Dosya Demokrasi ve Bilişim 29 AĞUSTOS 2016 / 06:45

Darbenin önlenmesinde bilgi ve iletişim altyapımız inanılmaz etkili oldu

ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan

Öncelikle ülke bütünlüğümüze ve demokrasimize kast eden hain kalkışmayı lanetleyerek söze başlamak isterim. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Darbe girişiminin önlenmesinde bilgi ve iletişim altyapımız İnanılmaz etkili oldu. Öncelikle özgürlüğümüz, demokratik haklarımız, halk tarafından seçilmiş hükümetlerce yönetilmemiz, muhalefet ve bağımsız yargı çok değerli. Birilerinin ben sizden üstünüm veya bu ülkeyi halk umurumda değil, ben istediğim gibi askeri gücümle yönetirim demesi çok büyük bir hırsızlıktır, Hak ihlalidir. Tabi bu girişime halkın zamanında tepki koyabilmesi için öncelikle sorunu öğrenmesi, örgütlenmesi, birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bu darbe girişimi 21.00 civarında başlamasına rağmen halkımız ancak 23.00 gibi darbe girişimi olduğunu öğrendi ve sokaklara indi. Internet ve sosyal medya çok hızlı bir şekilde sokaklardaki caddelerdeki durumu askeri kalkışmaları paylaştı, anlamaya çalıştı, birbirini haberdar etti ve harekete geçti.
Görüntülü iletişim ve haberleşme bu noktada çok önemli yer tuttu. Videoların yüksek hızdaki sabit ve mobil internet alt yapısından paylaşılması müthiş etkili oldu, öyle ki darbeye kalkışan askerler bile gerçekte bilmedikleri konuyu vatandaşların göstermiş olduğu haberler ve videolardan, Internet üzerinden yayın aldıkları Tivibu gibi IP TV uygulamalarını öğrenip kandırıldıklarının farkına varıp teslim oldular. Diğer taraftan yüzlerce yayın kuruluşumuz, yedekli alt yapılar, darbecileri şaşkına çevirdi, TV’leri kapatamadılar. Bombalamalar bile yayınları kesemedi. TRT’den okunan bildiri bile insanların binlerce TV seçeneği arasında kimseyi haberdar edememişti. Bu bağlamda biz de ZyXEL olarak Türkiye’de 2,5 milyon aktif ürünle,  yüksek hızlı  Internet ve haberleşmenin önemli bir sağlayıcısı olarak pazarda yer almaktan ve sektöre katkı sağlamaktan mutluyuz. 
Sektörümüz her zaman olduğu gibi bu kötü olaydan artı ve eksileriyle da övünçleri ve alması gereken dersleri alacaktır. Bu kalkışma bir kez daha Internet’in, yüksek hızlı, yedekli, kesintisiz ve sağlıklı çalışan bir altyapının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Sektörümüz dışında diğer tüm alanlarda faaliyet gösteren kurumlar için de bu hain kalkışmadan bilişim alt yapılarıyla ilgili değerlendirmeler yapmaları ve dersleri çıkarmaları gerekiyor. Ölçeği ne olursa olsun kurumların ilk önceliği sürekli ayakta çalışan altyapılar olmalıdır. Kurumların bu düşünce tarzıyla hareket etmeleri hem kendi işlerinin sürekliliği açısından önem arz edecek hem de bilişim sektörünün büyümesine destek olacaktır.
Bu darbe girişimiyle tüm halkımız kurtuluş savaşındaki ruhla birlik oldu yardımlaştı. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum. Demokratik düzenimizin ana  sahibi ve koruyucusunun halk olduğu ve herkesin halkın yararına ne kadar faydalı iş yaparsa, karşılığını ancak oradan alacağına odaklanması gerektiğini gösterdi.   Fikir ayrılıkları olsa da birlikte çalışabilmenin ne denli keyifli olduğunu görmüş olduk. Bundan sonrası için hem ülkemiz hem de sektörümüz adına son derece umutluyum. Her şeyden çok hak ettiğimiz güzel günler Türkiye’yi ve Türk halkını bekliyor. 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics