Bilişim Dünyası Çevreci BT 22 MAYIS 2014 / 13:03

Karbon ayak izini ölçtünüz mü?

Türkiye’de kişi başı 5,65 ton karbon emülsiyonu üretiliyor. IT hizmetleri şirketi Atos, “Sıfır Karbon” stratejisi çerçevesinde  herkesin karbon ayak izini basitçe ölçebileceği bir uygulama geliştirdi.2015 yılına kadar dünya çapında karbon ayak izini yüzde 50 oranında azaltmayı hedefleyen Avrupa’nın lider IT hizmetleri şirketlerinden Atos, Türkiye’de herkesin karbon ayak izini basitçe ölçebileceği eğlenceli bir uygulama geliştirdi: Karbonolcer.com.

48 ülkede 74 bin çalışanıyla yola devam eden  IT hizmetleri şirketi Atos, “Sıfır Karbon” stratejisi çerçevesinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket son olarak Türkiye’de kendi karbon ayak izini ölçmekle kalmadı, ayrıca herkesin kendi kişisel karbon ayak izini hesaplayacağı oldukça basit kullanımlı ve eğlenceli bir web uygulaması geliştirdi. Atos Karbonolcer.com adını taşıyan uygulama ile aynı zamanda çalışanların özel hayatlarındaki karbon ayak izlerini azaltma konusunda da farkındalık yaratıyor.

2009-2011 aralığındaki 3 yıllık süreçte globalde karbon ayak izinde yüzde 34.6’lık düşüş sağlamayı başaran Atos, 2015 yılına kadar yüzde 50 seviyelerine kadar indirmeyi amaçlıyor. Diğer kuruluşlardan farklı olarak, sadece kendi süreçlerinde karbon kullanımını en aza indirmekle yetinmeyen Atos, aynı zamanda hizmet sunduğu firmalara ve tüm bireylere de da karbon emisyonunu azaltmanın yollarını ve bu sayede elde edilen tasarrufu anlatmayı sürdürüyor.
ETİKETLER : Atos KARBON AYAKİZİ

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics