Dosya Demokrasi ve Bilişim 28 AĞUSTOS 2016 / 10:22

Birlik ve beraberlik, ülkemizdeki güven ve istikrarı daha kuvvetli hale getiriyor

Arena Bilgisayar Genel Müdürü Okay Nasır
 
15 Temmuz 2016 tarihinde milletimize ve demokrasimize gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin engellenmesinde en başta milletimizin güçlü duruşu ile birlikte,  haberleşme, görsel ve sosyal medyanın önemli bir rol oynadığını hep beraber izledik. Cumhurbaşkanımızın,  görüntülü ve sesli görüşme platformu FaceTime ile televizyon üzerinden yaptığı çağrıyla halkımız sosyal medya üzerinden hızlıca organize oldu ve darbe girişimine karşı kararlı bir duruş sergiledi. Düşünce ve ifade özgürlüğünün bir parçası olan basın özgürlüğü, haber alma ve haber verme hakkı, bir ülkedeki demokrasinin en temel yapı taşları olup, bugün bunu en iyi şekilde bilgi teknolojileri ve iletişim sağlamaktadır. Bu olayların önlenmesinde en önemli görevlerden birini de GSM operatörleri üstlendi. Bu süreçte GSM operatörleri kesintisiz iletişim sağlamak adına, milletin acil iletişim ihtiyaçlarına hızlıca cevap verip, yakınlarına ulaşabilmeleri için ücretsiz konuşma, SMS ve internet yüklemesi yapacaklarını duyurdular.
Yaşanılan bu olayda, İletişim ve bilgi teknolojilerinin bize sağladığı temel hak ve özgürlükleri kullanabilmek, Türkiye Cumhuriyeti tarihine çok önemli fayda sağlamıştır.
Temmuz ayının ilk haftası tüm resmi kurumlar ve özel sektördeki firmalar Ramazan Bayramı nedeniyle 9 gün boyunca kapalıydı. Ardından yaşanılan bu kalkışma hareketi ve takip eden şok nedeniyle teknoloji sektörü ve diğer sektörlerde tüketici harcama eğilimi ve ticaret durma noktasına geldi. Sektör olarak, zor bir ay geçirdik. Bireylerde bozulan psikoloji nedeniyle müşterilerimize sunduğumuz tekliflere olumlu yanıtlar alamadık ve hatta aynı psikolojiyle böyle bir dönemde bizler de kampanya üretmekte ve teklif yapmakta zorluk çektik. Kalkışma ardından ilk hafta döviz kurunun seyri çok önemliydi. Çok şükür ki Milletimiz Milli parasına sahip çıktı, dövize alım için saldırmayı bırakın, ilk hafta çok önemli meblağda Döviz, TL’ye çevrildi ve kurda aşırı bir dalgalanmanın önüne geçildi. Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz; her kurum, birey üzerine düşeni yapacak; öncelikle devletimize ve kendimize özgüvenimiz tam olacak, işimize dört elle sarılıp çalışmalarımıza bakacağız. Ben yaz aylarında olmamıza rağmen Ağustos ve Eylül aylarının Bilişim sektörümüz ve tüm piyasalar için Temmuz ayından çok daha hareketli olacağını düşünüyorum.
Millet olarak birlik ve beraberlik içinde gösterdiğimiz duruşun ülkemizdeki güven ve istikrarı daha kuvvetli hale getirdiğini hepimiz gözlemliyoruz. Yaşanılan bu tarihi sürecin negatif etkilerini en az seviye de yaşamak için hem özel sektör hem de kamuda iş yapan müşterilerimizle kol kola girip ticaretimizin daha güçlü devam etmesi için alternatif çözümler bulacağız.
Türkiye’nin son 1 ayda geçirdiği dönüşüm ve tek vatan tek bayrak tek millet olgusu altındaki kenetlenme ile bu olağanüstü dönemi en iyi şekilde yöneterek, net ve kararlı bir şekilde zorlukları fırsata çevireceğimize, demokratik birlik ve bütünlük ile huzur ortamının sağlanacağına ve yarının dünden daha yaşanılır ve güzel bir Türkiye sunacağına inanıyorum.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics