Dosya Digital Signage 16 OCAK 2016 / 14:24

Digital Signage’ın yararları yadsınamaz

İçerik açısından reklam, bilgilendirme ve mesajlarını LCD, Led TV, Led panolar, interaktif ve dokunmatik ekranlar gibi, dijital platformlarda gösterim sağlayan teknolojik çözüm Digital Signage, kurumlara, şirketlere ve markalara önemli avantajlar sağlıyor. 
“Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması kurumların bilinirliğinin artmasına katkı sağlamaktadır. Digital Signage teknolojisi sayesinde zengin içerik sunabilme avantajı, zaman tasarrufu, vb. gibi avantajlarının yanında ayrıca kurumların ekstra baskı maliyetlerinden kurtulmasını sağlamaktadır” şeklinde konuşan Tente Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Teknolojik Hizmetler Direktörü Bahattin Alcan, konuşmasını şöyle sürdürüyor:
“Digital Signage uygulamaları reklam ve tanıtım mecrasında nihai son kullanıcı yâda tüketicilerin daha fazla dikkatini çekmektedir, çünkü diğer yöntemlere göre daha fazla bilgilendirme yapabilmektedir. Sistemi kullanan kurumlarda olumlu geri bildirimler alınmaktadır.  Bu yüzden reklam ve tanıtım yapma kurumların ve bu mecralara reklam veren firmaların kendilerini inovatif şekilde geliştirmelerine katkı sağlamaktadır.
Digital Signage çözümlerinde daha zengin içerik sağlayabilme, daha çok noktada hızlı ve düşük maliyet ile reklam ve bilgilendirme yapabilme yönü ön plana çıkıyor.  Bu mecrada yayınlanan bilgilerde interaktif görsellik ön planda olduğu için daha fazla akılda kalmasına katkı sağladığını düşünüyorum. Statik bir içeriğe göre dinamik ve değişken görüntüler her zaman daha dikkat çekici olmaktadır.  Örneğin Digital Signage çözümlerinden biri olan Sanal Manken (Virtual Mannequin) ile yaptığımız bazı çalışmalarda işin içine aynı zamanda seste bilgisi de eklendiği için daha çok dikkat çektiğini gördük.  Sıradan bir reklam ve bilgilendirme panosu ile daha fazla ve değişken interaktif bilgilerin izleyici açısından daha fazla akılda kalıcı olduğunu bu konunun uzmanları çeşitli araştırma yöntemleri ile kanıtlamışlardır.”
 KUTU111
“Doğru şekilde ilişkilendirmek gerekiyor”
Burada esas önemli olan bu hizmeti veren firmaların birden çok bileşeni olan bu teknolojinin ne kadar doğru ilişkilendirip yönetilmesine bağlıdır. Çünkü bu çözümde;
  1. Sağlam bir altyapının olması lazım, cihazların sisteme dâhil edilmesini sağlayan kablolama, ağ, merkezi sistemin teknik özellikleri ve yayının gösterildiği cihazların durumu
  2. Yayın ve içerik yönetimini yaptığınız sunucular, akışı izleme, içerik hazırlama, yayına çıkma, kontrol vb. hizmetlerin ne şekilde verildiğidir.
  3. En önemlisi de tüm bu süreçleri yönettiğiniz yazılımın yetenekleridir.  İlgili görsel ve videoların yayınlandığı platformların neleri desteklediği, kolay yönetilebildiği çok önemli bir unsurdur.
Bu teknik yeterlilikler ile birlikte ne kadar noktada bu bilgilerin yayınlanabildiği bilgisi de önemlidir. Ayrıca bütün konumlardaki verilerin de ayrı ayrı yönetiliyor olması gerekir, her nokta için aynı bilgilerin yayınlanması ile birlikte bazen bölgesel olarak hatta sadece bir nokta için yayınlanacak reklam veya tanıtım bilginizin olması söz konusu olabilir.  Digital Signage çözümlerini kullanmak isteyen kurumların bu konuda gerçekten işinde uzmanlaşmış yerlerden sistemi satın almaları ya da kiralamaları gerekir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics