabilmektedirler. 

Sistemin yaygınlaşması için bu yıl Nisan ayından itibaren

- Mevcut İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Türkçe, Arapça, Çince, Hollandaca, Lehçe, Almanca ve Norveççe dilleri kullanıma sunulacak;
- Şimdiye kadar sadece kredi kartlarıyle ödeme yapılabiliyorken, artık banka kartlarıyla da ödeme yapılabilmesi mümkün hale gelecek;
- Aile ve grup başvuruları topluca yapılabilecek, tur operatörleri de müşterileri için grup başvurusunda bulunabilecek;
- Anlaşmalı havayolu şirketleri kendi sistemleri üzerinden e-Vize başvurularını alıp, e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden müşterileri için e-Vize alabileceklerdir.

e-Vize/ vize almadan hudut kapılarımıza gelecek yabancılar için 2014 Mart ayının sonundan itibaren İstanbul Atatürk Havalima'nından başlamak üzere hudut kapılarına e-Vize kioskları yerleştirilecek, ayrıca buralarda ücretsiz “wifi” alanları oluşturulacaktır.

e-Vize Başvuru Sistemi İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile entegre çalışmakta olup, sistemin güvenliği için azami önlemler alınmaktadır.

e-Vize başvurusunda bulunan yabancıların yorumları “https://www.evisa.gov.tr” resmi e-Vize başvuru sayfamızın "comments" bölümünde kullanıcılarla paylaşılmaktadır.

Bakanlığımız "e-Vize" uygulaması TBMM tarafından "Kamudan Vatandaşa eHizmetler" kategorisinde "eTR" ödüllüne layık görülmüştür.
ETİKETLER : e-devlet e-vize vize

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics