Dosya Dijital Dönüşüm ve Mobil Uygulamalar Dosyası 06 KASIM 2016 / 05:24

E-imza dijital dönüşümün gerekliliklerinden

E-GÜVEN İş Geliştirme & Satış ve Pazarlama Direktörü Ayşegül Tüzün
 
Günümüz teknolojisi sayesinde iş ortamı ve çalışma yöntemleri ile ilgili beklentilerin artması, e-imzanın gerekliliğini ve faydasını daha fazla ön plana çıkarıyor. İnsanlar esnek çalışma koşullarına sahip olup, gerektiğinde mobil olarak ofise gelmeden de işlerini sürdürmek istiyorlar. Kurumlar ise teknolojinin son olanaklarından faydalanıp operasyonel süreçlerini kısaltmak ve çalışanlarının verimliliğini hem ofis içinde hem ofis dışında maksimum seviyede tutmak için çözüm arayışına girdi.  Bu taleplerin üzerine kamunun denetimi kolaylaştırma ve süreçleri şeffaflaştırma kararı eklenince hem kamu hem de özel sektörde dijital dönüşüm kaçınılmaz oldu.
 
Dijital dönüşümün temel öğesi olan ve öncelikle iş süreçlerinde hayatımıza giren elektronik imza, mobil imza ve yazılım çözümleri kullanan kurumlar, ıslak imzalı işlerindeki zaman kayıplarını en aza indiriyor. E-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip ve elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkâr edilemeyeceğini garantiliyor. Bütün iş süreçlerinde müşterilerine zaman ve mekan sınırlaması olmadan 7/24 işlem yapma imkanı tanıyor. Bu sayede müşteri memnuniyetinde doğrudan artış sağlıyor. Islak imzalı süreçleri elektronik ortama taşıyan kurumlar başta kağıt ve kargo maliyetleri olmak üzere yüzde 50’ye varan tasarruf elde ediyor. E-Dönüşüm, yalnızca iş süreçlerini kolaylaştırarak maliyetleri azaltmak ve zamandan kazandırmakla kalmıyor, kurtardığı ağaçlar sayesinde çevrenin korunmasına da katkı sağlıyor.
 
Dönüşüm sürecinde iş dünyasının yeni dönem çalışma modelleriyle birlikte özellikle mobil teknolojilere yatırım yapmak kaçınılmaz oldu.  Şirketler çalışanların mobil durumdayken de işlerini tamamlayabilecekleri böylece şirket içi iş süreçlerini aksatmayacakları ürünleri kurum içine sokmaya başladı. Nasıl ki günlük hayatımızda gazeteyi cep telefonlarımızdan okuyabiliyorsak, kurumlar mobil teknolojileri kendi bünyelerinde de konumlandırarak bunları çalışanlar tarafından kullanılabilir hale getirmeye çalışıyorlar.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics