Bilişim Dünyası Çevreci BT 22 TEMMUZ 2013 / 16:32

Mona Lisa’yı Toshiba aydınlatıyor

Dünyanın önde gelen sanat müzelerinden biri olan Louvre’yi 2011 yılından beri Toshiba Led ürünleri aydınlatıyor.

İlk etapta Piramid, Piramidion ve Colbert Kökü, bölümleri  Toshiba Ledler ile aydınlatılırken planlandığı üzere Louvre Sarayının yapının dışından sonra, içsel güzelliğini ortaya çıkaracak, ambiyansına zarar vermeyecek ve dikkatleri yapının üzerine çekecek bir şekilde aydınlatılmasına devam ediliyor. Toshiba Louvre’un Piramid, Piramidion ve Colbert Köşkünden sonra Mona Lisa’yı da aydınlatıyor.

Toshiba iç aydınlatma konusunda ilk çalışmalarını Mona Lisa ve Kırmızı Oda içindeki görsellerin aydınlatması ile  tamamladı. Bu bölümlerde Toshiba'nın yeni nesil led aydınlatma ürünleri kullanıldı. Toshiba tarafından  geliştirilen led lamba ve aydınlatma armatürleri sayesinde, aydınlatılan mekânlarda yüksek renksel geri verim, azaltılmış UV ve IR yayınımının yanında enerji tasarrufu elde edildi.

Mona Lisa tablosunun önüne Toshiba tarafından geliştirilen özel ve yenilikçi bir armatür yerleştirildi. 34 Led’e sahip bu armatürün önündeki koruyucu cam sayesinde ışığın rengi değiştirilebiliyor ve içerdiği farklı optik sistemler sayesinde tablonun tamamının düzgün bir şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Müze genelinde kullanılan yenilikçi kontrol sistemi, ışık kaynaklarından en iyi verimin alınmasını sağlarken müzede bulunan sanat eserlerinin de ışıktan dolayı zarar görmelerini de engelliyor.

Toshiba ve Louvre arasındaki anlaşmanın bir sonraki aşaması ise Cour Carrée’nin (Kare Avlu) ve Napoleon Hall’ın aydınlatması olacak.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.toshiba.co.jp/lighting/about/louvre/index.htm adresinde yer alıyor.
ETİKETLER : LED louvre mona lisa Toshiba