Dosya 03 EKİM 2011 / 09:55

“Tiyatro içinde bulunduğumuz stresli ortamlardan uzaklaşmamıza yardımcı olan bir hobi”

İki sene önce kurulan Teleperformance Tiyatro Grubu, 13 kişiden oluşuyor. Üyeleri için tiyatro onları iş stresinden uzaklaştıran bir sığınak.

Şirketlerin amatör kültür-sanat grupları arasındaki tiyatro gruplarından biri de iki yıl önce Teleperformance çalışanları tarafından kurulan Teleperformance Tiyatro Grubu. 13 kişiden oluşan ekip, henüz bir oyun sergileyebilse de, ekip iş stresinden uzaklaşmalarını sağladığını düşündükleri tiyatro çalışmalarını hiç aksatmıyor.  Biz de Teleperformance Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı ve tiyatro grubu üyesi Mustafa Dağ ile tiyatro grupları üzerine konuştuk

>>Teleperformance Tiyatro Grubu, ne kadar zamandır faaliyet gösteriyor?
Aslına bakılırsa iki senedir birarada bulunuyoruz. Ama bir seneyi biraz aşkın bir süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

>>Kaç kişi ile başladınız, şu anda kaç kişi var grupta?
İlk toplantılarımıza 16 kişiyle başladık. Sahne fobisi olan arkadaşlarımızdan birkaçını “backstage”de çalışmaları için ikna ederek 13 kişiyle sahneye çıktığımızı söyleyebiliriz.

>>Şu anda tiyatro grubunuz içinde yer alan ekibin esas görevleri neler?
Aslına bakarsanız grubumuzun üyeleri kurumumuzun çeşitli birimlerinden gelen arkadaşlardan oluşuyor. Aramızda insan kaynakları ve MIS gibi destek ekiplerinde görev yapan arkadaşlar olduğu kadar, çağrı merkezi hizmeti sunan kişiler de bulunuyor.

>>Peki bugüne kadar grup olarak kaç oyun sahnelediniz?
Yoğun iş tempomuzdan ötürü bugüne kadar sadece 1 oyun sahneleyebildik. Oyunumuzun iş arkadaşlarımız ve yakın çevremizden oldukça beğeni topladığını söylersek sanırım mütevazılık sınırlarını aşmayız. Ama hayranlarımızla buluşmak için çalışmalarımız devam ediyor.

>>Oyunlara nasıl hazırlanıyorsunuz? Nasıl bir hazırlık süreci geçiriyorsunuz?
Oyunlar için hazırlanırken toplantı salonlarımızı kullanıyoruz. Tuğrul Şenol Önsel’in benzersiz yön göstericiliği eşliğinde iş saati çıkışlarında biraraya geliyoruz.

>>Peki sahneye koyduğunuz oyunun hazırlık sürecinde veya oyun esnasında yaşadığınız komik anekdotlar var mı?
Pek komik bir anekdot değil ama bizim yaptığımız işe ne kadar önem verdiğimizi göstermesi açısından şu anımızı anlatmak istiyorum. Yoğun iş tempomuz dolayısıyla yeterli çalışma süresi bulamadığımızdan sahneye çıktığımız son ana kadar herkesin ezberi ne yazık ki eksikti. Yine de sahneye çıktığımızda kimse repliklerini şaşırmadı ve böylece müthiş bir ekip başarısına imza attık. Sahneye çıkıncaya kadar heyecandan kalbimiz yerinden fırlayacak gibiydi. Buna rağmen oyun esnasında yaptığımız doğaçlama mizansenler sayesinde izleyicilerden çok güzel tepkiler aldık.

>>Bundan sonraki süreçte grup olarak sahneye koymak üzere hazırlandığınız planlanan yeni oyunlar  var mı?
“Grup olarak tiyatro çalışmaları içinde bulunduğumuz stresli ortamlardan uzaklaşmamıza yardımcı olan bir hobi olarak görüyoruz.” Bu yüzden elimizden geldiğince çalışmaları aksatmamaya çalışıyoruz. Yalnız henüz belirli bir oyunu çıkartmak üzerinde yoğunlaşmadık. Aramıza yeni katılan arkadaşlara da yardımcı olması adına daha çok fizik kültür ve ses açma gibi temel tiyatro eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

“Yaz bitmeden bir açık hava performansı sergilemek istiyoruz”

Kuruluşunda gitar çalmak isteyen ve şarkı söylemeyi seven iki kişinin heyecanın rol aldığı Teleperformance Müzik Grubu, heyecanı izleyen üyelerin de katılımıyla altı kişiye ulaşmış amatör bir müzik grubu. Çağrı merkezleri arasında yapılan yetenek yarışmasında da sahne alan grup, çalışmalarını devam ettirmeyi istiyor. Biz de grubun kurucusu olan ve aynı zamanda Teleperformance’da çağrı merkezi bölümünde teknik destek uzmanı olarak çalışan Tayfun Yılmaz ile Teleperformance Müzik Grubu üzerine konuştuk.

>>Kaç kişi ile yola çıktınız? Şu anda kaç kişisiniz?
Grubun kuruluş aşamasında çıkış noktamız, gitar çalmak isteyen ve şarkı söylemeyi seven iki kişinin heyecanıydı diyebiliriz. Yaklaşık iki ya da üç ay içerisinde bu heyecan dalgası yeni insanları da içine aldı ve müzik grubumuz 6 kişiye ulaştı.

>>Müzik grubu olarak nerelerde sahne aldınız? En fazla ses getiren performansınız nerede oldu?
Kurum içi yılbaşı organizasyonlarında çaldık. Bizim adımıza çok heyecan vericiydi. Ayrıca çağrı merkezleri arası ve yine şirket içi yetenek yarışmalarına da katıldık. Türkiye genelindeki çağrı merkezleri arasında düzenlenen yarışmada sergilediğimiz performans oldukça iyiydi. Hatta pek çok arkadaşımız çaldığımız şarkıların etkisiyle dans ederek bize eşlik etmişti. Bazı talihsizlikler sonucu ne yazık ki finale kalamamış olsak da, bu performansımız bizim için halen çok güzel bir anı.

>>Peki müzik grubu olarak nasıl bir hazırlanma ve prova organizasyonunuz var?
Hepimiz şirket içinde olduğumuzdan gerekli organizasyonu yapabilmek için e-posta kanalını kullanıyoruz. Genellikle hafta içi iş çıkışı veya hafta sonları herkese uygun bir saatte stüdyo kiralayıp prova yapıyoruz. Çalacağımız şarkıların güncel olmasına ve çoğunluk tarafından (çalışma arkadaşlarımız da dahil olacak şekilde) beğenilmesine dikkat ediyoruz. Şarkı sıralamasını da sahne alacağımız organizasyonun nasıl bir aktivite olduğuna bakarak belirlemeye çalışıyoruz.

>>Müzik grubu olarak bugüne kadar yaşadığınız komik anekdotlar var mı?
Aslında komik değil de trajikomik bir anımız var. Sahnede biz çalarken arka planda gösterilmek üzere uzun uğraşlar sonucu hazırladığımız videonun, biz çalarken sahnedeki perdenin yarım bir şekilde açılması sonucu performans boyunca sadece yarısının izlenebilmesi. Tabii konser sonunda arkadaşlarımız bize durumu anlattıklarında ne yapacağımızı bilemediğimizi söyleyebilirim.

>>Müzik grubu olarak yeni hazırlandığınız bir proje ya da çalışma var mı?
Yaz bitmeden bir açık hava organizasyonu veya yine şirket içi bir organizasyonda çalmayı planlıyoruz. İzleyicilerimiz için şimdiden sürprizler düşünmeye başladık.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics