Sağlıkta Teknoloji Dosya S.T 02 NİSAN 2012 / 14:44

BT kiralamada riskleri azaltmak önemli

Yapılacak yatırımları azaltmak amacıyla BT altyapısının kiralanması iyi bir seçenek olsa da bu yola başvuran şirketlerin gözlerini dört açması tavsiye ediliyor. Doğru iş ortaklarını bulmaktan detaylı bir sözleşme hazırlamaya kadar her şey iş sürekliliğinizi garanti altına almak açısından hayati önem taşıyor.

Şirketlerin öncelikle dışkaynak kullanımından elde etmek istedikleri faydaları doğru belirlemeleri gerektiğini söyleyen Turcom Yurtdışı Satış Grup Müdürü Can Doğancan; operasyonel maliyetleri azaltmak, hizmet kalitesini yükseltmek, riskleri paylaşmak veya tamamen kurum dışarıya çıkarmak gibi faydaların belirlenebileceğini dile getirdi ve bu faydaları elde etmek için gereken kriterler belirlenirken mutlaka ölçülebilir değerler ortaya koymak gerektiğini belirtti. Doğancan, beklentilere en uygun senaryoları geliştirmek ve bunları çözüm haline getirmek gerektiğini işaret ederek bu süreçte mutlaka BT dışkaynak hizmeti veren deneyimli bir şirket ve danışmanlar ile çalışılmadı gerektiğinin altını çizdi.

“Risk dağıtılmalı”
Dikkat edilmesi gereken ilk noktayı karar vericilerin bilgilendirilmesi olarak tanımlayan Intellica Genel Müdürü Evrim Yetişmiş, karar vericilerin yalnızca BT yöneticilerinden değil, iş süreçleri sahipleri ve üst yönetimden de oluşması gerektiğini dile getirdi. Dışkaynak sağlayacak tek bir şirket yerine birden fazla şirketle çalışmanın olası bir sorunda riski en aza indireceğini belirten Yetişmiş, “Birden fazla dışkaynak şirketiyle çalışıldığında, kurumlar arası uyum da analiz edilmelidir. Olası sorunlar için kurumlar kendilerini garantiye alacak koşulları dışkaynak sözleşmelerine koymalıdır. Özetlemek gerekirse hem kurumların hem de dışkaynak şirketlerinin sorumlulukları açık bir biçimde belirlenmeli ve yapılacak sözleşmeyle garanti altına alınmalıdır” dedi. Dışkaynak sağlayıcı bir şirketin kalite konusunda hassas ve güvenilir olması gerektiğine inanan Yetişmiş, uzman kişileri bünyesinde barındıran bir şirketin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Karmaşık iş süreçleri, dışkaynak kullanımını da karmaşık bir hale getirir ve kurumu çok zararlı bir duruma sokabilir. Bu nedenle iş süreçlerini eksiksiz tanımlamış kurumlar, BT dışkaynak kullanımında avantajlı hale gelecektir.”

Esnekliğin önemi çok büyük
“Kiralanan hizmet, aslında fiziksel altyapı ya da belirli bir hizmetin kiralanması olarak karşımıza çıkıyor. Alınan hizmetin ihtiyaçlarla tam anlamıyla uyuşması ve ihtiyaçları karşılayabilmesi her iki kiralama durumunda da ilk dikkat edilmesi gereken konu. Ölçekleme ve büyüme/gerekirse küçülme operasyonlarının kolaylıkla yapılabilmesi ve bunun kesinti süresine sebep olmadan karşılanması da dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri” diyen Turkcell Global Bilgi Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan, bunlara ek olarak alınan hizmetin devamlılığının ve kalitesinin, hizmet alınan şirketin piyasa olgunluğu ve tecrübelerinin de hizmetin alınacağı şirketin seçiminde dikkat edilmesi gereken ana konular olduğunu söyledi.

Yeni girişimlere hayat veriyor
BT kiralama ile ilk yatırım maliyetlerine katlanamayacak olan küçük şirketler ve taze girişimler, istedikleri altyapılara çok daha kolay ulaşarak gelişmelerini kiraladıkları altyapılar üzerinden sürdürebiliyor. Arkan, “Alınan hizmetin bir yazılımın kiralanması olması durumunda da yazılımın geliştirilmesi, test edilmesi ve ulaşılabilir hale getirilmesi gibi evrelerle hiç zaman kaybetmeden uygulama hemen kullanıma alınabiliyor. Büyük şirketlerse hayata geçirmeyi planladıkları yazılımın geliştirmesi ve uygulaması için çok daha az zaman harcıyor” dedi.

Oytek Bilişim Hizmetleri Sistem Yönetim Müdürü Kudret Gülcan
“Karar sürecinde iş birimleri de olmalı”

Şirketler süreçlerini inceleyerek hangilerinin dışkaynak kullanımı veya BT kiralama modeliyle yönetilebileceğini tespit etmesi gerektiğini dile getiren Oytek Bilişim Hizmetleri Sistem Yönetim Müdürü Kudret Gülcan, iş birimlerinin de bu seçimde olmasının uyum sürecinde faydalı olacağını belirtti. Süreçler belirlendikten sonra servisleri verecek hizmet sağlayıcı seçiminin ihtiyaçlara uygun ve konusunda deneyimli şirketler arasından yapılması gerektiğini söyleyen Gülcan, hizmet sağlayıcı şirket ile verilecek servislerin erişilebilirlik oranları; kritiklik seviyeleri, sorun çıkması durumunda müdahale süresi ve hizmet değerlendirmesi için sağlanacak raporlar gibi konuları içeren sözleşmelerin yapılması gerektiğini söyledi ve belli aralıklarla yapılacak değerlendirme toplantılarıyla servislerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Grenke Genel Müdürü Mehmet Aslan
“Kiralamada şeffaf şirketlerle çalışın”

BT altyapısında kiralama modelinin sunduğu avantajlar bir yana, kiralama için seçilen şirketlerin de son derece önemli olduğu açık. Şirketlerin, doğru ve işinin ehli kiralama şirketleri ile çalıştıklarından emin olmaları gerektiğine dikkat çeken Grenke Genel Müdürü Mehmet Aslan, uzun vadeli iş ortaklıklarında en az sorun yaşatan ve tüm ihtiyaçlara eksiksiz cevap verebilir durumda ve mali güçteki şirketlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını şu sözlerle çizdi: “İşlemler hızlı, güvenilir ve basit şekilde gerçekleşmeli. Gizli maliyetler olmamalı ve müşteriye ihtiyaçları konusunda esneklik sağlanmalı.” Ayrıca Aslan, BT kiralama modelinin; devamlı büyüyen ve yeni yatırımlar yapan, maliyet kontrolü ve bütçe disiplini sağlamak isteyen, rekabetçi kalmak ve her zaman son teknoloji ürünler kullanmayı amaçlayan şirketler için son derece avantajlı olduğunu vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics