Bilişim Dünyası CIO 22 ŞUBAT 2014 / 11:15

Her şeyin temelinde doğru analiz var

Kurumsal bilgilerin doğru analizi ve en anlamlı biçimde bütünleştirilebilmesi fayda demek. Uçtan uca çözümler konusunda Mirsis, bu noktada önemli yetkinlikler sunuyor.

Bilişim teknolojileri; bilgileri ve teknolojiyi doğru kullandığımız ölçüde iş dünyasına ve neredeyse tüm hayatımıza en büyük desteği sağlamaya 2014 yılında da devam edecek. Veri olmadan sonuçlara ulaşmanın, gelişimi sağlamanın mümkün olmadığı anlaşıldığından beri, bu konudaki yatırımlara daha etkin bütçeler ayrılabiliyor. Mirsis Genel Müdürü Ayla Gül Düzgider, bu sonucun, sektör şirketlerinin bu çözümlere odaklı projeler üzerinde kaliteli çalışmalar yapabilmesine olanak sağladığına işaret ediyor. Bu başlıkta çalışmalar, CIO’ların da gündemini yoğunlaştırıyor. Pazarlama başarısında veri analitiğinin öneminin kavranması ile birlikte büyük veri yönetimi hayatımızda önemli yer almaya başladı. Bu verilerin yapılandırılması, ardından anlamlandırılması Düzgider’in de belirttiği gibi, kurumların hayatlarına farklı bakış açıları getirebiliyor. “Hızlı ve geniş kitlelere etkisi, ölçülebilirliği, etkileşimli bir iletişim sağlaması ile sosyal medya ve internet mecralarının takip ve analiz edilmesi, bu verilerin stratejik konumlandırmalarda kullanılabilir olması, bu alanı, 2014’ün trend araştırma alanlarından biri haline getirecek” yorumunu yapan Düzgider’e göre, özellikle Türkçe dilinin bu uygulamalara doğru aktarımı ile yeni vizyonlar kazandıracak sonuçlar elde edilmesi de kaçınılmaz.

Büyük veride işlevsellik
Çevrimiçi ve mobil platformlara yönelik artan taleple bir tarafta yine mobil teknolojilerin saltanatı sürerken, bir tarafta da güvenlik, veri sızıntılarının önlenmesi, yasal düzenlemelere uyum gibi konularda bu teknolojilere yeni teknolojiler kazandırılması bekleniyor. Bu tablo karşısında Düzgider, 2014’ün teknolojiyi önceki yıllardan yine bir adım ileriye taşıyarak, süreçlerin yanı sıra verilerin de artık kurumlara hizmet edeceği, tecrübeyi ölçülebilir veriyi ve stratejiye dönüştüren projeleri daha sık göreceğimiz bir yıl olacağı tahminini yapıyor.
Mirsis, sektörün bu gelişimi ışığında, finans ile birlikte diğer sektörlerde de artan alan uzmanlığı ile yazılım geliştirme hizmetine iş pratiklerini aktarıyor. Bu konumlandırma ile gerçekleşen ofis ya da mobil yazılımda müşteri ihtiyacına odaklı, ilgili alanın standartlarına uyumlu çalışmalar gerçekleştirilebiliyor. Büyük veri yönetiminin de gündemde bir konu olduğuna dikkat çeken Düzgider, “Çözüm ortaklarımızla bu veriyi yapısal bir hale getirerek, kurumda “Google” ortamını yaratabilecek düzeyde işlevsel, iş zekâsı yönetimi ile bütünleştirilebilen uygulamalar sunabiliyoruz” bilgisini paylaşıyor.Sosyal medya analitiğinin sağlıklı kullanılamamasının en önemli nedenlerinden biri; bu uygulamaların Türkçe dilini anlamlandırmadaki zorlukları oldu. Buna karşılık, sentimental analizlerin Türkçe dilini anlayarak ve algılayarak yapılabilmesi için akademik çalışmaların da içinde olduğu, güvenerek sunabilecekleri bir ürün oluşturduklarına işaret eden Düzgider, şöyle devam etti: 

“Bu ürün müşterimize doğru veriyi gerçek zamanlı sunarken, kurumun dilediği bilgi yönetim sistemleriyle bütünleştirilebilir, sınıflandırılabilir yapısı ile yönetsel analizlere bilgi aktarabilmekte. Bu gelişmelere paralel olarak, ihtiyacın arttığı sistem danışmanlığı, altyapı yönetimi, güvenlik çözümleri, bulut çözümleri Mirsis’in hizmetleri arasında yer alıyor.”

Doğru bütünleştirme ile maksimum fayda
Bu çözüm ve hizmetler kurumlara birçok başlıkta avantajlar sağlıyor. Müşteriye hizmeti sunarken iş pratiklerinin, standartlarının öğrenilmesi, özellikle de hedefin bilinmesi oldukça önemli. Bu şekilde aynı yerden aynı hedefe bakarak, Düzgider’in de dikkat çektiği gibi, doğru süreci istenen hedefe doğru işletmek mümkün olabiliyor. Bu yaklaşımlarla geliştirilen iç denetim, iç kontrol konularında denetim standartlarını, objektivitesini koruyarak, kurumun iş yapış şekli ile bütünleştirilen çözümler müşterilerle oluşan sinerjinin ürünleri olarak ortaya çıkıyor. Düzgider, kurumsal inovasyon stratejilerine de dikkat çekmeden geçmiyor: “Gündemdeki sorunlara çözüm arayışında, günlük çözümler yerine, Ar-Ge süreçlerine dahil edebildiğimiz, amacı ve vizyonu yakalayabildiğimiz hizmetlerin, müşterilerimize katkısı da kendiliğinden geliyor. Bu yaklaşımların da teknik avantajlar kadar önemli olduğunu görüyor, yaklaşımlarımızı her yeni yılda gözden geçirmek, teknoloji ile birlikte kendimizi de geliştirmek gerektiğine inanıyoruz.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics