Dosya Dijital Ekosistem: IoT ve M2M Platformu 19 AĞUSTOS 2017 / 19:09

IOT VE M2M, VAZGEÇİLMEZİMİZ OLACAK

“IoT ve M2M uygulamaları sanayide ve askeri alanlarda uzun zamandır kullanılıyor. Askeri sektörler ve sanayi yeni teknolojilerin kullanımı konusunda her zaman daha önde olmuştur. Üreticiler de ürün geliştirirken bu alanları tercih ederler. Ama teknolojinin popülerleşmesini, yaygınlaşmasını sağlayan şey son kullanıcının yeni ürünü kullanmaya başlaması, ürünün insan hayatını kolaylaştıran işlevler sunmasıdır. IoT ve M2M ise günlük hayata dair çözümlerde henüz yeni sayılır. Sağlıklı yaşam, eğitim, spor-aktivite ve iletişim başlıklarındaki ürün ve çözümler, bu teknolojilerin günlük hayatımıza yerleşmesini çok hızlandıracak.
 
Daha yolun çok başındayız
IoT ve M2M yaygınlığı en başta online olma, internete bağlanma kavramlarını ortadan kaldıracak, çünkü kullandığımız bütün cihazlar hali hazırda online olacak.
Bu kadar çok internete ve birbirine bağlı cihaz ve bunların birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunmasının bilgi ve iletişim teknolojileri ve ürünlerinde bir devrim yaratacağı kesin. Bu dönüşümü şu anda ancak hayal edebiliriz, ama hayallerimizin de ötesinde ürün, çözüm ve hizmetlerin ortaya çıkacağını söylemek mümkün. Benzetme yapmak gerekirse, buharlı makinelerden elektrikli makinelere geçiş sırasında yaşanan kadar büyük bir dönüşüm ve gelişim olacağını söyleyebiliriz.
Bu alandaki hazırlık konusuna gelirsek, üreticiler dahil henüz yolun çok başındayız. Çok büyük ve keşfedilmemiş bir alanda olduğumuzun farkındayız. Süreç bütün üreticileri bu alanda çalışmak ürün ya da hizmet üretmek, kullanıcıları da gerek kişisel yaşamlarında gerekse işlerinde kullanmak zorunda bırakacak.
 
Her sektörde yeri var
Sanayi alanında üretimin programlanmasından, üretimin kendisine kadar büyük bir ağırlığı olacak. Sağlık alanında; hasta /sağlık takibi, koruyucu hekimlik, yaşam kalitesinin kontrol ve düzenlenmesi alanlarında ciddi gelişmeler yaşanacak. Askeri alanda planlama ve operasyonlarda çok yüksek alanlarda kullanılacak. Ev ve ofis kullanımlarında çok yüksek oranlarda kullanıma sahip olacak. İnsansız araçların geliştirilmesi ve kullanımında çok önemli bir faktör olacak. Bütün bu başlıkların dışında, yaşamın ve üretimin bütün başlıklarında çok önemli ve dönüştürücü bir faktör olarak IoT ve M2M vazgeçilmezimiz olacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics