Dosya Dijital Dünyada Güvenlik 21 OCAK 2017 / 16:10

Şehirler akıllanıyor, güvenlik ön plana çıkıyor

Teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı şehir izleme sistemleri caydırıcılığın dışında etkin bir şekilde vaka çalışmalarında ‘durum’ tespit etme imkânını da sağladığı için kamu güvenliğine önemli katkılar sunuyor. Karel Pazarlama Direktörü Nurşen Yıldırım’ın verdiği bilgilere göre, şehir izleme sistemlerinde ihtiyaç duyulan tek unsur güvenlik riski olan alanları ve şüphelileri izleyebilmek değil. İhtiyaca uygun özelliklere sahip kameraların kullanılması kadar, elde edilen görüntülerin 24 saat esasına göre kayıt edilmesi ve arşivlenmesi ayrıca çok önemli. Bu sistemler sunduğu video kayıt ve yönetim yazılımı sayesinde, tek sunucuda yüzlerce kameranın takip edilmesi, aynı ekrandan kameraların hem anlık canlı görüntülerinin hem de hem de geçmişe dönük kayıtlarının izlenebilmesine imkan tanıyor. Nurşen Yıldırım, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Video analitik uygulamalarında veri sağlayan yazılım, çoklu dil desteği ve kolay kullanımıyla yüksek sayıda ve farklı tiplerde kameraların tek noktadan kontrolünde olanak tanıyor.
Şehir güvenliği söz konusu olunca akla gelen bir diğer risk unsuru ise trafikte yaşanan ihlaller. Trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte kaza oranlarında yaşanan artış şehir güvenliği açısından ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturuyor. İhlallerin tespitinde kullanılan yöntemlere bakıldığında ise, 7/24 hizmet verebilen EDS ve MOBESE çözümleri sayesinde, hem caydırıcılık sağlandığını, hem de kayıtlı görüntüler sayesinde olası anlaşmazlıkların önüne geçilebildiğini görüyoruz.
Özellikle büyük şehirlerde en çok tercih edilen toplu taşımayı kullananların ulaşım güvenliğinin sağlanmasında öne çıkan bir diğer teknoloji Araç Takip ve Araç İçi Kamera sistemleri. Karel’in, gerçekleştirdiği güvenlik sistemleri projelerinden biri de bu. Karel’in durak takip ve izleme ürünleri, toplu taşıma hizmeti sunan araçların denetlenmesini sağlıyor. Güzergâhtan sapma, hız limitinin aşılması gibi durumlarda uyarı veren uygulamalar sayesinde, araç sürücülerinin trafik kurallarına uyup uymadıkları kolayca denetlenebiliyor. Bu sistemler, ulaşım halindeki insanların güvenliğinin de sağlanması için araç içinde de bazı tedbirler sunuyor. Bu amaçla kullanılan araç içi kamera sistemleri ile belediye otobüsleri, minibüsler, servis araçları gibi insanların toplu halde kullandıkları ulaşım araçlarında meydana gelebilecek hırsızlık, gasp gibi istenmeyen durumlar görüntülenip kayıt altına alınabiliyor.
Şehirlerdeki güvenliğin sağlanması amacıyla kullanılan akıllı teknolojiler özellikle afet zamanlarında verilerin ve haberleşme ağının korunmasında daha da önem kazanıyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics