Dosya Dijital Ekosistem: IoT ve M2M Platformu 19 AĞUSTOS 2017 / 19:11

YAŞAM STANDARDI YÜKSELECEK

IoT kavramı, geleceğin internete bağlı dünyasında çok önemli bir yapı taşını oluşturacak. Aynı zamanda, kurumsal alanda inanılmaz bir değişimin de tetikleyicisi olacak. Öncelikle yaratacağı ekonomiden söz edersek, IDC’nin verilerine göre IoT harcamaları bu yıl 800 milyar doları aşacak, yıllık ortalama yüzde 16’nın üzerinde büyüme ile 2021 yılında 1,4 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacak.
Bu beklentileri paylaşan Radore Veri Merkezi Kurucusu Zeki Kubilay Akyol’a göre, üretim, cihaz görüntüleme ve ürün varlık yönetimi gibi konular da kurumların yatırım alanları olacak. Bununla birlikte akıllı altyapı teknolojileriyle elektrik, gaz ve su gibi gereksinimler çok daha kolay yönetilebilecek. Uzun dönemde ise akıllı ev teknolojileri, havalimanı otomasyonu, elektrikli otomobillerin şarj edilmesi ve pazarlama alanında IoT cihazlar kullanılacak.
 
Çok daha ‘kişiselleştirilmiş’ bir dünya bizi bekliyor
Dünya çapında işletmelerin kullandıkları IoT cihazlarının verilerini şimdiden toplamaya ve değerlendirmeye başladığını da gözlemliyoruz. Zeki Kubilay Akyol, küresel yatırım ilgisi ve Türkiye’de kurumsal tutumu şöyle anlatıyor:
“451 Research’ün verilerine göre, işletmelerin yüzde 71’i şimdiden IoT verisi aldığını beyan ediyor. Birçoğunun ağ ve altyapısında IoT teknolojileri kullanılırken, yeni yatırımlar da yönetim ve maliyet avantajı sunduğu için IoT’ye uyumlu cihazlara yapılıyor. Türkiye’de de benzer bir eğilim görüyoruz. Radore olarak bize gelen müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun altyapıyı sunarken, kendi altyapılarında da gereken temel özellikleri kendilerine hatırlatıyoruz. Bireysel hayatta ise kurumsalda yaşanan gelişmelere paralel olarak veri aktarımıyla çok daha kişiselleştirilmiş bir dünya bizleri bekliyor. IoT uyumlu cihazlardan toplanan veriler kullanıcıların günlük ihtiyaçlarını karşılamak, yapay zeka gibi geleceğin teknolojilerini beslemek için kullanılacak. Böylece hiçbir insan eli değmeden birbiriyle haberleşen makineler, insanların yaşam standardını yükseltecek.”
 
IoT uyumlu altyapı yatırımları önem kazanıyor
Günümüzde bulut bilişim ne kadar önem kazansa da, kurumların ihtiyaç duyduğu yapılar genellikle hem genel bulutu hem de şirket içindeki on-premise sistemleri kapsıyor. “Bunu iki açıdan ele alırsak, Radore gibi bulut bilişim altyapı sağlayıcıları işin doğası gereği yeni teknolojilere uygun altyapılar sunuyor” analizini yapan Zeki Kubilay Akyol’a göre, bu noktada asıl iş de CIO gibi BT altyapı yatırımlarına karar verenlere düşüyor. Öyle ki, yapılacak altyapı yatırımlarının IoT uyumlu olması, bir sonraki aşamada çok daha iyi görüntülenebilir ve yönetilebilir altyapıların önünü açıyor.
Hem Türkiye’de hem de dünyada IoT uyumlu altyapılara yatırımlar hızlanıyor. “Biz de bu yapılara uygun çözümlerle, yüksek performans ihtiyacı duyan tüm müşterilerimize özel hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz” bilgisini paylaşan Zeki Kubilay Akyol’un da dikkat çektiği gibi, makinelerin iletişimi ve IoT kavramlarının bir sonraki aşamasını yapay zeka oluşturuyor. Şu anda IoT ile gerçekten çok büyük verinin oluşumuna tanıklık ediyoruz. Bu verinin işlenmesi ve anlamlı hale getirilmesi günümüz sistemlerinde kullanılıyor. “Bu sayede karar vericilerin işleri biraz olsun kolaylaşmış durumda” diyen Zeki Kubilay Akyol, eklemeden geçmiyor: “Ama yapay zekânın devreye girebileceği kadar gelişmiş sistemlere sahip olduğumuzda tamamen büyük bir kırılım yaşayacağız.”
 
Teknoloji, hayatımızı daha da değiştirecek
Yapay zekâ nedeniyle ileride, günümüzde bulunan işlerin belki de birçoğu olmayacak. Bu beklentisini paylaşan, “Geleceğin teknolojilerine uygun altyapıları sağlamak için trendleri yakından takip ediyor, tüm çözümlere uyumlu teknolojiler geliştirmeyi sürdürüyoruz” bilgisini veren Zeki Kubilay Akyol, çok daha iyi gelişmeler yaşanması yönünde beklentisini de sektör bazında örnekliyor.
Daha iyi teşhis edilen hastalıklar: Yapay zekanın bir alt kolu olan derin öğrenme ile birçok hastalığın önceden teşhisi yapılabilecek. Günümüzde derin öğrenmenin doktorlardan daha isabetli ve erken teşhis yapabildiği kanıtlandı.
Siber güvenlik: Günümüzde saniyeler içerisinde milyonlarca saldırı gerçekleşebiliyor. Bu saldırılara karşı ise insan eliyle önlem almak mümkün olamıyor. Zira her yıl milyarlarca dolarlık zarar ortaya çıkıyor. Kendi kendine öğrenebilen teknolojiler sayesinde siber saldırılara karşı otomatik olarak geliştirilen savunma yöntemleri siber güvenliğin bir sonraki aşaması olacak.
Daha iyi tarım: Kısıtlı kaynakla artan nüfusa uygun üretimi yapabilmek her geçen yıl dünyanın önemli bir sorunu olmaya devam ediyor. Ülkemizde de görülen tarımcılık sorunlarına önlem, yapay zeka ile alınabiliyor. Sensörler ve drone’lar ile üretim alanlarından elde edilen veriler işlenerek, çok daha az kimyasal ile verimliliğin artırılmasını sağlıyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics