Dosya Dijital Dünyada Güvenlik 21 OCAK 2017 / 16:05

Daha yaratıcı ve karmaşık saldırılar ile karşılaşacağız

Yeni yılda sıklıkla karşımıza çıkacak başlıca tehdidin, 2016 yılı boyunca da sıklıkla karşılaştığımız “ransomware" saldırıları olması bekleniyor. İnnova Kıdemli Teknoloji Çözümleri Direktörü Ersel Karşal’ın verdiği bilgilere göre, şantaj ve dolandırıcılık amaçlı yazılımlar olarak tanımlanan ransomware, son kullanıcı ve tedarikçi tarafındaki bilgi güvenliği farkındalığı eksikliğinden faydalanarak kurumları tehdit etmeye devam edecek. Bu çerçevede farkındalık eksikliğinin daha uzun yıllar en büyük bilgi güvenliği tehdidi olarak gündemde kalacağını belirten Ersel Karşal, şunları kaydetti:
“Güvenlik sektörü uzmanları 2017 yılının yaratıcı saldırılar açısından da ses getirecek bir dönem olacağını öngörüyorlar. Gelişmiş Hedefli Saldırılar (APT), Sıfırıncı Gün Saldırıları, Sosyal Mühendislik gibi saldırı yöntemleri, yeni bileşenler ile birlikte karmaşık saldırı yöntemleri görmemize sebep olacak. İnnova olarak bu tehditlere karşı hazırlıklı olmak, gerçekleşmelerini engellemek ya da gerçekleşmeleri durumunda etkilerini asgari düzeyde tutmak üzere danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz.
Öte yandan IoT tabanlı ürünler ve teknolojilerin kullanımı yaygınlaştıkça, insanlar, nesneler ve iş süreçleri arasındaki sınır kayboluyor. Bu yeni dünya, karşılaşacağımız olası riskleri minimize etmek ve veri güvenliğini sağlamak için daha bütünleşik yaklaşımları gerekli kılıyor. Yaygınlaşan internet bağlantılı cihazlar ile hem veri miktarı çok artacak hem de büyük bir ekosisteme dağılmış olan bu verilerin, her noktada güvenliğini sağlayacak yenilikçi çözümler gerekecek. IoT dünyası büyük miktarlarda ve birbiriyle iletişim halinde olan, bu iletişimin sonucuna göre bir iş akışına karar veren ve bir süreç başlatan nesneler ile süreçleri de kapsıyor. Bu çok daha akıllı ve yetenekli nesneler iletişim protokollerinin de güvenli olmasını gerektiriyor. Aksi halde sistem tarafından tanınmayan ve kötü niyetli nesnelerin diğer objelere ulaşarak yanlış bilgi ile yanlış yönlendirmesi riski oluşacak. İnnova'da geliştirdiğimiz SkywaveIoT platformumuzu, dijital güvenliğin tüm boyutları düşünerek tasarladık ve IoT mimarimizin her katmanında veri güvenliğini öncelikli olarak adresledik.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics