Dosya 18 ARALIK 2009 / 19:10

15 yıl önce 15 yıl sonra

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu denli geliştiği günümüzde BThaber, 750. sayısıyla 15. yılını geride bırakıp 16. yılına merhaba diyor.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu denli geliştiği günümüzde BThaber, 750. sayısıyla 15. yılını geride bırakıp 16. yılına merhaba diyor. Siz okurlarımızdan aldığımız güç ve destekle ulaştığımız bu nokta bizim için bir başlangıç aynı zamanda. Bu başlangıcın bilinciyle önümüzdeki yıllarda da yepyeni BThaber’lerle karşınızda olacağız.
Geçmiş 15 yılda hangi teknolojiler hayatımıza girdi, gelecekte bizi neler bekliyor gibi soruları sizlere yönelttik ve bu dosyamızda sizden aldığımız cevapları derledik. Gelen görüşlerden, önümüzdeki dönemde bilgisayar okuryazarlığının artacağı ve mobil teknolojilerin daha da önem kazanacağı şeklinde bir tablo oluştu.
Öte yandan okurlarımızdan teknoloji kullanımının insanları robotik bir hayata yönlendireceği ve bu konuya karşı hazırlıklı olunması gerektiği yönünde görüşler de geldi. Son derece katıldığımız bir yorum bu ve ekip olarak buna karşı üzerimize düşen bilinçlendirme görevini sonuna kadar sürdürmeye gayret edeceğiz. Bulut bilgiişlem, sanallaştırma, SaaS gibi kavramlara sizin bakış açınızı merak ediyorsanız, hemen sayfaları çevirmeye başlayabilirsiniz…

dosya_abhAnadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Tayyar Bacak:

GELECEK MOBİL İLETİŞİMDE

Bir teknolojik gelişimin etkisi insan yaşamını değiştirmesi ile ilintilidir. Bu ise etkilediği kitlelerin büyüklüğüne bağlıdır. Yakın gelecekteki en büyük etkiye sahip teknolojik gelişim mobil iletişimle ilgili olacak. Hızlı internetin yaygınlaşması ve cebe girmesiyle son kullanıcılara yönelik iPhone, Kindle, Netbook gibi cihazlar hızla gelişmekte ve yaygınlaşmakta.
Bireysel deneyim gün geçtikçe daha da artacak. Bireye özel hizmet verilmesi, bilgi, eğlence, etkileşim sağlanması bu teknolojik gelişimler ile hızlanacak. İş dünyasına ise bu, toplu üretim, satış ve pazarlama yerine bireye özel üretim, satış ve pazarlama olarak yansıyacak. Kısacası şirketlerin iş yapışları günümüzden daha da karmaşık olacak. Bu ise dış çevre ile daha sıkı bütünleşmeyi sağlayan teknolojilerin kullanımını gerektirecek.
Bugün bu teknoloji kullanımı büyük kuruluşların gerçekleştirebileceği bir ütopya gibi gözüküyor. Oysa ki “Kullandığın Kadar Öde” türündeki kullanım modellerinin olgunlaşması ve yaygınlaşması ile tüm ölçekteki kuruluşlar bu tip teknolojileri kullanma fırsatı elde edeceklerdir. Bu da iş dünyasındaki hegemonyanın, büyük kuruluşlardan, teknolojiyi işlerinde bir kaldıraç gibi kullanan kuruluşlara geçmesine sebep olacaktır. “Kullandığın Kadar Öde” örnekleri ilk olarak müşteri ilişkileri, e-posta ve e-doküman yönetimleri konularında görülecektir.

Dosya_Addo TeknolojikAddo Teknolojik Danışmanlık ve Temsilcilik Kurucusu Can Akınsal:

JULES VERNE OLSAYDI!

Gelecek tahmini yapmaya çalışmanın bilim-kurgu/fantezi ile somutlama arasında gidip gelen sarkacından, 10-15 yıl sonra nasılsa söylenenleri kimse anımsamaz ya da önemsemez diyerek kurtulmak olanaklı. Zira “Zamanın sıkışması” diye tanımlanabilecek bir hızlanma söz konusu her şeyde. Bu ivmelenme ise herhangi bir sektör ya da ülke ne derece gelişkinse o kadar fazla. Ama bizim gibi geridekilerde bile duyumsanabilecek düzeyde.
Bu sıkışma içerisinde kayma sürecine girmiş olan paradigmaların başında Bilişim ve İletişim Teknolojisi (ICT) paradigması gelmekte. Bu kaymayı tanımlayabilsek ve nelerin tamamen yenileneceğini/değişeceğini kestirebilsek, orta vadede nasıl bir dünya oluşabileceğini daha net hayal edebiliriz. İlk akla gelenleri alt alta dizersek; elektrik enerjisinin kablosuz aktarımının ticarileşmesi, ücretsiz ve sınırsız kablolu/kablosuz bant genişliği ve depolama, yüksek tanımlı ve gerçek zamanlı uydu görüntüsünün herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi, mevcut kriptoloji tekniklerinin geçersiz hale gelmesi, alternatif sanal para birimlerinin güçlenmesi, tüm bu gelişmeler içerisinde herkesin her zaman izlenebileceği bir gündelik ortamın şartları değişir ve yaşam alanlarına yaygınlığı artarken, izleme ve manipulasyonun sanal kimliklere de yoğunlaşması, siber-terörün belli başlı olgulardan biri haline gelmesi gibi beklentilerden söz edebiliriz.

dosya_ACMACM Yazılım İş Geliştirme Yöneticisi Mehmet Yitmen:

KULLANICIYA ÖZEL BİLGİ DEVRİ

Bundan 20 yıl önce dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir konudaki bilgiye ulaşmak zor ve dolayısıyla değerliydi. Ancak, internetle birlikte, paylaşımı kolaylaştıran ortak bir bilgi havuzu ortaya çıktı. İnternetin hayatımıza girmesiyle, bilgiye ulaşmak kolaylaştı ve bilgi eski değerini yitirmeye başladı.
Kullanıcılar, istedikleri bilgiye ulaşmakta zorlanıyorlardı; çünkü bir bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcının karşısına alakalı alakasız, doğru yanlış birçok bilgi çıkıyordu. Bu noktada, kullanıcıların imdadına akıllı arama motorları ve benzeri birtakım çözümler yetişti. Yine de artan bilgi yoğunluğu, kullanıcının istediği bilgiye hızla ulaşmasını zorlaştırmaya devam etti.
Sanırım, şu anda hepimizin internette yaşamakta olduğu sorun bu; inanılmaz büyük bir bilgi havuzunda, gayet akıllı arama motorlarına rağmen, bir bilgiye ulaşmaya çalışırken kolayca kaybolabiliyoruz.
İşte bu yeni gereksinim, beraberinde bir paradigma değişimini de gerekli kılıyor. İnsanlar yüz yıllardır bilgiye ulaşmak için çalıştılar. Ancak, bugünün bilgi yoğun dünyasında, bilginin kullanıcılara ulaşması gerekliliğiyle karşı karşıyayız.
Mevcut bilgi çeşitliliği içerisinde, artık, kullanıcıların bilgiye ulaşması değil de, kullanıcı davranışlarının analiz edilerek tahmin edilmesi sonucunda bilginin kullanıcıların ayağına gitmesinden bahsediyoruz.

dosya_adinteractiveadinteractive CEO’su Köksal Abdurrahmanoğlu:

GELECEK İÇİN YENİ NESİL PAZARLAMA

Teknoloji ile birlikte aslına bakarsanız her şey değişiyor. İş hayatımız, iş yapış şekillerimiz, hatta gündelik hayattaki alışkanlıklarımız. Başarılı pazarlama artık yapılan reklamın başarısını tek başına ölçmek değil, aslında reklamın da parçası olduğu ana pazarlama stratejisinin toplamdaki başarısını ölçmekte yatıyor. Bunun için artık alışılagelmiş, bilinen pazarlama tekniklerinin ötesinde 360 derecede müşteri odaklı farklı bir pazarlama anlayışıyla düşünmek gerekiyor.
Dünya geçtiğimiz dönemde küresel krizin de etkisiyle büyük bir değişim rüzgârının içine girdi. Sıcak paranın en çok hareket ettiği sektörlerden biri olan reklamcılık sektörü de bu değişimden payını aldı. Küçük büyük bütün reklam ajansları, krizin tam ortasında kalakaldı. Özellikle geleneksel reklam pazarı için bu dönem hiç de parlak geçmedi. Dünyaca ünlü WPP’nin açıkladığı rakamlara bakmak sanırım durumu daha iyi gösteriyor. Geçtiğimiz yıla göre kar oranı yüzde 47 düşen reklam devi, aslında nasıl bir değişimin yaşanması gerektiğini bizlere açıklıyor: Etkileşimli pazarlama. Yeni nesil pazarlama olarak tanımlanan bu farklı anlayışın sırrı, yakın geleceğin değişmeyecek pazarlama taktiğinde gizli: Müşteriye herkesten daha çok yakınlaş ve kırılamayacak güçte duygusal bağ kur. Bunun için öncelikle pazarlama stratejilerinin tüm mecraları dengeli olarak kapsayacak şekilde ve müşteri odaklı bir bakış açısıyla yeniden belirlenmesi gerekiyor.

dosya_AvayaAvaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu:

GELECEK, DAHA ÇABUK GELECEK

Telekom dünyasında teknolojiler dalgalar halinde gelmektedir. 1993’te ağ dünyasının en popüler ve zor alanı yapısal kablolama sistemleri iken bunu WAN’da X.25’ten Frame Relay, ATM, MPLS ve metro optik şebekelere, LAN’da ethernet hublardan, önce ATM ve sonra gigabit ethernet anahtarlara, telsiz şebekelerde ise DECT’den WLAN ve 3G şebekelere geçiş izlemiştir. Hızın artması, IP üzerinden yakınsama ve servis kalitesini sağlamaya yönelik özellikler değişmeyen gelişme noktaları olmuştur. IP Santrallar ve Birleşik/Tümleşik İletişim bu alanın son dönemdeki en popüler konusudur. Bu teknoloji ile gerçek zamanlı ses iletişimi ile veri işlemenin en yararlı yanlarını bir araya getirmek ve IP üzerinden yakınsamayı kolaylıkla gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Önümüzdeki dönemde her eve gelecek çok megabit/sn’lik bir IP hattı, bizlere internet/veri erişimi yanı sıra IP santrallar için ses trunkları ve HD kalitede televizyon görüntüsü sağlayacaktır. Bu ses CD ve video DVD’lerinin kullanımını daha da düşürecek, hatta ortadan kalkmalarına sebep olacak, işyeri ve evlerde veri dosyaları yanı sıra internet üzerinden indirilen müzik ve HD fotoğraf/video dosyalarının saklandığı yüksek kapasiteli depolama birimlerinin oluşmasına sebep olacaktır. Tüm bu birimler bir LAN üzerinden yüksek hızla bağlanacak ve her türlü dosya uygun erişim birimi ile kullanılabilecektir.

dosya_AvnetAvnet Türkiye Genel Müdürü Cem Aşık:

KANALA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

15 yıl önceye baktığımızda PC’lerin ve PC tabanlı sunucuların, kurumların hayatına yaygın olarak girmeye başladıkları dönem olduğunu hatırlıyoruz. Daha önce izole olarak ve genelde sadece muhasebe veya kelime işlem amaçlı kullanılan masaüstü bilgisayarlar, artık iş kritik süreçlerde, bir ağ altında çalışmaya başladılar. 2002 yılına kadar bilişim pazarı büyük ölçüde kurumların tekelinde kalmaya devam etti. Bu yıllarda önemini sonradan anlayacağımız iki önemli teknoloji hayatımıza girdi. O yıllarda tuğla boyutunda cep telefonu olanlara gıptayla bakardık. Şu anda onlarsız olmayı düşünemediğimiz cep telefonları bundan 17 yıl önce hayatımızda yoktu. İkinci önemli teknoloji de internet. O zamanlar herkese e-posta gönderebilmek ve kısıtlı web içeriğine bakmak büyüleyici geliyordu. Internet erişimi o kadar az kişide vardı ve yavaştı ki, yaygın dosya ve fikir paylaşımı için BBS’ler kullanılıyordu.
Bilişim teknolojilerinde gelişmelere kurumsal ve bireysel olarak ayrı ayrı bakarsak, kurumsal tarafta agresif bir sanallaştırma, veriye özelleşmiş veri depolama ve bulut bilgiişlemin hayatımıza girip iş modellerimizi değiştireceğini görüyoruz. Bulut bilgiişlem, hem üreticilerin, hem de son kullanıcıların gelir ve yatırım modellerini değiştireceği gibi, kanaldaki şirketlerin de rollerini değiştirecek.
Tüketici tarafında ise daha akıllı, birbirleriyle haberleşen ve eskisinden daha akıllı davranan cihazlar göreceğiz. Nano teknoloji, biyo-elektronik, genetik, hayatımıza pratik ve oldukça değişik ürünler sokmaya çok uzak değiller.

dosya_BimsaBimsa Satış ve Pazarlama Direktörü Murat Atıcı:

BULUT BİLGİİŞLEM YÖNLENDİRİCİ OLACAK

Teknolojide en önemli değişikliklerden birisi “Cloud Computing” yani bulut hesaplama uygulamalarının hayatımıza girmesi olacak. Hesaplanması gereken bir işlem ya da ulaşılması gereken verileri sadece kendi bilgisayarımızın olanakları ile değil, uzaktaki birçok bilgisayar aracılığı ile yapacağız. Bir başka önemli yenilik iletişim alanında gerçekleşecek. Kablosuz iletişim olanaklarının genişlemesi ile birlikte yaşamımızın her alanında kullandığımız cihazlar internete açık hale gelecek. Bize ait ev elektroniği ve bütün iletişim aygıtları aralarında bilgi paylaşacak ve konforumuz için kişiselleşecekler. Ev yaşamı, iş ve eğlence zamanları arasındaki ayrım daha da belirsiz hale gelecek. İnternet artık sadece bilgi aldığımız bir ortam olmaktan çıkacak ve Bulut Hesaplama dünyasında kişilerin ürettiği bilgiler de kolaylıkla yer bulacak. Etkileşimin çok yönlü olduğu yeni bir internet dünyasında yerimizi alacağız.
Teknolojideki ilerleyişin hızı ile beraber rekabet başka bir boyut kazanıyor. Şirketler sürdürülebilir rekabet avantajları elde etmekte her geçen gün daha büyük zorluk yaşıyorlar. Bugün sizin geliştirdiğiniz bir ürünün benzeri dünyanın başka bir yerinde ortaya çıkıyor ve sizin yerel pazarınızı etkileyebiliyor.

dosya_Baskent universitesiBaşkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi N. Kaya Kılan:

GELECEĞE HAZIR OLMAK

İnsanlığın tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişi ile yaratılan yeni yaşam ve üretim/hizmet biçimleri gibi; gelişen  bilişim teknolojileri bilişim toplumuna geçişte ve yön vermede, şaşırtıcı etmenler yaratacaktır. Bilişim toplumunda sosyal ağ ve kaynakların (MySpace, Facebook, YouTube, Photo Bucket gibi) yanında servis yapılanmış e-ticaret/iş yönetimine, bağlı bağsız iş süreçleri iş alanları etkileşiminde;  yönetici ve çalışanlar değişimin içinden çıkılmaz olguları ile bunalıma girebilirler? Siber ortamın “bulut”lara dağılan gezgin sayısal ortamda yeni yapılanması teknolojileri, kuruluşları yeni bir yarışa sokabileceği gibi, uygulamaları bu alandan kaçışa da sürükleyebilir.
Sosyal ağlar ve gezgin iletişim, servis hizmeti alanını beklenmedik boyutlarda büyütebilir. Teknoloji kuruluşları bu yöne beklentili içerik yüküne hazırlıklı olmalıdır. On yıl sonrasının dünyasında meslek uzmanlıklarının alacağı daha belirgin değişime hazırlıklı olma gereğinin karşılanması yönünde, kurumlar içinde “kullanıcı” kurum dışında “müşteri” basamaklarına bilgi teknolojisinin bekleyeceği model ve becerinin karşılanması güçlüklerle dolu olabilir.

dosya_CofaceCoface Türkiye  Bilgi İşlem Yönetmen Yardımcısı Beyazıt Derman:

GELECEK 15 YILDA...

Teknolojinin hayatımıza sirayet ettiğini, onsuz günlerimizin yavan ve sıradan geçeceğini daha on yıl öncesinden görebiliyorduk. Ancak bu denli teknoloji bağımlısı haline geleceğimizi, hatta alışkanlıklarımızı bu yöne çekeceğimizi düşünemezdik. Bu denli hızlı gelişen teknolojilerin önümüzdeki yıllarda nerelere gidebileceğine bir göz atarsak; hayatımıza giren bu yeni kavramlar içinde internet ilk sırayı alır durumdadır.
Fark ettiğim bir konuyu da buradan dile getirmek istiyorum. Eskiden tatile çıkarken yanımıza, mayo, terlik, yazlık eşyalar ve güneş kremi alırken şimdi muhakkak taşınabilir ve özellikle internete girebilen mini cihazları aldığımızı, hatta bavula ilk olarak yerleştirdiğimizi fark ettim. Gideceğimiz yer hakkında bilgi edinirken artık denize olan yakınlığı ya da havuzunun manzarasından çok, havuz kenarında kablosuz internetin çekip çekmediği en başta gelen sorular arasında. Çoğu zaman seçtiğimiz ulaşım aracında bile kablosuz internet arayışımızı sürdürmekteyiz. Hatta 29 yıldır gittiğim yazlığımın yolunda bulunan pansiyon ve motellerin eski tabelalarında yazan, “sıcak su bulunur”, ibaresinin yerini “Kablosuz İnternet Vardır” cümlesine bıraktığını görüyorum. İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçasından çok, beyin gücünün bir eklentisi olarak yer alacağını düşünüyorum. Gelecek 15 yılda öngördüğüm başlıca gelişimler, iletişim, enerji ve daha akıllı teknolojik gelişmelerdir.

dosya_DassaultDassault Systèmes Türkiye Satış Müdürü Burak Süsoy:

3D ÇÖZÜMLERİ HAYATIN İÇİNDE

Siber ortamda gerçek yaşam deneyimleri hızlanarak artacak. Endüstriyel kullanımda uzun zamandır varolan bu teknolojiyi son zamanlarda sayıları artan animasyon filmlerde de görüyoruz. Bu 3D‘ye geçiş süreci hızlanacak ve bu durum günlük hayatlarımızda da fazlaca yer almaya başlayacak. Siber alışveriş arabanızı sanal bir süpermarketin koridorlarında sürecek, raflara göz gezdirip fare tıklarıyla ürünlerinizi seçip sepetinizi doldurup kasaya ödemenizi yapacaksınız. Ya da ekranda bir mobilya mağazasına girip kendi salonunuzun önceden çektiğiniz sayısal fotoğrafı üzerine farklı mobilya seçeneklerini yerleştirip salonunuzda nasıl duracaklarını 3 boyutlu şekilde görüp kararlarınızı daha rahat vereceksiniz. Ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) çözümleri birçok sektörün işini kolaylaştırıp, maliyetlerini azaltacak. Çünkü, PLM sayesinde bilginin sanal ortamda yaratılması, en güvenli şekilde saklanması ve işbirliğini artırmaya yönelik ortak bir platform yaratılıyor. Hatta bu bilgilerin, tekrar kullanılması gerektiğinde rahatça bulunabilmesi konusunda ciddi katkılar sunuyor. Başta otomotiv, savunma gibi sektörler özellikle yazılım teknolojilerinin kullanımı açısından diğer sektörlere göre oldukça ileri durumdalar. Sektörler, rekabette önde olmak için yatırımlara ara vermeden devam etmek zorunda. Perakende sektöründe ise yeni geliştirilen PLM yazılımları ile şirketler çok daha hızlı davranabilecek.

dosya_DatateknikDatateknik Genel Müdürü Mehmet Yolcu:

TÜRKİYE, BİLİŞİM SEKTÖRÜ İLE AVRUPA'NIN YILDIZI OLACAK

Çok değil... Bundan 15 yıl öncesine geri dönüp; o zamanki günlük hayat ve çalışma standartlarına göz attığımızda bilişim sektöründe ne kadar önemli adımların atılıp, ne kadar yol aldığımız ortaya çıkıyor. Yazılımdan donanıma, mobil ürünlerden iletişim teknolojilerine; bilişim dünyasında belki biraz klişe olacak ama baş döndürücü bir gelişme yaşandı. Günlük hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran; yer ve mekandan bağımsız çalışma olanağı sunan akıllı telefonlar, notebook ve netbooklar kısaca mobil iletişim cihazları mükemmelleşme sürecini devam ettiriyor. Yayınlanan araştırmalar; önümüzdeki dönemde virüs yazarlarının eskiye göre daha gelişmiş araçlarla çalışıp; yazılım robotları, rootkitler, sosyal mühendislik, casusluk ve reklamlar için gizlenen yazılımlarla karmaşık hale getirilen virüsler ile kişi ve kurumları tehdit etmeye devam edeceğini ortaya koyuyor. Türkiye, önümüzdeki beş yıl içinde; tüm senaryolar göz önünde bulundurulduğunda özellikle bilişimde çok önemli yollar katedecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde gerek pazar hacmi; gerekse bilişim okur yazarlığı oranının artması ile Avrupa’nın teknoloji alanında önemli bölgesi haline geleceğini ve şu anki halinden 4 veya 5 kat büyüyeceğini düşünüyoruz.

dosya_DoxoftDoxoft Genel Müdürü Alpay Göğüş:

KULLANDIĞINI ÖDE

İnsanların tüm ihtiyaçlarının hizmet olarak sunulduğu yıllara çok da zaman kalmadı. Gelecek yılların temel değişiminin hizmetlerin her alanda, her konuda sınırlardan bağımsız şekilde yaygınlaşması olacağını düşünüyorum.  Bu sürecin yaklaştığını, sahip olmak için hep bir çaba içinde olunan mal ve hizmetlerin her geçen gün daha yaygın olarak, kullanıma bağlı satış modelleri ile sunulmasından anlayabiliriz.
Alınan hizmetlerde kalite, verimlilik ve faydanın sağlanması her türlü ürünün gelişmesini, yaygınlaşmasını ve kullanımının artmasını beraberinde getirmektedir.
Bu sayede teknoloji ürünleri de gerek donanım gerekse yazılım için kullanım modeline doğru ilerliyor. Yani kurumlar, kişiler kullanıp faydalandıkları durumda elde ettikleri fayda kadar ücret ödüyorlar. Bu kullanım bazlı ücretlendirme aslında rekabetin  ve gelişmenin de olumlu anlamda yolunu açıyor. Bu model evlerimizdeki televizyonlardan, arabalarımıza, telefonlarımızdan dinlediğimiz müziğe tüm diğer birimlere teker teker yaygınlaşıyor. Yazılım dünyasında da bu model giderek artıp hizmet ve fayda dengesini koruyarak tüketici kurum ve şirketlerin ihtiyaçlarını adresliyor.
Teknoloji önümüzdeki yıllarda karşımıza hangi yenilikleri getirirse getirsin kullanım ve fayda ağırlıklı olarak yaygınlaşması kaçınılmaz. Teknolojik yeniliklerin günlük yaşantıya girmesi ve yaygınlaşması finanstan ülke güvenliğine kadar tüm sektörlerde hayatımıza hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır.

dosya_EpsonEpson Türkiye Genel Müdürü Sevil Kanat:

MAÇ VE FİLMLERİ EVİMİZDE 3 BOYUTLU İZLEYECEĞİZ

Teknoloji yaşamımızı değiştirmeye başladı bile. Yalnız iş hayatımıza değil, ki şisel hayatımıza da yön veren teknolojik gelişmeler yakın gelecekte günlük yaşamı farklılaştırmaya devam edecek. 3 boyutlu baskı teknolojilerinin hayatımıza girmesine uzun zaman kalmadığını söyleyebiliriz. Bunun reklam dünyasını nasıl zenginleştirebileceğini hayal etmek bile heyecan verici. Video projektörlerden 3 boyutlu görüntü izlemek için de çok uzun bir süre beklememiz gerekmeyecek. Evimizde bir futbol maçını ya da bir filmi 3 boyutlu izlemenin nasıl bir keyif sağlayacağını tahmin etmek mümkün. Artık her yerden veri alışverişi mümkün olduğu için gelecekte ofis alanlarında bir daralmanın olması şaşırtıcı olmayacaktır. Kablosuz çalışma olanağının artık yazıcılarda da giderek tercih edilen bir fonksiyon olması ve hatta ihtiyaç haline gelmesi yazıcı üreticilerinin ürün geliştirme ve üretim planlarını şimdiden etkilemiş durumda. Esasen bu ihtiyaç biz yazıcı üreticileri için yeni bir talebin ve pazarın oluşumunu müjdeliyor. Teknolojinin gelişimi en iyi eğitim alanında gözlemlenebiliyor. Teknolojinin sunduğu imkanların rüzgarını arkasına alan eğitim sektöründe son zamanlarda ciddi bir kabuk değişimi yaşanıyor.

dosya_ESETESET Türkiye Genel Müdürü Alain Soria:

GÜVENLİK HER ZAMAN ÖN PLANDA

Bundan yaklaşık 15 yıl önceki bilişim pazarına baktığımızda; öncelikle PC pazarının yeni gelişmeye başladığı, Intel’in Pentium işlemcilerini yeni pazara çıkarmaya başladığı, bugün günlük hayatımızın bir parçası olan internet ve e-postanın yeni yaygın kullanıma başladığı, ülkemiz bilişim sektörünün emekleme zamanları gözümüzün önüne geliyor.
O günden bugüne bilişim sektörünün ülkemizde ve dünyada geçirdiği baş döndürücü gelişmelere, şu an bu yazının yayınlandığı gazete ile birlikte tanıklık ettiğimizi de söyleyerek BThaber’in 750. sayısının heyecanını paylaştığımı da belirtmek isterim.
Geçen bu 15 yılda bilişim teknolojileri çok hızlı bir şekilde değişirken, bunlara paralel olarak saldırıların ve bilişim güvenlik sistemlerini virüsler ve antivirüsler olarak ele alırsak çok büyük değişim geçirdiğini söyleyebiliriz.
Başlangıçta sadece belirli gruplar ve kişiler tarafından, hobi, ün, kişisel tatmin, teknik bilgi seviyesini gösterme amacı güdülerek yazılan ve üretilen virüsler günümüzde nerdeyse siber suç örgütleri ile organik bağ içine girmiş, internetin de etkisiyle tamamen para kazanmak amaçlı üretilen tehditler haline dönüştü. Bu durumda zaman içinde antivirüs programları, bu tehditlere karşı kendilerini yeni yöntemlerle geliştirdiler ve günümüzde neredeyse tüm PC kullanıcılarının mutlaka kullanması gereken bir yazılım haline dönüştüler.

dosya_Global iletisimGlobal İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir:

HABERLEŞME TEKNOLOJİLERİ

Telekomünikasyon iletişim teknolojilerinde analog haberleşmeden sayısal haberleşme teknolojilerine geçişi ardından da IP temelli yeni nesil şebekelere (NGN) dönüşümü geçtiğimiz yıllarda yaşadık. Hizmet alanında ise bu dönüşüm, sabit telekomünikasyon hizmetleri, genişbantlı erişim hizmetleri ve mobil hizmetlerin yakınsamasıyla gerçekleşti.
Önümüzdeki 15 yıl içerisinde yeni nesil telekomünikasyon altyapılarının daha etkin şekilde kullanılacağını görüyoruz. Yakınsama, sabit telefon hizmetleri, sabit genişbant erişim hizmetlerine mobil ve çokluortam bütünleşmesinin de eklenmesiyle daha yaygın kullanım bulacak. Çokluortam uygulamaları WebTV, IPTV, video konferans gibi özellikleri de içinde barındırdığı için etkileşimli yayıncılık telekomünikasyonla iç içe geçme süreci hızla devam edecek. Dörtlü oyunla (quadruple play) sabit telefon, genişbantlı erişim, çokluortam ve mobil haberleşme hayatımızın ayrılmaz parçası olacak. Bu süreç sabitte fiber optik çözümlerle hız kazanırken, mobil haberleşmede de 4G olarak belirlenen LTE teknolojileriyle desteklenecek. İnternetin ve genişbant erişiminin yaygınlaşmasıyla Cloud Computing kavramıyla Datacenter ihtiyaçları ve çözümlerinin önemi artmaya devam edecek. 15 yıl sonunda sürekli internete bağlı ortamlarda 3 boyutlu video konferans çözümlerinin yapılabileceği, bütün uygulamaların servis olarak güçlü veri merkezlerinden alınabileceği bir teknolojik dünya bizi bekliyor.

dosya_HPHP Baskı ve Görüntüleme Grubu Türkiye Genel Müdürü Arzu İlhan Babaoğlu:

TEKNOLOJİYLE YAŞAMAYA ALIŞTIK

Teknoloji kısa zaman içerisinde büyük bir ivmeyle hayatımıza girdi. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi yeniliklere hızlı biçimde uyum sağladık. Bundan sonra teknoloji bireysel kullanımda tüm cihaz ve servislerin birbirlerine bütünleşmesini sağlayacak. Ayrıca teknolojik ürünleri kullanmamızı sağlayan arayüzler değişecek ve tıpkı dokunmatik telefonlar gibi hepimizi şaşırtacak. Mobilite kavramı baskı cihazlarına da hızla girecek ve önem kazanacak. Kurumlar için yönetilebilirliğin geliştirilmesinin yanı sıra, bulut bilgi işlem gibi kavramlar, hizmetleri baştan sona değiştirecek. Enerji kaynaklarının hızla azalması, farklı enerji teknolojilerini de beraberinde getirecektir.
Cep telefonlarını hatırlayın. Yarın cep telefonları ortadan kaybolsa, çoğu insan ne yapacağını şaşırır. Uyum yeteneği çok yüksek canlılar olduğumuzdan yeni teknolojilere kısa bir süre şaşırıp, sonra onsuz yaşanamazmış gibi hayatımıza devam edeceğimizi düşünüyorum. Günlük hayatımızın aslında kolaylaştığını düşünürken bir taraftan da teknolojiye olan bağımlılığımızın artmasının özel yaşamımızı kısıtladığını da görüyoruz. Sürekli gelişim halinde, dinamik ve üretken şirketler doğal seçilime kurban gitmeden iş yapmaya devam edecektir. Rekabetçi pazarlarda Ar-Ge çalışmalarının daha da önem kazanacağını ve artık ufak şirketlerin de patent ya da yenilik anlamında yatırımlar yapacağını öngörebiliriz.

dosya_HuaweiHuawei Pazarlama Yöneticisi Tufan Ünal:

MOBİL TEKNOLOJİLERE DİKKAT

1876 yılında Alexander Graham Bell bir deney sırasında üzerine dökülen asitin temizlenmesi için yeni icat ettiği telefonun öbür ucundaki yardımcısını “Bay Watson buraya gelin, çabuk olun” sözüyle çağırırken farkında olmadan ilk telefon görüşmesini yaptı. O günden bugüne geçen 133 yıllık süreçte neler yaşandığını telekomünikasyon sektöründe iz bırakan tarihi gelişmelerle kısaca bir gözden geçirelim.
Mobil işletmeciler görüntülü görüşme, daha hızlı mobil internet, Mobil TV, video haber paketleri, görüntülü çağrı merkezi gibi yeni servisler vermeye başladılar. Artık her zaman ve her yerde webde gezinebilir, e-postalarımıza erişebilir, müzik ve video indirebiliriz.
Bağlantı hızımız arttıkça, o bağlantı üzerinden taşınan veri kapasitesi ve kullanım oranımız da artıyor.
Dünya çapındaki 4.5 milyar mobil abonenin 600 milyonunu mobil genişbant abonesi oluşturuyor. Türkiye’de ise 3G servisinin başlamasından sonraki 2 ay içerisinde 4 milyon abone sayısına ulaşıldı. 2004 yılında 150 milyon olan sabit genişbant abone sayısı 2009’da 500 milyona çıksa da mobil genişbant öne geçmiş bulunuyor. İlerisi için tahminler, genişbant abonelerinin 2014 itibarıyla 3.4 milyara ulaşmasını öngörüyor ve bunlardan yaklaşık yüzde 80’i mobil genişbanttan faydalanacak. Önümüzdeki 10 yılın evrensel kablosuz teknolojisi olan LTE abonelerinin 2015’e kadar 340 milyona çıkması bekleniyor.

Infoline ceyhun gulerİnfoline Genel Müdürü Ceyhun Güler:

KİŞİSELLEŞTİRİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

Bundan 20 sene önce sokağın başındaki mahalle bakkalımız, topladığım bayram harçlıkları ile aldığım şeylerin kaç lira tuttuğunu, kurşun kalemle fiyatları alt alta saman kâğıdına yazarak toplardı. Birkaç yıl sonrasında hesap makinesi, yazar kasa derken mahalle bakkalımız büyük oranda yerini ulusal süpermarketlere, hipermarketlere bıraktı.
Gün geçtikçe hizmetler merkezileşiyor. İnternetteki “Single sign-on” (SSO) mantığı günlük hayatımızda yerini almaya başlıyor. ATM’ler banka ayırt etmeksizin hizmet vermeye başlıyor, cep telefonlarımız arama yapmak dışında, ödeme yapmak için de kullanılabiliyor, kampanyalara dahil olmamıza araç oluyor. Ekonominin “Yeni petrolü” olarak adlandırılan veri, her geçen gün önem kazanıyor. Merkezileşmenin temelinde ise veri bankalarının derinliği yatıyor. Örneğin, gelişmiş ülkelerde süpermarketler, müşterileri hakkında, devletin vatandaşları hakkında sahip olduğu bilgilerden daha derin bilgilere sahipler ve bu bilgileri de pazarlama aktivitelerinde kaynak olarak kullanıp cirolarını artırmaya devam ediyorlar.
Yakın gelecekte de SSO mantığının ötesinde hizmetin ve kampanyaların tamamen size özel olduğu günlere geçiş yapacağız. Metroya bindiğinizde RFC okuyucudan ödeme işlemini dokunmadan tamamladığınız, önünden geçmekte olduğunuz mağazadan, bir hafta önce internetten sipariş ettiğiniz üründen dolayı, size özel yaratılmış bir indirim hakkı ile mesaj aldığınız günlere geçiyoruz.

dosya_KasperskyKaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe:

ROBOTLAŞMA TÜM HIZIYLA HAYATIMIZA GİRECEK

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, 10 yıl sonrasını konuşmak bile zor. 10 yıl önceye baktığımızda ne navigasyon cihazları, ne görüntülü telefon, ne de 1 kilodan az dizüstüler akıllara bile gelmiyordu. Şimdi yaşamımızdalar ve sanki onlarca yıldır varmış gibi... Bu nedenle 10 yıl sonrası için de ancak tahminlerde bulunabiliriz. Öncelikle mobil yaşamı kolaylaştıracak teknoloji ve bu paralelde mobil cihazlar ve kullanımı fazlaca artacak. Bütün mobil iletişim için gereken asıl sorun internet hızı olduğundan, bunun hızlandırılması için çok özel teknolojilere ihtiyaç olacak. Eskilerin düşüncesi insanların daha tembel olacağı görüşünde. Hatta şimdiden çocuklarının internete erişimini kısıtlayarak, yeni neslin araştırma geliştirme isteklerini artıracaklarını sanıyorlar. Bunun adı tembellik olsa bile bundan kaçış yok. Bilgi biz hiç zahmet etmeden elimizde olacak. Özetle BT konusunda gelişim en fazla kendini bilgiye erişim ve erişilen bilgiyi sayesinde ihtiyacımız olanı uzaktan kullanmak şeklinde olacaktır.
İyi haber, insanlar kendilerine daha fazla zaman ayırarak yve aşamlarını kolaylaştırarak trafik, telefon hatları ve kuyruklardan kurtulabilecekler.

dosya_Koc BilgiKoç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu:

TEKNOLOJİ YAŞAM BİÇİMLERİNİ DEĞİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Teknolojinin gerek iş, gerek özel yaşamda kapsadığı alan her geçen gün hızla artıyor. Bu değişim, yaşam ve çalışma tarzlarının yeniden şekillenmesini beraberinde getiriyor. Verimliliklerini artırmak ve keskinleşen rekabet ortamında başarılı olabilmek isteyen şirketler için teknolojiyi etkin kullanmak bir zorunluluk halini almış bulunuyor. Bilişimin girmediği alan yok. İçinde bulunduğumuz bu dönemde şirketler, dünya pazarlarındaki payını büyütme mücadelesi veriyor. Bu zor hedef, öncelikleri yeniden şekillendiriyor ve küresel rekabete karşı pozisyon alma zorunluluğu, stratejilere yön veriyor. Fırsatları iyi değerlendiren, pazar dinamiklerini iyi anlayan, tüketicinin ihtiyaç analizlerini doğru yapan ve bu konuda hızlı hareket edebilenlerin büyümesini sürdüreceği yeni düzende, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sürdürülebilir büyümedeki rolü, giderek daha fazla önem kazanıyor. Gelecekte şirketlerin, tüm operasyonlarını optimize halde işler hale getirmeleri gerektiği dersini çıkarmaları gerekecek. Teknolojinin ilerlemesi, bugün bize hayal gibi gelen çoğu aracın hayatımıza girmesini sağlayacak ve gerek bireysel gerek iş hayatımızı kolaylaştırmaya devam edecek.

dosya_KeytorcKeytorc Yazılım Test Hizmetleri Yöneticisi Koray Ekici:

TEKNOLOJİDEKİ GELİŞMELER

Teknolojideki gelişim düşünüldüğünde ilk olarak özellikle gelişimin en hızlı olduğu genetik, nanoteknoloji, robotik alanlar ve internet teknolojilerindeki ilerlemelerin hayatımızı nasıl etkileyeceği sorusu geliyor aklımıza. Birkaç örnek vermek gerekirse; genetik ve tıp alanındaki gelişmeler sayesinde gen haritaları üzerinde oynanabilecek ve ailede bulunan kalıtsal hastalıklara ve ölümcül birçok hastalığa çare bulunmuş olacak. Gen haritalarının deşifre edilmesinden sonra, henüz hastalanmadan hastalıklara karşı önlemler alabileceğiz. Robotik alandaki gelişmeler sayesinde robotlar birçok alanda daha etkin kullanılacak, insanları tanıyabilen, hareketlerini algılayabilen robotlar hayatımıza büyük kolaylık getirecek. Bu gelişimlerde ilk olarak yapay zekânın insan zekâsına yakın seviyelere çıkartılması hedeflenecek. Barındırdığı yapay zekâ sayesinde bulunduğu ortamı anlayabilen ve ona göre davranış gösteren araçlar hayatımızda yer alacak. Teknolojik gelişimle internetin kullanımı giderek artacak, bu durum eğitim kurumlarından, medyaya birçok sektörün iş modeli kökten değiştirecektir.
Teknolojideki bu gelişmelerin gerekli önlemler alınmadığında elbette bize yansıyacağı olumsuz etkileri de olacaktır. Bilgi güvenliği ve gizliliği büyük bir lüks haline gelecek, yeterince test edilmemiş teknolojik uygulamalarda oluşacak hatalar hayatımızı çok daha fazla etkileyecektir.

dosya_LenovoLenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu:

GEÇMİŞE GÖRE DÖRT KAT DAHA HIZLI BÜYÜME

Bundan bırakalım 15 yılı, 10 yıl önceye gitsek, bugünleri hayal etmemiz mümkün değildi. Dolayısıyla, teknolojinin hızına yetişmek ve geleceği noktayı şimdiden görmek neredeyse olanaksız. Nasıl bundan 15 yıl önce cep telefonu kavramı daha işin çok başında iken, kimse dünyada bu kadar gelişebileceğini hayal bile edemiyordu. Yine çok eski değil, 15 yıl önce internet sadece üniversitelerarası bilgi alışverişi amaçlı sınırlı bir çözüm idiyse, önümüzdeki 15 yılda teknoloji mobil iletişim, ve mobil cihazlar bugüne göre çok daha ileri seviyede olacaktır.
Yaşamımız bence daha da kolaylaşmayacak. Rekabet ve sınırlı kaynaklardan dolayı daha da zorlaşacak ve teknoloji, verimliliği öne çıkartıp, kişisel yaşamda da verimliliğe yönelik olanaklar sunarken, bizleri teknoloji bağımlı ve daha da çok çalışan toplumlar haline getirecektir.
İş dünyası, artık böyle gelmiş böyle gidecek diyemeyecek ve bilgi çağına ayak uyduramayan, verimliliğini ve teknoloji altyapısını kuramayan ve sistemlerini teknoloji ile paralel geliştiremeyen şirketler yaşayamayacak, kişiler gibi şirketler de bir anlamda teknolojinin esiri olacaklardır.
Kısacası, teknolojinin getirdiği geometrik ilerlemeyle geçtiğimiz 15 yıldakinin en az 4 katı kadar daha hızlı bir gelişme ile çok daha sanal ve çok daha hızlı ve doğal olarak çok daha rekabetçi ve zor bir iş dünyası bizleri beklemektedir.

dosya_MersaSistemMersaSistem Pazarlama Genel Müdürü Mustafa Saka:

KRİZDEN SONRA BÜYÜME GELECEK

Bilgi teknolojilerinde yıllar önce fikir olarak gündeme gelen yakınsama, yani bilgisayarla iletişimin bütünleşmesi bu dönemde hayata geçiriliyor. 1992 yılında AT&T şirketinin NCR’ı almasındaki amaç, bilginin bir noktadan elde edilmesi, başka bir yere transferi ve bilginin kullanılmasıydı. Bu vizyon, 20 yıla yakın bir sürenin ardından yeni yeni hayata geçiyor ve hızla yükselişini sürdürüyor.
Günümüzde 3G, bulut bilgiişlem etrafında oluşturulan mobil cihaz üreten şirketlerin bireylere yönelik  yeni işletim sistemleri çıkarması, kurumsal blade donanımında teknolojiler sunması gibi hizmetlerin tümü bu amaca yöneliktir. Aynı zamanda operatörlerin servis + donanım paketleri ve tedarik yöntemleriyle bir nevi teknoloji mağazalarına benzer işler üstlenmesi bir diğer yakınsama örneğidir. Bugün operatörlerin BT yatırımları müthiş noktalara gelmiştir. Hatta bu şirketler kısmen BT şirketlerine dönüşmektedir.
MersaSistem olarak bizim amacımız, kullanıcılara bu hizmetleri ulaştırmaktır. Yaşanan küresel krizin etkilerinin bu yıl azalacağı inancıyla, sektörün büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz.

dosya_NetsisNetsis Genel Müdürü Murat Ihlamur:

DÜNYA KÜÇÜLÜYOR

Son 15 yılda bilişim teknolojilerinin önce hayatımıza, sonra da iş yaşamımıza girişiyle başlayan değişim süreci, özellikle 2000 yılından bu yana baş döndürücü bir hız kazandı. Ortaya çıkan yeni teknolojiler, bugün iş dünyasına çok sayıda yeni profesyonellik unvanını, iş modelleri ve fırsatlarını eklemiş bulunuyor. “Dünya Düzdür” isimli kitabında, müthiş hızlı gelişmelerin 2000 – 2004 yılları arasında oluştuğunu öne süren Freidman’a katılıyorum. Bugün ise özellikle gelişen internet ve servis odaklı mimari (SOA) teknolojileri ile birlikte dışkaynak, içkaynak ve offshoring uygulamalarının popülaritesi artmakta.
SOA sayesinde bir çalışan, New York’taki ofisinin alt katındaki pizzacıya sipariş vermek için çağrı merkezini aradığında, aslında Hindistan’a bağlandığının farkında bile olmuyor. Lojistik şirketleri ise çok sayıda yazılımı birbiriyle bütünleşik çalıştırarak, şirketlerin tüm lojistik operasyonlarını kendi bünyelerindeki bir ekip gibi üstlenebiliyorlar. Ya da bir Türk girişimci yine yazılım kullanarak sağladığı haberleşme kolaylığı sayesinde, Çin’de gerçekleştirdiği üretimi, İstanbul’daki ofisinden dünyanın 100 farklı şehrine sevk edebiliyor.
Netsis olarak Ar-Ge projeleri sayesinde en yeni teknolojileri Türkiye’de geliştirmeye son 18 yıldır olduğu gibi bugün de devam ediyoruz. Bu yolculuğumuzda hep birlikte olduğumuz özel isimlerden bir tanesi de BThaber. Sunduğu zengin içerikle yayıncılıkta 16. yılına ulaşma başarısını gösteren BThaber’i kutluyor, başarılarının sürmesini diliyoruz.

dosya_nexumNexum Boğaziçi CEO’su Emre Gürül:

BULUT BİLGİİŞLEME DİKKAT

Bilgi teknolojilerinde geçen 15 yılın şüphesiz en önemli gelişmesi internetin hayatımıza girmesi oldu. Gerek bilgisayarların ve diğer donanımların gelişimi, gerekse yazılım dünyasının bu derece zenginleşmesi internet sayesinde oldu diyebiliriz. Üstelik internet sadece bunları yapmakla kalmadı. İnsanları, şirketleri ve ülkeleri birbirlerine yakınlaştırarak rekabeti artırıp, yine bilgi teknolojilerinin üretkenliği daha fazla geliştirmesi için gerekli şartları sağlayarak bir döngü oluşturdu.
Bu sayede her tüketicinin güçlü bilgisayarlara, daha hızlı internet bağlantılarına, indirdikleri bilgileri depolama gereksinimini karşılayan USB belleklere ve daha pek çok çevre biriminee ihtiyacı oldu. Kullanıcıların bağlantı hızı ve sahip oldukları donanımlar arttıkça, müzik, filmler, günlük ihtiyaçlar ve daha pek çok içerik için internet bir numaralı adres haline geldi.
Çevreci teknoloji önümüzdeki yıllara damgasını vuracak. Nasıl bugün araba reklamlarında karbon dioksit salınım miktarları yazacağını önceden tahmin edemezdik, bilgisayarlar için de aynı dönem başladı. Bugünlerde Finlandiya’da bilgisayarlardan çıkan ısı ile evlerin ısıtılmasına yönelik projeler konuşulmaya başlandı bile.
Son olarak bu günlerde eğilim haline gelen bulut bilgiişlem gelecek 15 seneye damga vuracağa benziyor. Verilerin, bilgilerin ve süreçlerin evrensel bilgisayarlarda tutulduğu, yazılım ve donanım ihtiyaçlarını en aza indiren bu yaklaşımın popülerliğine karşı çıkanlar da var.

dosya_novatelNovatel İş Geliştirme Müdürü Gökhan Gök:

MOBİL TEKNOLOJİLERİN SON 15 YILI

Mobil haberleşme teknolojilerindeki özellikle son 15 yıllık bölüme baktığımızda gerçekten de baş döndürücü bir hız ve buna bağlı bir gelişim görüyoruz. Hiç şüphesiz bu alandaki gelişimin lokomotifi GSM oldu ve olmaya da devam edecek gibi gözüküyor. İlk gerçekleştirilen mobil görüşmeden sonra özellikle katma değerli servisler ve uygulamalarla inanılmaz bir kullanım alanı sunan GSM teknolojisi, dünyadaki tüm operatörleri de birer servis operatörü durumuna getirdi. Ses aktarımında çok büyük değişiklikler yaşanmazken, hayatı değiştiren konular özellikle mobil veri aktarımı ve katma değerli servislerde görüldü. Bu konuda son dönemde ülkemizde de çok konuşulan 3G ve buna bağlı uygulamalar, GSM operatörlerini birer internet servis sağlayıcı durumuna da getirdi. Aslında 2,5 G olarak adlandırılan ve uzun yıllardır Türkiye’de kullanılan EDGE teknolojisiyle de mobil internet mümkündü. Ancak şu anda erişilen hızlarla internet erişimi DSL teknolojisine çok ciddi bir rakip durumunda.
Telsiz dünyasına baktığımızda da sayısal teknolojinin yine bu son 15 yıllık dönemde bu alanda da inanılmaz yenilikler getirdiğini görüyoruz. Tümüyle sayısal ve IP tabanlı bir standart olan Tetra ile yeni teknolojilerin tüm olumlu özelliklerini telsiz dünyasında yaşamak mümkün. Yüksek güvenlikli, şifrelenmiş ve çok yüksek kalitede ses iletimi, veri transferi, konum tabanlı servisler gibi uygulama ve özellikler 15 yıl öncesinde telsiz dünyasına çok yabancı konulardı. Mobil teknolojiler ve telekomünikasyon alanında günümüzden 15 yıl sonra neler olabileceğini kestirmek ise hayal gücümüze kalıyor galiba.

dosya_oracleOracle Türkiye ve Orta Asya (CAT) Bölgesi Başkan Yardımcısı, Oracle Türkiye Genel Müdürü Gürhan Kalelioğlu:

GELECEK VERİ YÖNETİMİNDE

Gelecekte neler olabileceğini öngörmek için bugün yaşanan gelişmeleri iyi değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Günümüzde özellikle mikro cihazlar, nanoteknolojiler, hızlı veri iletimi, yapay zekâ uygulamaları ve yeni enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşan araştırmalar, gelecekte dünyamızı, yaşamımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirecek. Bugün araştırma ve geliştirme aşamasında olan bu teknolojiler 15-20 yıl sonra uygulamaya geçilip yaygın bir şekilde kullanılır hale gelecek gibi gözüküyor.
Gelecekte büyük ve çokuluslu şirketlerin bile ofislerini küçültebileceklerini söylemek mümkün. Veri hızlarının bugün hayallerimizi süsleyen noktaya gelmesi sayesinde, tüm iletişim yöntemimiz değişecek ve ev-ofis kavramı dünya çapında yaygınlaşacak. Bununla birlikte şirketlerin veri depolama ihtiyacı daha da artacak. Kurumsal yazılımlar mobil kullanıma uygun hale gelecek. Bu nedenle veri güvenliği anlamında da kendini kanıtlamış, farklı uygulamalarla bütünleşik bir şekilde çalışabilen, geniş ürün yelpazesine sahip Oracle gibi büyük şirketlerin çözümlerinin kullanımı daha da yaygınlaşacak. Sonuç olarak bugün emekleme aşamasında olan bulut bilgiişlem gelecekte bireylere ve KOBİ’lere yoğun olarak hizmet etmesini beklemek mümkün.

dosya_oytekOytek Satış ve Pazarlama Direktörü Dilek Günçer:

DEĞİŞİM BAŞLADI

Önümüzdeki 15 yıllık süreçte bilişim sektöründeki büyüme hızının çift haneli rakamlara ulaşacağı ve teknolojik gelişmelerin ülkelerin ekonomik kalkınmalarında daha önemli bir role sahip olacağı kaçınılmaz. Gartner’ın söylediği gibi, teknoloji artık kurumların ihtiyaçları için değil, son tüketiciler için üretiliyor.
Tüketici elektroniğinde elektronik cihazların tümü akıllı ve birbirleriyle iletişim içinde olacak. Evlerimizdeki, üzerimizdeki ve sokaklardaki pek çok nesnenin algılayıcıları olacak ve hem kendi aralarında, hem bizimle hem de bazı veri merkezleri ile iletişim halinde olacaklar. Güvenli, ülke çapında kablosuz genişbant ağlar yaygınlaşacak. Gerek endüstride, gerekse tüketici uygulamalarında kağıda ciddi bir alternatif olarak e-mürekkep ekranlar yer alacak. Uygulama geliştirmede el işi üretimden seri üretime geçilecek. Ayrıca akıllı objelere önderlik eden RFID uygulamaları yaygınlaşacak. Telematik sistemler, kamu bilgilerine erişimde şeffaflık ve bütünleştirme görülecek diğer gelişmeler olacaktır. Nanoteknoloji ve akıllı objelere yönelim son derece popüler konular olacak.
Telekom alanında baş döndürücü gelişmeler yaşanacak. Mobil cihazlar ile bütünleşik özel projeler NFC (Near Field Communication) gibi yakın saha iletişimi uygulamaları önem kazanacak. Genişbant üzerinden yeni nesil, katma değerli ve kişiselleştirilmiş servisler ile GPRS ,EDGE ve 3G, görüntülü konuşma teknolojisi gündemdeki konular olacak.

dosya_probilProbil CTO’su Necmi Ön:

OLMAK YA DA OLMAMAK

Doksanlı yılların sonunda Silikon Vadisi’ndeki dış alan panolarında, TV reklamlarında, görkemli Amerikan yapılarının duvarlarında boydan boya “e-business or no-business “ ibaresi yer almaya başladığında bu söylem pek çokları tarafından iddialı ve abartılı bulunmuştu. 2001 yılında Nasdaq’ta yaşanan çöküşün onların haklılığını ispatlar nitelikte olduğu pek çok ortamda ifade edilmişti. Aradan geçen on yıl aslında abartılı olanın ihtiyacın varlığı ve önemi değil, bu alanda ürün/hizmet/servis sunan şirketlerin değerlerindeki yüksek artış beklentisi olduğu ortaya çıktı.
İş dünyası yüzyıllardır büyük bir dönüşüm içinde, tarım toplumu, endüstri toplumu ve son olarak da bilgi toplumuna giden yolda rekabetçi olmak, daha hızlı üretmek, sevk etmek, daha ucuza mal edip daha yüksek karlarla satış yapabilmek için pek çok araç kullanıldı ve kullanılıyor. Bilgi üretemeyen, ürettiği bilgiyi saklayamayan, iletemeyen, işleyemeyen, yorumlayamayan hiç bir kurumun rekabetçi ve sürdürülebilir olması mümkün görünmüyor. Bilginin yönetimi, hiç olmadığı kadar kritik ve artık çokluortam temelli veriyi de işlenmesi gerektiğinden çok daha zor. Büyüyen pazara rağmen karlılık tehdit altında, rekabet edememe yada konsolidasyon nedeniyle oyuncu sayısı azalıyor. Kurumlar daha da büyüyor, oyun büyüklerin oyunu haline geliyor.

dosya_siemens_orcunSiemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Portföy ve Teknoloji Kısım Müdürü Orçun Özalp:

GELECEK BİLİŞİM İLE GELECEK

Gelecek bilişim ile gelecek. Günümüzde internetin etkisinin kuşakları nasıl değiştirdiğine tanıklık ediyoruz. Net kuşağı olarak tabir edilen ve hayatını bilişimle kuran bu neslin iş gücüne katılmasıyla iş hayatı değişiyor. 2010’da en çok talep gören 10 mesleğin hiç birisi 2004’te yoktu. Amerikan Çalışma Departmanı’na göre bugün üniversite öğrencisi olan biri 38 yaşına kadar 10–14 iş değiştirmiş olacak. Önceki kuşakta bu sayı 2–4 idi.
Facebook’un üye sayısı 200 milyonu geçti. Myspace.com bir ülke olsaydı Endonezya ile Brezilya arasında dünyanın en kalabalık 5. ülkesi olurdu. 2006’da Google’da aylık ortalama 2,7 milyar arama yapılıyordu, 2009’da ise bu rakam 31 milyara çıktı. Bir günde atılan kısa mesaj sayısı dünyanın nüfusunu aştı. 1984’te internete bağlı bin cihaz varken, 1993’de bu sayı 1 milyona, 2008’de ise bir milyara ulaştı. 2009’da daha önceden var olmayan ortalama 2 exabyte bilgi üretilecek. Bu geçen 5 bin yılın toplamından daha fazla. Günümüzde fiber optik kablolarda 12 trilyon bit bilgiyi bir saniyede geçirmek mümkün. Bu 2,660 CD ve 210 milyon telefon konuşması demek.

dosya_softwareAGSoftware AG Türkiye Genel Müdürü Yüce Erim:

WEB 1.0, 2.0, 3.0…

Derin bir değişim sürecinden geçiyoruz ve ileride bizleri nelerin beklediği konusunda çıkarımlar yapmaya çalışıyoruz. İş dünyası sürekli ve hızlı bir değişim geçirirken yeni iş modelleri ve yönetim biçimleri ortaya çıkıyor, şirketler her gün yeni bir rekabet unsuruyla karşı karşıya kalıyor, çeviklik ve esneklik gibi kavramlar ve işin ölçümlenebilirliği gitgide daha fazla değer kazanmaya başlıyor. Bugünün bilgi teknolojileri dünyası, iş dünyasındaki bu değişime bilgiyi bütünleştirerek; bilginin analogdan sayısala; duygusal yargıdan gerçeklere dayalı ölçümlemeye; görünmezlikten gerçek zamanlı izlenebilirliğe geçişini sağlayarak yardım ediyor.
Sayısallaşma, yani bilginin sayılara dönüştürülmesi birçok sektörde yakın geçmişte hayal bile edebileceğimizi düşünmediğimiz gelişmelere yol açtı. Örneğin tıpta X-Ray ile yapılan ölçümler, sağlıkta elde edilen bilgiyi yeni seviyelere taşıdı. Web 1.0 bilgisayar ağı iken, Web 2.0 kişilerin etkileşimini sağladı. Web 3.0 çevremizdeki her şey ile bağlanabilirlik sağlayacak. Sayısallaşma ile birlikte rekabet de sektörler arası boyuta ulaştı ve bu rekabet hızlanarak artmaya devam edecek. Örneğin Google, arama motoru olarak kurulan bir şirket iken, reklam alanından aldığı büyük pay ile büyük bir değişim geçirmiştir. Bugün Google’ı ofis uygulamaları sağlayıcısı olarak konumlandırabiliriz, bu stratejisiyle Google yeni rekabet alanları yaratmıştır.
Yarının kurumları, süreç odaklı yazılımlar sayesinde, elektronik olarak üretilen performans göstergeleri tarafından gerçek zamanlı olarak kontrol edilecektir. Bu mimarileri içine alan tüm kavram ve teknolojileri SOA ve BPM olarak adlandırıyoruz. Lider endüstri analistlerine ve profesyonel kurumlara göre yazılım sektöründe paradigma kayması yaşanmaktadır.

dosya_Sun OrhanAlkanSun Microsystems Türkiye Kurumsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Mimarı Orhan Alkan:

KUSURSUZ FIRTINA

Kusursuz fırtına, birbirinden ilintisiz gibi görünen şartların bir araya gelerek beklenmedik ve yıkıcı bir olaya yol açtığını ifade eder. Sebastian Junger’in aynı adlı romanından uyarlanan Kusursuz Fırtına filmini seyredenler ne demeye çalıştığımı çok iyi anlayacaklardır. Bulut bilgiişlem, bilişim ve iletişim teknolojileri alanında patlak veren kusursuz fırtınadır, paradigma değişikliğidir, ve hayatımızın her alanını etkileyecektir. Sanallaştırma teknolojilerindeki gelişim, ucuzlarken güçlenen ve kapasitesi artan donanım ile beraber hızlı, ucuz, kolay erişilen geniş bant iletişim ağları kusursuz fırtınanın oluşması için uygun koşulları sağlayan unsurlardır.
Bulut bilgiişlem temel olarak dinamik olarak ölçeklenebilir, yoğun olarak sanallaştırılmış, kullandıkça öde iş modeli üzerine kurulu olarak bilişim teknolojisi (BT) kabiliyetlerinin internet üzerinden servis olarak sunulmasıdır. Bu basit tanım üzerinde dikkatle düşünüldüğünde yaşantımızda önemli değişikliklere işaret etmektedir.  Bir bireyin yaşantısını ele aldığımızda, yakın bir gelecekte hayatının her alanının bulut bilişim servisleri ile kuşatıldığını göreceğiz. İnternet, artık hayatın önemli bir parçası olmaktan öte hayatı kuşatır hale gelmektedir. Bu durum kullandığımız cihazlara da yansıyacak; İnternete bağlanmak ve gezgin yazılımı yeterli olacak.
İş dünyası da etkilenecek; Şirketler BT kabiliyetlerinin büyük bir kısmını ya da tamamını bulut bilişim servislerinden karşılayacak. Değişim başladı, bu bir kusursuz fırtına, her şey değişecek yeni bir normal tanımlanacak.

dosya_ZyXELZyXEL Türkiye Genwel Müdürü Vefa Tarhan:

HIZLI İLETİŞİM OLANAKLARI GELECEKTEKİ YAŞAM ŞEKLİMİZİ DEĞİŞTİRİYOR

Gelecekte yaşamın nasıl şekilleneceğini düşündüğümüzde karşımıza öncelikle iletişim ve bağlantı teknolojileri çıkıyor. Önümüzdeki 15 yıl içinde Türkiye’nin her noktası ses ve veri iletişimi açısından kapsama alanına girmiş olacak. 15 yıl önce her eve her köye elektrik; su gidecek derken artık Türkiye’nin gündeminin teknolojik atılımlar olacağı kesinlik kazanıyor.
Yakın gelecekte WiMAX ve 4G ile Quad Player dediğimiz ses, veri, video ve mobilite temel evresini geride bırakmış olacak. Her yerden her araçtan görüntülü görüşme yapmak sıradan bir aktivite olacak. Daha kaliteli daha canlı görüntü için daha fazla bant genişliğine ihtiyacımız olacak ve yeni iletişim teknolojileri geliştireceğiz. Kablosuz iletişim gigabitleri aşacak.
3G, WiMAX ve 4G teknolojilerine yönelik hizmetlerin telekom operatörleri tarafından yavaş yavaş verilmeye başlanmasıyla birlikte daha özgür, daha mobil bir yaşam sürdürebileceğiz. Kurumlar özellikle de devlet kurumları, ciddi anlamda elektronik dönüşüme uğrayacak. Artık insanlar ellerinde kâğıtlarla kapı kapı dolaşmaya mecbur olmayacak. Elektronik ortamda tüm işlemlerini yapabilecek. Artan bağlantı hızları ile on yıl önce hayal ettiğimiz bu iletişim ortamına artık neredeyse kavuşmuş durumdayız. Bu gelişmeleri sadece telefon-internet-görüntülü iletişim ekseninde değerlendirmemek gerek. Akıllı ev ve ofisler sayesinde kolaylaşan bir hayat ve mobil yaşamla gelen özgürlük gelecekte bireysel olarak üzerimizden pek çok yükü alacak. Birbirleriyle iletişim kuran ve ihtiyaçlarımızı otomatik olarak kendi kendine halleden cihazlar, bizleri, örneğin alışveriş yapmak gibi ayrıntılardan kurtaracak.

dosya_TeradataTeradata Türkiye Müdürü Jonathan Klaus:

GELECEK NESİL: İŞ ZEKÂSI

Bilişim alanında gelecek iş zekâsı uygulamalarının olacaktır. Artan veriyi depolamak ve bunun da ötesinde, akıllıca yönetebilmek için iş zekâsı kurumlar için en yetkin çözüm haline gelecektir. En başarılı veri ambarı uygulamaları, ticari/iş değerlerini etkileşimli ve süreklilik temelli bir yapıda ortaya koyanlar olacaktır. Gelecekte, rekabette avantaj sağlamanın yolu kurumların ne kadar veriye sahip olacağından değil, veriyi ne kadar iyi kullanacağından ve anlık veriyi geçmiş veriyle ne kadar iyi ve hızlı bütünleştirmesinden geçecektir. Kurumların sahip olacakları veri hacmi arttıkça yapabilecekleri analizlerin derinliği de artacaktır. Bu noktada kurumlar endüstri bazlı çözümlerle kendilerine sektörlerinde rekabet avantajı sağlayabilmek için sahip oldukları veriyi en iyi şekilde değerlendirmek zorunda kalacaklardır. Özellikle ekonomik kriz ortamlarında kurumlar bu yolla mevcut durumlarını en iyi şekilde değerlendirip, ileriye yönelik planlarını ve yatırımlarını en hızlı şekilde yapabilecekler.
Kurumlara rekabet avantajı ve daha hızlı ve daha akıllı kararlar almalarını sağlayan çözümler sunabilmek önemli bir hal alacaktır. Veriyi analiz etme ve karar mekanizmasında en etkin şekilde kullanabilmelerini sağlamaya odaklanmış özel veriambarı yaklaşımı öne çıkacaktır. Çözümlerin bir parçası olarak müşterilere yüksek performanslı paralel veritabanı teknolojisi ve dünya sınıfı ölçeklenebilir donanım hizmeti vermek hayati önem taşıyacak.
ETİKETLER : Dosya Sayı:750
YORUMLAR
Selen Koç 20 OCAK 2016 / 23:18 0 0
Bu yazının zihnimde neler yarattığını sizlere anlatamam yalnızca çok işime yaradı. Çok teşekkür ederim, Ellerinize ve emeğinize sağlık...

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics