Dosya Digital Signage 16 OCAK 2016 / 14:17

Anlık içerik yönetimi fark yaratıyor

Günümüzde şirketler, markalar ve kurumlar için altın değeri taşıyan en önemli unsur belki de zaman. İş süreçlerinde yaşanacak bir anlık gecikme, önemli mali kayıplara neden olabileceği gibi markaların önemli prestij kaybı yaşamasına da neden olabiliyor.
“Digital Signage, bilgi, reklam ve diğer mesajlar için kullanılan elektronik görüntüleme sistemidir. Kamusal alanlar, şirket binaları ve zincir mağazalar gibi alanlarda, belirli zaman dilimleri içerisinde, yüksek çözünürlüklü ekranlarla birlikte içeriklerin, hedef kitlelere sunulabilecek şekilde tasarlanıp, yerel ağ veya internet altyapısı kullanılarak tek merkezden tüm ekranların ve içeriklerinin yönetildiği ve izlenebildiği bir sistemdir.” şeklinde konuşan Penterus Genel Müdür Yardımcısı Alen Kahraman, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Konum bağımsız merkezi yönetim özelliği sayesinde operasyonel işlemler kolaylaşmaktadır. Basılı afiş kullanımının yerini Digital Signage’a bırakmasıyla kurumlar, müşterilerine iletmek istedikleri içerikleri hızlıca oluşturabilmekte ve güncelleyebilmektedir. Bu dinamik yapı sayesinde, tüm mağazalarında aynı anda kampanya duyurusu yapabilir ya da bunu farklı konumlara göre özelleştirebilir. Bu kampanyalar, zamana, konuma ya da oluşturulacak özelleştirilmiş gruplara göre planlanabilir. Basılı materyaller yerine dijitale geçişle, tasarım ve baskı, kırtasiye, dağıtım, personel, lisans maliyetlerinden tasarruf sağlanmaktadır, böylece operasyonel giderler azaltılmış olur. Tüm bu maliyet avantajlarının yanı sıra basılı materyal kullanılmadığı için çevre dostu bir sistemdir.
Digital Signage sistemleri üzerinden iletilen mesajlar, geleneksel yöntemlere kıyasla daha dikkat çekici ve daha akılda kalıcıdır. Yapılan araştırmalar, müşterinin seçim sürecine pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kurum içi iletişim aracı olarak da kullanılan Digital Signage, çalışanlarla daha etkili bir iletişim kurulmasına olanak sağlar.”

Önemli avantajlar sunuyor
Dijital reklam araçlarının geleneksel reklam araçlarına göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bunların en önemlisi içeriğin anlık olarak yönetilebilmesidir. Ayrıca geleneksel reklam araçlarında bulunmayan bir özellik olan hedef kitleye yönelik zamanlanmış mesajların iletilmesinde de önemli rol oynar. Dijital reklam araçları sabit değil hareketli ve isteğe bağlı olarak sesli içerik sunar. Bunun yanı sıra istenildiğinde interaktif reklamcılık hizmeti de verebilmektedir. Dijital reklam araçlarında, yatırımın geri dönüş hızı geleneksel reklam araçlarıyla kıyaslandığında daha hızlıdır.
Kurum, öncelikle Digital Signage sistemini ne amaçla kullanacağına karar vermelidir. Örneğin; Reklam, Tanıtım, Bilgi, Duyuru ve Yönlendirme, Kurum İçi İletişim ve Toplantı Salonları gibi kurumsal kullanımlar vb. sonrasında, kullanacağı Digital Signage çözümleri içerisinden ihtiyacını en doğru karşılayan, kurulum ve yönetimi kolay sistemi seçmelidir. İçerik üretebilecek ve bunu yönetebilecek bir personel atamalı ya da dış kaynak kullarak profesyonel danışmanlık ve destek hizmeti almalıdır.
Teknolojinin gelişmesiyle, Digital Signage çözümlerinde yeni trend, entegre medya oynatıcılı sistemlerin kullanılmasıdır. Klasik yöntemlerle oluşturulmuş, kullanımı zor, her ekran için ayrı bir PC’ye ihtiyaç duyulan, istenilen performansın alınamadığı ve amacına ulaşmayan sistemler yerine; yüksek çözünürlüklü ekranlar ile birlikte, kullanılması ve yönetilmesi kolay, oynatıcıların ekran içine entegre edildiği PC’siz bir Digital Signage sistemi sunulmaktadır. Böylelikle, geleneksel yöntemlere göre ilk yatırım ve toplam sahip olma maliyetlerinde avantaj sağlanmaktadır.”