Bilişim Dünyası Çevreci BT 09 OCAK 2014 / 09:56

Enerjide, yatırımla gelen tasarruf

Turkcell ve Turkcell Superonline altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri hayata geçirerek yılda 75 milyon kWh ve Türkiye’nin enerji faturasında 26,7 milyon TL’lik tasarruf sağladı. Bu rakam 27 bin 590 hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor. Turkcell’in şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımı ise toplamda 11,6 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell, rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrit iletişim üniteleri ve elektrik şebekesinin ulaşamadığı 24 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerine ek olarak, şebekesinde yaptığı diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 58,3 milyon kWh enerji tasarrufu elde etti. Böylece çevreye yaklaşık 39 bin 582 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, enerji tasarrufu miktarı 21 bin 477 hanenin bir yıllık elektrik tüketimi seviyesine ulaştı.

Tasarruf çalışmalarını altyapı ile sınırlamayan Turkcell, binalarında elektrik ve mekanik sistemlerde enerji tasarrufu çalışmalarını da sürdürdü. Bu şekilde bir yılda 1850 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 5 milyon kWh enerji tasarrufu sağlandı.

Turkcell Superonline ise, Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olarak, bu şebeke ile bir yılda yaklaşık 11,7 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Bu teknolojinin kullanımı, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 15,9 milyon kWh’lik ısı enerjisinin engellenmesini sağladı. Ayrıca 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçerek işletmede yaklaşık 299.000 kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan Turkcell Superonline, böylece toplamda 4335 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerji tasarrufu sağladı.

Çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden Turkcell’de, e-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 29 ton daha az kağıt kullanılarak 493 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5.916 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor. Makineler arası iletişim (M2M) çözümlerinin 2013 yılında daha fazla kullanılmasıyla birlikte birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknoloji ile 2013 yılında ülke ekonomisine 1,5 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1 milyar TL tasarruf sağlanmış oldu.

 
ETİKETLER : Turkcell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics