Dosya Dijital İşler Dijital Kazançlar 25 ŞUBAT 2017 / 19:00

DİJİTALLEŞMEDE TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT VAR

Dijitalleşme, büyüyen bir dalga. Şirketler yazılım ve sistemleri kullanmaya başladıkça dijitalleşti. Dijitalleştikçe de işlerini daha kolay, daha hızlı ve daha az maliyetle yapmaya başladı. Böylece bir sonraki adımda karşılaşacakları problemleri de dijital olarak çözmeyi talep ettiler ve dalga dalga büyüyen bir pazar oluştu. Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı, bu gelişim sürecini anlattıktan sonra ekledi: “Buradaki en önemli nokta, önyargılardan uzak durmak. Şirketlerin dijitalleşme adına bir kere adım atıp sistem ve süreçleri kullanmaya başlaması, rekabet koşullarından dolayı diğer şirketleri de etkileyecek ve bir döngü oluşturacak. Böylece maliyetleri düşüren, süreçleri sistematik hale getirenler fark yaratacak. Bu nedenle dijitalleşme adına Türkiye’nin önünde çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.”
Çağlar Yalı’ya göre, dijitalleşme yolunda yapılacak yeniliklerle ilgili bir taraftan olumlu gelişmeler yaşanırken, diğer taraftan da bazı engeller söz konusu. Bunlardan en büyüğü, şirketlerin satın alma alışkanlıkları. Dünya genelinde giderek büyüyen bir yazılım trendi var. “Ülke olarak henüz bu trendi yakalayamasak da, Kolay İK gibi bu işi yapmaya gönüllü şirkeler giderek artıyor” saptamasını yapan Çağlar Yalı’ya göre, bu nedenle ülkemizdeki iş yapma alışkanlıkları, yönetici, patron ve sektördeki çalışanların dijitalleşmeye karşı koyduğu dirençler kırılabilirse, sürecin daha hızlı işleyeceğini düşünmek mümkün. Bir girişimcinin stratejisinde çıkış noktası ‘Bir fikrim var’ söylemi, tek başına kesinlikle yeterli değil. Çağlar Yalı, bu yorumunu şu sözlerle açıkladı:
 
Kurumsal fonlar artmalı
“Yurtdışına açılmak ve başarılı olmak için, günlük problemleri çözebilecek ekibe ve öğrenme hızına sahip olmak gerekiyor. Problemleri öngörebilen veya daha önce tecrübe eden bir kurucu ekibin olması mümkün değil. Dolayısıyla her zaman beklenmeyen problemler yaşanabilir. Bunları aşma hızı, şirketin büyüme hızını da belirler. Eğer sorunlar yeterince hızlı aşılabiliyorsa, yurtdışına açılmanın önünde hiçbir engel olmaz. Öte yandan, farklı bir ülkeye gitmek, bir bilgi dağarcığı ve yeni öğrenme süreçlerini beraberinde getiriyor. Bu sürece hızlı uyum sağlayabilecek bir ekip varsa, kesinlikle başarı da ardından gelir.”
Türkiye genelinde ve girişim dünyasındaki yatırım miktarları, istenen oranda sonuç alınamadığı için, büyük bir risk taşıyor. Yatırım miktarlarının düşük kalması, ülkemizden büyük projeler çıkması ve dünyaya açılması olasılığını azaltıyor. Bu nedenle kurumsal fonların artması ve kendi uzmanlık alanlarındaki girişimlere yatırım yapması gerektiği yönünde fikrini paylaşan Çağlar Yalı’ya göre, bu noktada kamuya da önemli görevler düşüyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics