Dosya Dijital Ekosistem: IoT ve M2M Platformu 19 AĞUSTOS 2017 / 17:00

DÜŞÜNCE YAPIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Fiziksel dünya ile dijital dünya birleşiyor. Bu birleşim ürünlerde, operasyonlarda, sistemlerde karşılık buluyor. Dijitalleşme, dünyamızı hızla dönüştürüyor ve tüm operasyonları yeni baştan yapılandırıyor. Artık ürettiğimiz araçlar deneyimlerini yeni kararlar vermek üzere kullanabiliyorlar. Aynı insanlar gibi "öğrenebiliyorlar". Onları yaratan mühendislerin yükledikleri bilgileri, kendi deneyimleriyle geliştirerek yeni bilgiler oluşturabiliyorlar. Fujitsu Türkiye Servis Direktörü Cengiz Yeker, bu yorumunu şöyle örnekliyor:
Bu durumda bizler bu araçları tasarlarken, deneyimleyebilecekleri olguları da göz önüne almamız gerekiyor. Yapay zeka derken, genelde sadece robotlar anlaşılabiliyor. Halbuki otomobilimiz, hatta kahve makinemiz bile bu değişimden etkilenecek. Bir montaj hattındaki verimliliği artırmak üzere farklı bir stok lokasyonuna kendi başına karar veren bir lojistik robotunu göreceğiz. Düşünce yapımızı "cognitive", yani "kendi kendine öğrenen" yapılara alıştırmamız gerek. Kurum felsefemiz olan "İnsan odaklı inovasyon" kavramını desteklemek için Ar-Ge'den ürünlere ve hizmetlere kadar şirketin üstlendiği her şeyin özünde insanı görüyoruz. Bundan sonra, yapay zekanın bağımsız tahmin ve yargı kabiliyetlerinin daha da gelişmesi sayesinde, insanların aldığı kararlarda ve faaliyetlerinde daha da çok yer alacağı şüphesiz. IoT ve M2M'nin bundan sonraki gelişiminde karşılaşacağımız yapay zekanın evriminde oluşan muazzam verinin içinden yararlı bilgileri ayıklamak için, sadece medya ortamları ve sensörler gibi kaynakları kullanmıyoruz, aynı zamanda makinelerin insan duygularını dahi anlamasına olanak tanıyan teknolojileri geliştiriyoruz. Klasik BT yapılarının da bu yeni paradigma ile eş zamanlı ve entegre çalışması önemli bir gereklilik. Hem klasik BT yapılarının hem de IoT ve M2M yapılarını içeren yenilikçi ortamların birlikte yaşayıp yönetilebilmesi için hibrid BT çözümleri geliştirip pazara sunuyoruz.”
 
Yeni kavramlarla düşünmek zorundayız!
İçinde yaşadığımız "dijital devrimi" içselleştirmek adına, bunu bir süreçten öte, bir strateji olarak görmek gerektiğine dikkat çeken Cengiz Yeker’e göre, yepyeni kavramlar ile düşünmek zorundayız. Çünkü dijital devrimi sadece bir web sitesi, sosyal medya entegrasyonu ya da e-ticaret araçları olarak görmek içine kolaylıkla düşülen bir yanılgı. Bu değişimi, hepimizin bu aralar kolaylıkla saydığımız "büyük veri", "bulut" gibi kavramlarla da anlatamayız. Yeker ekliyor: “Dünyanın bütününde etkin olan bu değişim kurumlar için mutlak bir rekabet unsuru haline gelecek. Dolayısıyla ülkemizde yer alan tüm kurumlar M2M ve Endüstri 4.0 kavramlarını yakından takip ederek oluşan bu rekabet ortamında başı çekmeli.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics