Dosya Dijital Ekosistem: IoT ve M2M Platformu 19 AĞUSTOS 2017 / 19:06

SERVİS, İYİ BİR İŞ MODELİ İLE SUNULMALI

“Ben bir girişimci olarak IoT dünyasının eğitim ve prototipleme tarafına daha yakınım. Daha önce Türkiye’nin en büyük teknoloji firmalarından birinde IoT ekibini yönetmiş bir kişi olarak, girişimlerin IoT dünyasında gerçek “disruption”ı yaratacağına inanıyorum. Makers Türkiye ile Türkiye’ye anlattığımız Maker Hareketi bu inovasyonu gerçekleştirmek için büyük bir araç. Artık üretim cihazlarının ve araçlarının ucuzlaması, kolaylaşması ve açılması ile bir IoT cihazının prototipleme fazı, büyük kurumsal firmalara göre çok kısaldı. Kickstarter ve hatta ICO (Initial Coin Offering) gibi fon yaratma mekanizmalarının da girişimcilerin fon bulma sıkıntısını aşmasıyla beraber IoT dünyasında gelen yenilikler girişimciler tarafına geçti diye düşünüyorum.
 
İnovasyonu bu nesil gerçekleştirecek
Bu işin eğitimde de rolü büyük. Makers Türkiye Çocuk Programları ile ulaştığımız yüzlerce çocuk, üniversite yaşına gelmeden prototip yapmayı ve bunu ticarileştirmeyi öğrendi. Kurucu ortaklarından olduğum Teknoloji ve İnsan Kolejleri’nde ise bunu daha büyük ölçekte yapmayı planlıyoruz. Öğrencilerimiz aslında gerçek hayat ile entegre, iş ve girişimcilik dünyasını bilerek ürün geliştirmeyi öğrenecekler. Ve inovasyonu bu nesil gerçekleştirecek.
 
Gerçek bir kullanım senaryosu olmadan ‘olmaz’
Burada öne çıkan birkaç konu var. Birincisi kullanıcı davranışları. Kullanıcılar artık fayda görmedikleri ürünleri bir kere deniyor ve daha sonra kullanmaktan vazgeçiyorlar. Özellikle yeni neslin servis olarak kullanma alışkanlığı, mevcut BT yapılarının eskiden kalma ‘bir kerelik sat ve unut’ mantığı ile örtüşmüyor. Bundan dolayı, hem pazara giriş anlamında servis olarak sunulan iş modelleri, hem de çıkan ürünün gerçekten fayda yaratacak iyi bir tasarıma sahip olması dönüşümü hızlandıracak faktörlerden. Prototip olarak çıkan ürünlerin gerçek bir kullanım senaryosu olmadan, çok erken faz prototip olması da kullanıcı güvenini azaltıyor. Örneğin; şu anki primitif özellikleri ile neden akıllı buzdolabı kullanacağını bilmeyen bir kullanıcı, bu buzdolabını, hem de ekstra para verip aldığında, ‘IoT bir işe yaramıyormuş’ diye düşünüyor ve bu dünyaya uzaklaşıyor. Ancak, zaman/fayda odaklı ürünlerin algıyı yukarı çekeceğinden şüphem yok.
Telekomlar işin veri taşıma tarafından öteye geçemeyecek diye düşünüyorum. Yeni servis geliştiren firmalar hızla büyüyecek. Ancak bahsettiğim üzere, servisin fayda sağlaması ve iyi bir iş modeli ile sunulması, birinci gününde gelir beklentisi ile değil, daha fazla müşteri penetrasyonu stratejisi ile sunulması kritik önem taşıyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics