Dosya Digital Signage 16 OCAK 2016 / 14:27

Rekabet ortamında başarının sırrı Digital Signage’da

Digital Signage çözümlerini tercih eden şirketler, markalar ve kurumlar, hedef kitlelerine iletmek istedikleri mesajları çok daha hızlı bir şekilde iletebiliyorlar. Bu sayede müşteri potansiyellerine çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilen şirketler, rekabet ortamında önemli bir avantajın sahibi olabiliyorlar.
“Digital Signage en basit haliyle hedef kitleyi bilgilendirmek ve ikna etmek için kullanılan, zengin ve kaliteli içeriklerin sunulabildiği, bir ağ aracılığıyla merkezden yönetilebilen, kullanımı kolay etkili iletişim araçlarıdır.” açıklamasını yapan Unisign Genel Müdürü Özgür Çelebi, sözlerine şu şekilde devam ediyor:
“Digital Signage, çeşitli görüntüleme sistemleri ve yazılım çözümleri ile resim, video, grafik içeriklerinin yanında haber, kayan yazı, hava durumu, trafik ve yol bilgisi, para bilgisi ve birçok dinamik verinin bir sistem üzerinden gösterilmesi prensibi ile çalışan bir sistemdir.
Digital Signage çözümleri hedef kitlenize ulaşmak istediğiniz iç ve dış mekanlardaki tüm alanlarda uygulanabilmektedir. Dış mekan çözümleri ile parklardan, yol kenarlarına, kapalı alan çözümleri ile karşılama alanlarından, toplantı odalarına, sinemalara, restoranlara, asansörlere hatta lavabolardaki ayna arkalarına kadar uygulanabilmekte, kısıtlı alanlarda dahi sınırsız içerik sunulabilmektedir.
Digital Signage ile hedef kitle kendi isteği ile mesajları, reklamları izliyor. Müşteri herhangi bir içeriği izlemek için zorlanmıyor. Dolayısıyla kendi kararları ile izledikleri tanıtımlarda, bilgilendirici ya da eğlenceli içerik, teklif sunumlarını tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalarda “Müşterilerin yüzde 63’ü Digital Signage sistemlerinin dikkatlerini çektiğini belirtiyor.” Yani televizyon, internet ve billboard reklamlarından daha fazla dikkat çekiyor.  Satın alma kararlarının yüzde 60’ı satış noktalarında veriliyor. Digital Signage sistemleri mağaza içi uygulamalarıyla, satın alma kararlarını büyük ölçüde etkiliyor, reklamları yapılan ürünlerin satışlarını kolaylaştırıyor. Perakende müşterileri video ekranları olan mağazaları daha çok tercih ediyor. Bu şekilde ürünler hakkında daha net bilgilere sahip olup, kıyaslama yapabiliyorlar. Ayrıca Digital Signage ekran çözümleri ile alışveriş deneyimi daha eğlenceli hale geliyor, algılanan bekleme sürelerini azaltıyor. Yine yapılan bir araştırmada müşterilerin yüzde 35’i Digital Signage sistemleri ile kasadaki bekleme sürelerinin azaldığını ifade etmiştir.”

Profesyonel bir iş planı gerekiyor
“Digital Signage çözümlerini kullanmak için öncelikle bu işi gerçekten profesyonel olarak yapan firmalarla iletişime geçmelidirler.” diyen  Özgür Çelebi , şöyle devam ediyor:
“Çok uzun süreçlere ihtiyaç yoktur. Donanım, yazılım, içerik, destek ve bakım süreci Dİgital Signage çözümlerinin en önemli bölümleridir. Bu bölümlerinin tamamının karşılanması ile etkili sonuç alınabilir.
Ekran ağı oluşturularak ekranların nerelerde uygulanacağı ve konumlandırılacağı müşteri trafiğine göre belirlenmeli. Bu belirlemelere göre hangi ekran çözümü tercih edilecek konusu önem kazanıyor. Ekranların belirlenmesinden sonra içerik kısmı son derece önemlidir. Boş ya da ilgi çekmeyen, içeriği olmayan ekranlar hedef kitlenin de dikkatini çekmez. Dolayısıyla boş bir yatırıma dönüşür. Kurumsal iletişim ve pazarlama stratejilerine, hedef kitleye göre içerik planlaması ve üretilmesi gerekmektedir. Etkili bir planlama ile tüm bunlar sağlandığı takdirde ölçülebilir, raporlanabilir bir sistem ortaya çıkmaktadır.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics