Dosya Dijital Ekosistem: IoT ve M2M Platformu 19 AĞUSTOS 2017 / 19:14

HAKİKİ BİR DEĞER YARATMAK İÇİN GEREKLİLİKLER VAR

Son yılların bilgi teknolojilerinde yaşanan en büyük dönüşüm, akıllı telefonlar ve sosyal medyanın hızlı adaptasyonu sayesinde bilgi teknolojilerinin tüketiciye sunulması oldu. Birbirine internet ile bağlı milyarlarca tüketicinin etkisi devasa boyutlara ulaşırken, bir başka teknolojik mega trend ile henüz yeni yeni çarpışmaya başladık: Akıllı, birbirine bağlı makineleri kapsayan “Nesnelerin İnterneti”.
Teknoloji dünyasının öngörülerine göre; internete bağlı akıllı araçlar ve makinelerin sayısı yakın gelecekte internet kullanan insan sayısını aşacak. 2020 yılında endüstriyel kullanımı olan akıllı makineler ve algılayıcılardan, tekstil ya da paketlemedeki mikro algılayıcılara kadar her şeyi kapsayacak şekilde yaklaşık 30 milyar akıllı eşyanın internete bağlı olması bekleniyor.
 
Verilerden anlamlı bilgiler çıkartabilen yazılımlar büyük ihtiyaç
Ancak Schneider Electric Endüstri İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özalp’in de dikkat çektiği gibi, burada önemli olan nokta, internete bağlı eşya ya da makine sayısı değil; insanları, süreçleri, verileri ve nesneleri kusursuz bir ağ üzerinde bir araya getirmek. Çünkü ancak bu şekilde bağlantının da ötesinde, geçerli bilgi, doğru insanlara doğru zamanda iletilir ve Nesnelerin İnterneti hakiki bir değer yaratabilir. “Bir diğer deyişle; evet, akıllı makineler ve bağlantıya ihtiyacımız var. Ancak aynı zamanda, yönetim ve tüm etkinliklerin işlenmesi büyük veri analizi yapabilen ve elimizdeki verilerden anlamlı bilgiler çıkarabilen yazılımlara ihtiyacımız var” detayını paylaşan Mehmet Özalp, çözümlerini şöyle anlatıyor:
“Bu doğrultuda EcoStruxure’ı geliştirdik. EcoStruxure; enerji dünyası, otomasyon ve yazılımı bir araya getirerek enerjinin güvenli, verimli, güvenilir, bağlı ve sürdürülebilir olmasını garanti altına alan bir mimari. Bağlantılı ürünlerden Edge kontrolüne ve uygulamalara, analitiklere ve hizmetlere kadar her seviyede yenilikçilik sunmak için IoT, mobilite, algılama, bulut, analitikler ve siber güvenlik alanlarında çözüm ve hizmetler sunuyor. Bu mimariyi farklı segmentlerdeki müşterilerimiz için de özelleştirebiliyoruz. Bunlar; makineler için EcoStruxure Machine, üretim için EcoStruxure Plant, binalar için EcoStruxure Building, veri merkezleri için EcoStruxure Datacenter, güç dağıtımı için EcoStruxure Grid.”
 
Herkese bilinç kazandırmak gerekiyor
Bütün bunların yanı sıra, Nesnelerin İnterneti için bir başka desteğe daha ihtiyacımız var: Birbirine bağlı cihazlar için, güvenli ve gerçek zamanlı bilgi akışının sağlanması. Mehmet Özalp, bu durumda Schneider Electric gibi firmaların, yüksek erişebilirlik, dijital ekipmanlar için etkin soğutma ve emniyetli güç arayüzü sağlayan “Güvenli Güç” çözümlerini sunduğuna işaret ediyor. Bunun için, veri merkezi teknolojisi ve izleme sistemleri, güç koruma ve soğutma ekipmanı, emniyetli elektrikli mimari bilgisi ve veri merkezi izleme sistemleri, bina kontrolleri ve güvenlik sistemleri ile entegrasyon gibi bazı uzmanlık alanlarının devreye girmesi gerekiyor.
Bilginin korunması ihtiyacı, sadece uzmanlık isteyen alanlarda üretim ile sınırlı değil. Bu ihtiyaç sağlık, ulaşım, denizcilik sektörü, dağıtım tesisleri veya havaalanları ve raylı sistemler gibi diğer uzmanlaşma alanları olan sektörlerde de giderek artıyor. Bu sektörlerde ve diğerlerinde dijital ekipman, kesintiye veya kayba uğramadan ya da tehlikeye girmeden, sürekli akan bir bilgi üretiyor. Bununla birlikte Mehmet Özalp, şu bilgileri paylaşıyor:
“Endüstri 4.0 IoT gibi kavramlar gündemin ana başlığını oluştururken, endüstrimizi ve ülkemizi geleceğin çözümüne adapte etmek gerek. Var olan sistemlerimizin altyapısını veya yeni oluşmakta olan sistemlerimizin tümünü bu yapıyla donanımlandırmamız geleceğe bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacak. Bu konuyla ilgili başarıyı sağlamaksa bireyden şirketlere, makinelerden sistemlere bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmaktan geçmekte. Biz Schneider Electric olarak çözümlerimizin üzerine kurduğumuz bu teknolojiyi her platformda anlatmaya çalışıyoruz.”
 
Teknoloji, danışmanlık ve eğitim desteği bir arada
Nesnelerin ve makinelerin birbirine bağlı olma durumu muazzam bir veri havuzunu oluşturuyor. Bu verilerin analizi doğrultusunda da akıllı kontrolörler sayesinde verilen gerçek zamanlı kararlar ile imalat süreçlerinden, tedarik zincirine, enerji dağıtımından bina yönetimine sonsuz bir yelpazede verimlilik, esneklik ve minimum hata elde ediliyor. Bu dönüşüm başta Amerika ve Avrupa’da olmak üzere pek çok ülkede büyük bir hızla gerçekleşiyor. Mehmet Özalp, şöyle devam ediyor:
“Uluslararası rekabette ülkelerin güç kazanmasını sağlayan bu teknolojik değişim, ülkemizde de büyük bir ilgi uyandırıyor. Kamu, eğitim kurumları ve özel sektör bu değişimi yakından izlemekle birlikte gerekli adımların atılması için işbirliği içerisindeler. Schneider Electric olarak biz de bu konuda gerek teknolojimiz gerek sağladığımız danışmanlıkla kurumlara destek olmaya hazırız. Bu dönüşümün gerçekleşebilmesi için akıllı cihaz ve sistemler kadar, yetkin insan kaynağının da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda eğitim kurumları-sanayi işbirliğinin öneminin bilincinde olup, birçok platformda eğitim ve işbirliklerimize aralıksız devam ediyoruz.”
 
Multidisipliner bir yaklaşımın öncelikleri
IP altyapı özelliğinin maliyetlerinin oldukça düşmüş olması, her türlü cihazın internete bağlanabilir olmasının önünü açtı. 2020 yılına kadar internete bağlı 50 milyar “nesnenin” olacağı öngörülüyor. “Bu doğrultuda hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmasını bekliyoruz” bilgisini veren Mehmet Özalp, beklentilerini şöyle paylaşıyor:
“2020 yılında 30 milyar nesnenin internete bağlı olacağı öngörülüyor. Bu hızlı gelişim insanların bu cihazların kendilerine ve işlerine sağladığı katkıyı gördüklerinde gerçekleşecek. IoT’nin asıl faydası sinirsel ağlar ve makina öğrenimi konularının gelişmesiyle ortaya çıkacak. Robotların kendi kendilerine karar verme yetenekleri de belli oranda gelişeceği gibi, bulut sayesinde öğrenme yetenekleri ve hızları da gün geçtikçe artacak. Maksimum verim için yatırım yapılan bir tesis, zamanla kendi kendine daha da verimli hale gelebilecek. EcoStruxure yapısı da Schneider Electric’e bu trende liderlik etmesi için uygun zemini hazırlayacak. Zira bu bahsettiğim teknolojiler, tıpkı EcoStruxure’daki gibi multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics