Dosya Demokrasi ve Bilişim 27 AĞUSTOS 2016 / 10:31

Kesintisiz iletişim darbe girişiminin başarısız olmasında büyük rol oynadı

Sentim İcra Kurulu Üyesi  İffet Polat
15 Temmuz gecesi Türkiye’nin milli iradesine vurulmaya çalışılan tarihimizin en kanlı ve vahşi darbe girişimi olarak anılacaktır. Bu darbe girişimi  Türkiye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanını, devletin seçilmiş hükümetini ve milletin mukaddes iradesini temsil eden TBMM hedef alarak milletimizi devletsiz, başsız ve iradesiz bırakmayı amaçlamıştır. Bu girişim Türkiye’yi dıştan ve içten zafiyete uğratarak işgaline kadar götürecek bir planın en önemli adımıydı. Ama bu plan milletimiz tarafından akamete uğratılarak Türkiye’nin bir muz cumhuriyeti olmadığını göstermiştir. Milletimiz kendi milletin gücünün üstünde bir gücün olamayacağını ispat etmiştir. Türkiye 100 yıla yaklaşan  demokrasi ve özgürlük mücadelesinde zaman zaman askeri darbeler ve işbirlikçisi sivil unsurlar ile karşı karşıya kalmıştır. Bu darbeler süreci demokrasimize kesinti yaparak iç çatışmaları ve vatandaşlık haklarının kullanımında milletimizin iradesini hep kısıtlamış ve Türkiye’yi geriye götürmüştür. Bu sefer millet darbecilere darbe yaparak bir iç savaşa kadar sürüklenip Türkiye’yi Suriyeleştirme projesine engel olmuştur.
 
Şüphesiz Türkiye son 10 yıldır yatırım yaptığı kitle iletişim teknolojilerinin katkısını bu darbe girişiminin önlenmesinde açık ve net olarak görmüştür. Cumhurbaşkanımızın milletimizi iradesine sahip çıkmak üzere meydanlara çıkılması çağrısını internet üzerinde iPhone uygulaması olan FaceTime üzerinden yapması  aslında darbecilerin öngöremediği bir durumdu. İnternetin kesilmemesi Twitter ve diğer sosyal medya kanallarından milletin direnişinin örgütlenmesi ve Turkcell, Avea ve Vodafone’un vatandaşlarımızın telefonlarına ücretsiz acil görüşmeler için dakika yüklemesi ve kesintisiz bir iletişimin sağlanması bu darbe girişiminin sonuçsuz kalması yönünde çok faydalı olmuştur. Tüm operatörlere vatanseverlikleri için teşekkürü borç biliyoruz. Bu olayların sektöre ve piyasalara geçici bir durgunluk getirdiği aşikârdır ama Türkiye’nin büyümesinde ciddi bir etkisi olmayacağı uluslararası kuruluşlar tarafından da teyit edilmiştir. Fedakâr vatandaşlarımızın 10 milyar civarında ABD dolarının Türk Lirasına çevirmesiyle doların fazla yükselmesi engellenerek borç ve ödeme dengesi muhafaza edilmiştir.
 
Bu olayların orta ve uzun vadede sektörümüze yerli ve milli bir duruş da getireceğine inanıyorum. Artık savaş teknolojisinin ayrılmaz bir parçası olan yazılım ve tasarım çözümlerinin milli ve yerli bir alana kaymasının ticari alandaki ürün ve hizmetlerde de ivmelenmesi kaçınılmazdır. Ürünlerimizin kalitesi yanında tanıtımı ve tutundurmasıyla ilgili olarak da devletin milli bir yaklaşım göstererek daha fazla destekleyici olacağını tahmin ediyorum. Bundan sonra Türkiye’nin her bir ferdine ülkesine daha fazla çalışmak ülkesini kalkındırarak tam ve bağımsız bir ülke olma yolunda ilerlemek düşmektedir. Türkiye’nin her türlü ekonomik, teknolojik ve kültürel boyunduruktan kurtularak tam bağımsız olması yönünde bütün enerjimizle çalışmak bu aziz vatana, milletimize ve şehitlerimize namus borcumuzdur.
Türkiye tüm unsurlarıyla bir oldu diri oldu, dosta güven düşmana korku saldı. Millet görevini yaptı devletin de artık kendini yenilemesi gerekmektedir. Daha şeffaf, öngörülebilir, koordinasyon ve hesap verilirliğin artırılması için sektörümüzün devletimizin daha yakın çalışması gerekmektedir. Biz devletimize itimat ediyoruz. Milletimizin irfan ve sağduyusuna, cesaretine güveniyoruz. Tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar diliyoruz.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics