Bilişim Dünyası Çevreci BT 27 MART 2013 / 09:54

Enerjinin temeli rüzgar ve güneş

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda yürütülen yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları kapsamında rüzgar ve güneş enerjisinin potansiyelini değerlendirmek üzere ölçüm çalışmaları yapılmaya başlandı. ODTÜ KKK Bilim Araştırma Projesi (BAP) kapsamında 60 metrelik bir rüzgar ölçüm direği inşa edilirken, rüzgarın yanı sıra güneş enerjisinin potansiyelinin tespiti için bir de güneş ölçüm istasyonu kuruldu.

Ölçüm sonuçlarının değerlendirilerek KKTC’de zaten mevcut olan yüksek güneş enerjisi potansiyelini rüzgar enerjisi ile birleştirip daha verimli enerji sistemlerinin tasarlanmasının hedeflendiğini belirten ODTÜ KKK Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Fahrioğlu, “Projemiz olgunlaştıktan sonra veriler, otomatik olarak internet sitemize aktarılacak” dedi. Fahrioğlu, bunu hem kendilerinin inceleyeceğini, hem de gerek KKTC’de gerekse yurtdışında diğer akademisyenler ile paylaşacaklarını vurguladı. Fahrioğlu, “Yeterli veriler toplandıktan sonra kampus çevresindeki rüzgar ve güneş enerji potansiyelini öğrenmiş olacağız. Bu bilgilerle kampusumuzda elektrik üretmek için rüzgar ve güneş enerjisi kullanmak istiyoruz” bilgisini verdi.

Fahrioğlu, projenin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edeceğini, uzun vadede çevreye ve topluma katkı yapacağını belirtirken, projenin KKTC’de enerji yatırımı yapmak isteyenlere ışık tutacağını da sözlerine ekledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics