Dosya 03 EKİM 2011 / 09:37

”Çalışmalarımız bireysel gelişimimizin vazgeçilmez bir parçası”

Index Club etkinlikleri kapsamında kurulan “Sahnedeyiz”, Index Grup’un 12 kişiden oluşan başarılı amatör tiyatro grubu. Grubun üyeleri  için sahneledikleri oyunlar ise grupça bir işin altından başarı ile kalktıkları birer proje.

2009 yılında çalışan memnuniyetini artırmak, grup sinerjisini sağlamak, sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlemek üzere Index Club etkinlikleri kapsamında kurulan “Sahnedeyiz”, Index Grup’un 12 kişiden oluşan amatör tiyatro grubu. “İçindekiler – Çehov” oyununu birden çok kez sahneleyen grup, farklı organizasyonlar kapsamında Afife Jale ve Haldun Dormen sahnelerinde oyunlarını sergilemiş başarılı bir tiyatro grubu.
Ekibin üyeleri ise tiyatro konusunda yürüttükleri bu çalışmaları bireysel gelişimlerinin vazgeçilmez bir parçası şeklinde değerlendiriyor. Sahneledikleri oyunları ise grupça bir işin altından başarı ile kalktıkları  projeler olarak görüyor.
Biz de grup adına Index Grup Pazarlama ve İletişim Müdürü Özen Bozçağa Bezirci ile “Sahnedeyiz” üzerine  bir sohbet gerçekleştirdik.

>>Tiyatro grubu kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Neden tiyatro  grubunu tercih ettiniz?
2009 yılında, Index Grup olarak çalışan memnuniyetini artırmak ve grup sinerjisini sağlamak amacıyla sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlemek üzere Index Club etkinliklerimizi başlattık. “Sahnedeyiz” projesi de bu kapsamda geliştirdiğimiz kulüp faaliyetlerimizden biri diyebiliriz. Bu projenin çalışanlarımız arasında takım çalışmasını teşvik ederek geliştirdiğine ve ekibimizin sosyalleşmesini sağladığına inanıyoruz. Ayrıca proje sonrasında şirket elemanlarının motivasyonlarının belirgin bir biçimde arttığını görüyoruz. Tüm bunların yanı sıra, “Sahnedeyiz” ile şirket içerisinde sonuca yönelik özverili çalışma kültürünün gelişmesi, kurumsal kimliğin çalışmalarımızda vurgulanması ve şirket hiyerarşisinin önüne geçilerek çalışanlar arasında iletişimin artmasına dönük olumlu adımlar atıldığına inanıyoruz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, projenin sadece Index Grup’a ve sosyal sorumluluk projelerine önemli katkılar sağlamakla kalmadığını, toplumsal anlamda da çok değerli yatırımlar yapmamıza olanak tanıdığını düşünüyoruz.

>>“Sahnedeyiz” ne kadar zamandır faaliyet gösteriyor?
“Sahnedeyiz” isimli Index Şirketler Topluluğu Tiyatro Grubu, çalışmalarına 2009 yılında başladı.

>>Kaç kişi ile başladınız, şu anda kaç kişilik bir grup “Sahnedeyiz”?
“Sahnedeyiz” ekibinde 12 kişi yer alıyor.

>>Şu anda “Sahnedeyiz” içinde yer alan ekibin Index Grubu içindeki esas görevleri neler?
Tiyatro grubumuzda bulunan kişiler, çeşitli grup şirketlerimizin oldukça farklı birimlerinden gelen değişik pozisyonlardaki arkadaşlarımızdan oluşuyor. Satış, pazarlama ve idari işler bölümleri; arkadaşlarımızın görev yaptığı birimler arasında sayabileceğimiz departmanlar.
>>Bugüne kadar “Sahnedeyiz” ekibi olarak  kaç oyun sahnelediniz?
“Sahnedeyiz” ekibi, “İçindekiler – Çehov” oyununu farklı gün ve sahnelerde sadece aileleri ve arkadaşları için değil, Index Grup çalışanları, bayileri ve üreticileri için de sergiledi. Tiyatro ekibi olarak, en son 13 Mayıs Perşembe akşamı Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi sosyal etkinliği çerçevesinde Afife Jale Sahnesi’nde bir gösteri yaptık. Oyun, toplam 6 sahnede 900 kişi tarafından izlendi.

>>Peki sizce sahnelediğiniz oyunlar arasında en çok ses getireni hangileri oldu?
Haldun Dormen Sahnesi’nde sahnelenen oyun, hem izleyici sayısı hem de bulunulan atmosfer nedeniyle en etkileyici oyunlarımızdan biriydi diyebiliriz. Türk tiyatrosunun duayenlerinin sahneye çıktığı bir yerde oyun sergilemenin tiyatro ekibimizin motivasyonunu önemli ölçüde artırdığını söyleyebiliriz.

>>Oyunlara nasıl hazırlanıyorsunuz? Nasıl bir prova takviminiz var?
Anton Çehov’un 7 oyunundan oluşan “İçindekiler – Çehov”un hazırlık süreci yaklaşık 6 ay sürdü. Başlangıçta haftada sadece 2 gün çalışan grubumuz, oyun tarihleri yaklaştıkça haftalık çalışma gün ve saatlerini artırarak ilerleme kaydetti.

>>Bugüne kadar sahneye koyduğunuz oyunların hazırlık sürecinde veya oyun esnasında yaşadığınız komik anekdotlar var mı? Hepimizin bildiği gibi tiyatro dünyası hayatın kendisinin temsil edildiği bir alan. Farklı bir role girerek o kimliğin içerisinde kendinizi ifade etmeye çalışırken, aslında empati yeteneğinizin gelişimine inanılmaz katkı sağlıyorsunuz. “Sahnedeyiz” ekibinin üyeleri olarak, bu çalışmayı sadece bireysel gelişimimizin vazgeçilmez bir parçası şeklinde değerlendirmiyoruz. Bunun da ötesinde, sahnelediğimiz oyunları grupça bir işin altından başarı ile kalktığımız projeler olarak görüyoruz. Grubumuz, ortaya çıkacak sonuca odaklanarak çalışmalarını sürdürüyor. Hepimizin hedefi bu doğrultuda tek bir noktada birleşiyor: Elimizden geldiğince başarılı bir şekilde rollerimizi sahneye taşıyarak oyunları en iyi şekilde sergileyebilmek. Çalışma saatleri dışında kalan zamanlar içerisinde de, rollerimizin repliklerini birbirimize hatırlatarak eğlenceli bir sinerji yaratmaya çalışıyoruz ve birbirimizin çalışmalarına destek oluyoruz. Böylece ekip çalışmasının en güzel örneklerinden birini sergilediğimizi düşünüyoruz.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics