Dosya 03 EKİM 2011 / 09:35

“Gönüller bir olsun, tek beklentimiz o”

Şirket çalışanlarından oluşan müzik gruplarının katıldığı “Ballantine’s ile Sahne Şirketlerin” adlı müzik yarışmasında Avea “Musikişinas” grubu ile birinci olmuştu. Beş hafta süren yarışmada, her haftanın birincisi final gecesinde buluşmuş, 3 Haziran 2011 Cuma gecesi İndigo’da gerçekleşen final gecesinde Citibank, Jotun, Lundbeck İlaç, Turkcell gibi şirketlerin gruplarını geride bırakan Avea “Musikişinas” dinleyici oylarının çoğunluğunu ve jüri üyelerinden tam oy alarak büyük ödülü almaya hak kazanmıştı. “Musikişinas”, 25 Haziran tarihinde bu birincilikle Paris Stade De France’da gerçekleşecek Black Eyed Peas konserine bilet, ulaşım ve konaklama, buna ek olarak Zuhal Müzik’ten müzik aletlerini karşılayan bir de hediye çeki kazandı.
Musikişinas grubu Avea’da çalışan, müziğe gönül vermiş bir arkadaş topluluğu. Grubun enstrümanları klarnet, ud, gitar ve perküsyondan oluşuyor. Grup üyeleriyle Avea’nın Ümraniye’deki Ar-Ge merkezinde buluştuk, keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

>>Öncelikle sizleri tanıyalım mı? Çaldığınız enstrümanlar ve şirketteki göreviniz nedir?
Umut Aktaş: Ben grupta ud çalıyorum. Yaklaşık 14 senedir ud çalıyorum. Musikişinas olarak ise iki senelik bir grubuz. İş hayatımda ise 3,5 senedir Avea’da çalışıyorum.
Buğra Kara: Ben 2 yıldır Avea’dayım. 2 yıldır da gitar çalıyorum. Grupta vokal ve elektronik gitar kısmında varım.
Burak Şirin: Ben iki senedir Avea bünyesindeyim. Grupta ise davul çalıyorum.

>>Musikişinas grubunun üyelerinin müzikal zevkleri nasıl?
Burak Şirin: Müziği hobi olarak yapıyoruz ama müzik yaparken güzel bir sonuç çıkarmak için her türlü tarzı dinlemeniz, anlamaya çalışmanız gerekiyor. Sentez haline getirmek için de bu şart. Ben özelimde Latin müziklerini özellikle seviyorum.
Buğra Kara: Müzik zevkim bayağı değişken esasında. Liseye başladığımda daha çok klasik müzik dinliyordum. Üniversitede klasikten rock müziğe kayış oldu. Sonra da ordan popa.
Şu anda Türk sanat müziği de dahil olmak üzere birçok tarz dinliyorum. Eskiden dinlemediğim birçok şeyi dinliyorum. Vizyon genişlemesi oldu desem yerinde olur herhalde.
Umut Aktaş: Uddan önce de bağlama çalıyordum. Türk müzikleri ister istemez daha ön planda benim için. Arkadaşlarla tanıştıktan sonra ise batı seslerini vurgularını dinlemeye, daha iyi anlamaya çalıştım. Ortak sentezler oluşturabilmek daha keyifli. Hem dinliyor hem çalıyoruz hem de kendi yorumlarımızı katıyoruz.

>>“Grubun belli bir sound’u var mı?
Umut Aktaş: Bizi Laço Tayfa’ya, Dolapdere Big Gang’e benzetenler oldu. Doğal tabii, grubumuzda Türk ve Batı sazları var, beğendiğimiz şarkıları beğendiğimiz formatta çalıyoruz, biraz batı biraz doğu sesleri katarak. Esasında kendimiz gibi, Musikişinas gibi olmaya çalışıyoruz.

>>Grubu kurmaya karar nasıl karar verdiniz, o süreçten bahseder misiniz?
Umut Aktaş: Tamamen spontane gelişti. Ben voleybola gidiyordum, orada Süleyman ile karşılaştım, bir gün maç sonrası dönerken arabada direksiyonda çok iyi perküsyon tuttuğunu fark ettim. Güzel yapıyorsun dedim, çalıyor musun bir yerde diye sordum. Sonra telefonlaştık. Ve Buğra ile karşılaştık sonra, çekirdek kadro biraraya geldi.

>>İki senede toplam kaç konsere çıktınız?
Buğra Kara: İki yılda toplam 4 konsere çıktık. Şirket içi konserlerdi. Avea Müzik’in Ghetto tanıtımında bulunduk. İki kadın solist arkadaşımız da grupta yer aldı.

>>Konserlerinizde izleyenlerden nasıl geri dönüşler aldınız?
Umut Aktaş: Güzel tepkiler aldık. Esasında tanıdık insanlara çalmak daha zor. İlk başta tarzımız değişik geldi insanlara, ama hep çok olumlu tepkiler aldık. Türk sazlarıyla da evrensel tarzda bir şeyler yaptınız diyenler oldu. Provalarımıza da katılanlar oldu. Haftalık toplanmaya çalışıyoruz. Kadıköy’de anlaşmalı olduğumuz bir yerde toplanıyoruz her hafta.

Grup üyeleri ve Avea içindeki görevleri

Süleyman Kuruçay    Avea Teknoloji Grubu, Doğu Marmara Bölgesi BTS Uzman Teknisyeni
Umut Aktaş    Avea Teknoloji Grubu, Servis Operasyon Uzmanı
Burak Şirin    Avea Müşteri Hizmetleri Grubu, Müşteri Hizmetleri Temsilcisi
Buğra Kara    Avea Teknoloji Grubu, Faturalama Test Uzmanı
Bertan Özdemir    Avea Teknoloji Grubu, Faturalama Operasyon Uzmanı
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics