Dosya 03 EKİM 2011 / 10:37

“Hobimizi eğlenceli bir faaliyete dönüştürdük, personele enerji verebileceğimizi düşündük”

2010 yılında kurulan Vodasonic, İş, Güç Rock ‘N Roll etkinliği, Roxy ve Seanergy’de performans sergileyen deneyimli amatör müzik gruplarından.  3 gitar, davul, bas ve vokalden oluşan grubun 6 üyesi var. Grup üyeleri şirketin teknik, ağ, güvenlik, hukuk, tedarik yönetimi gibi farklı fonksiyonlardan ve bölümlerinden farklı kademelerinde görev yapıyor hepsinin ortak noktaları ise müzik. Klasik hard rock ve punk gruplarının eserlerini yeniden düzenleyerek çalan grup, Türkçe repertuvarını da zenginleştirmeyi düşünüyor.
Biz de grubun basgitarcısı Serkan Kıvılcım’la grubun hikayesine kısa bir yolculuk yaptık.

>>Müzik grubu kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Neden müzik grubunu tercih ettiniz?
Bizler hobi olarak zaten enstrüman çalıyorduk. Mavi Sakal’dan Tibet Ağırtan’ın da şirketimizde çalışmaya başladığını duyduğumuzda “Neden şirketimizin resmi bir müzik grubu olmasın?” dedik. Hobimizi aynı zamanda şirketimizde eğlenceli bir faaliyete dönüştürebileceğimizi ve kendimiz dahil tüm personele enerji verebileceğimizi düşündük. Bir grup kurma fikri böylece ortaya çıktı. İlgili arkadaşlarla toplanarak grup kurma kararı aldık. Şirketimiz de bu kararı çok olumlu karşıladı ve bizden desteğini esirgemedi. Vodafone’nun gücü ve enerjisini de daha etkili yansıtacağını düşündüğümüz için grubumuzun adına  Vodasonic koyduk. “Voice”, “data” ve “sonic” kelimelerinin birleşmesi ile Vodasonic kurulmuş oldu.
>>Vodasonic ne kadar zamandır faaliyet gösteriyor? Hangi enstrümanlar kullanılıyor? Ne tür müzik çalıyorsunuz?
Grubu 2010 yılında kurduk. Klasik hard rock ve punk gruplarının eserlerini cover şeklinde çalıyoruz.  Klasik rock enstrümanlarını kullanıyoruz. 3 gitar, davul, bas ve vokal mevcut.

>>Kaç kişi ile başladınız, şu anda kaç kişisiniz? Grupta kimler hangi görevleri üstlendi?
5 kişiyle başladık. Aslında bu grup kurulmadan önce, iki kişiyle yine bir satış toplantısında birkaç parça çalmıştık. Sonrasında aldığımız güzel tepkiler doğrultusunda bir grup kurma kararı aldık ve 5 kişilik bir grup haline geldik. Grup üyelerimiz Bengü Güneş (vokal), Serkan Kıvılcım (basgitar), Koray Öztürk (elektrogitar), Ertan Haktanır (elektrogitar), Serdar Tunç (davul). Ayrıca çalışma arkadaşlarımızdan Mete Eröz de saksafon çalarak aramıza katılacak. Sonradan iki bayan vokal aldık ve sayımız 7’ye çıktı. Şu anda bir bayan vokal var. Toplam 6 kişiyiz.

>>Şu anda Vodasonic içinde yer alan ekibin Vodafone’daki esas görevleri neler?
Grupta şirketin teknik, ağ, güvenlik, hukuk, tedarik yönetimi gibi farklı fonksiyonlardan ve bölümlerinden farklı kademelerde görev yapan toplam 6 çalışan yer almaktadır.

>>Bugüne kadar Vodasonic olarak kaç performans sergilediniz?
4 şirket içi, 2 şirket dışı etkinlik olmak üzere toplam 6 konser verdik. İlk performansımız Antalya’da gerçekleşen satış toplantısında olmuştu. Daha sonra arkadaşlarımızın özel bir partisinde, şirketimizin başka bir satış toplantısında, şirketimizin kuruluş yıldönümünde ve İş, Güç Rock ‘N Roll Roxy ve Seanergy’de performans sergiledik.

>>Peki sizce Vodasonic olarak en fazla ses getiren performansınız hangisi oldu?
İkinci konserimiz olan One Vodafone etkinliğiydi. Yaklaşık 2 bin 500 kişiye çaldık. Harika bir ses düzeni ve konser salonu vardı ve performansımız çok iyiydi.

>>Müzik grubu olarak nasıl bir prova organizasyonunuz ve çalışma takviminiz var?
Haftada bir gün şirketimiz tarafından kiralanan stüdyoda prova yapıyoruz. Bu stüdyo aynı zamanda Sibel Tüzün, Şebnem Ferah gibi ünlülerin de prova stüdyosu. Konser olacağı zaman prova sayımız haftada 2’ye çıkıyor.

>>Vodasonic olarak bugüne kadar yaşadığınız komik anekdotları bizimle paylaşır mısınız?
Son olarak İKSV çatı katında şirketimiz CEO’su Sayın Serpil Timuray’ın; genel müdür yardımcılarının, Avrupa bölge CEO’su ve en üst yöneticilerinin katıldığı önemli bir yemekte performans sergiledik. CFO’umuz İtalyan olduğu için, tarzımızın oldukça dışına çıkarak CEO’muzun da talebiyle Laciata Mi Cantare adlı parçayı çaldık. Bu gerçekten herkesin çok hoşuna gitti ve birlikte çok güldük. Avrupa bölge CEO’muz da davul ve gitar çalıyordu. Birlikte bir de “Jam Session” yaptık. Bu arada grup üyelerinden birinin gitar çantasından dizüstü bilgisayarı çıktı. CEO’muz buna şahit oldu ve duruma güldü. “Toplantıdan çıkıp konser mi veriyorsunuz?” gibi esprili bir şekilde yaklaştı.

>>Bundan sonraki süreçte Vodasonic olarak yeni hazırlandığınız bir proje ya da çalışma var mı?
Türkçe repertuara daha fazla yer vermeyi düşünüyoruz.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics