Dosya Demokrasi ve Bilişim 28 AĞUSTOS 2016 / 10:19

Sektör, darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadı

Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ Başkanı Mehmet Önder
 
Bir yanda, darbeci askerler teknolojiyi kullanmayı istedi. Diğer yanda, ülkemizin ilgili kurumları, GSM operatörleri, medya kanalları ve sosyal medya üzerinden milletimiz teknolojiyi başarılı şekilde kullandı. Milletimizin hızlı örgütlenmesinde, iletişim teknolojilerinin büyük katkısı oldu. Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörlerinde çalışanlar, canla başla görevlerini yaparak, darbe girişiminin önlenmesinde önemli rol oynadı. Nitekim ulusal ve yerel televizyon kanallarındaki yayınlar yapıldı. İnternet altyapısında sıkıntı yaşanmadı. GSM operatörleri iletişimi sağladı. Özetle, örneğin elimizdeki cep telefonları, tıpkı bir televizyon kanalı gibi görüntüyü kaydedip yayınladı. Teknolojiler sayesinde, artık dünyada bir şeyleri saklamak mümkün olmayacaktır.
Milli yazılımların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Kişisel veya kurumsal verilerin güvenliği sağlanmadığı takdirde, dünyadaki herhangi bir kurum veya şahıs tarafından izlenebilir. Gelinen noktada; ülke olarak kendi sistemlerimizi ve veri tabanlarımızı kurmamız gerekiyor. Şuan veriler, genelde uluslararası firmalar tarafından kayıt altına alınıp, takip edilmektedir. Ülkemizin; askeri, ekonomik, sosyal, kültürel ve bireysel alanlardaki verisinin, kendi veri tabanlarımızda tutulması önemlidir. Sadece metali veya tekstili işleyerek, dünyanın sayılı ülkeleri arasına giremeyiz. Akıllı iş projeleriyle de atılım yapmalıyız. Diğer bir konu da, bir yandan milli düşünüp milli yazılımlarla entegre olunurken; diğer tarafından uluslararası işbirliklerine de devam edilmesi gerekmektedir.
Kurum ve kuruluşların iş ve güç birliği yaparak 2023 hedeflerine kilitlenmesi gerekiyor. Eskisinden daha güçlü bir Türkiye için, var gücümüz ile çalışmalıyız. Ürün alıp satan ve kredi veren işbirliği güç birliğinden çıkarak; ‘yetenek, arge, inovasyon ve tasarım’ yapabilen projeleri de başarmalıyız.
Hain darbe girişiminin ardından, Uyumsoft olarak bize düşen milli görev; daha güçlü bir Türkiye ve ekonomi için, işletmeleri desteklemekti. Kahramanlık destani yazan Milletimizi ve işletmeleri desteklemek için “Lisans ücretlerini sıfırladık! Daha Güçlü Türkiye için.” kampanyasını başlattık. 21 Ekim 2016 tarihine kadar devam edecek kampanyamızda, Uyumsoft ERP lisans ücretlerini sıfırladık. Milli ve güvenilir iş ortağı olarak; daha güçlü özel sektör işletmeleri olması için firmaların bilgi sistemlerini (ERP, HRM, CRM, İş Zekası, e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-Bilet vb.) kurmaya devam edeceğiz.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics