Dosya 16 EKİM 2011 / 16:39

Acil haberleşme için geri sayım

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 etkinliğinin üçüncü gününde yer alan “Kamu Yönetimi ve Güvenliğinde Bilişim Forumu”nda acil haberleşme sistemleri ve Türkiye’deki son durum uzmanlar ve yetkililer tarafından masaya yatırıldı. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) Başkanı Adil Müftüoğlu, TÜTED’in üzerinde durduğu birkaç önemli eşik noktasından birinin de kamuda hayata geçirilmesi planlanan acil haberleşme olduğunu söyledi.
İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Rahmi Doğan, 112 Acil Haberleşme Sistemi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Pilot uygulamada biz 112 Acil Haberleşme Sistemi ile çağrıların tek bir çağrı merkezinde toplanmasını ve buradan kolluk birimlerine bir yazılım aracılığıyla iletilmesini sağladık. Ulaştırma Bakanlığı’nın telsiz sistem altyapısına ilişkin ihaleyi tamamlaması durumunda biz bu sistemi 11 ilde hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”
Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanı Cabir Bilirgen, acil durum ve kamu güvenliği sayısal telsiz haberleşme sistemine ilişkin hazırlığın neredeyse tamamlandığını ve ülke gerçeklerinin göz önüne alınarak şartname taslağının hazırlandığını kaydetti. Telsiz kullanımı açısından Türkiye’nin en büyük kullanıcısı olduklarını ifade eden Emniyet Genel Müdürlüğü Haberleşme Daire Başkanlığı Emniyet Müdürü Fahrettin Özdoğan, hedeflerinin ses ve datayı barındıracak sayısal telsiz sistemine geçmek olduğunu söyledi. Aselsan, Kıdemli Tasarım Lideri İlker Sönmez, kamu güvenliği çalışanlarının ses ve veri bütünleştirmesi belirlenmesi, kullanıcıların kaplama alanı ihtiyacının ve trafik ihtiyacının belirlenmesi, koordineli ve müdahale etmesi gereken tüm birimlerin dahil olması gerektiğini belirtti. Motorola Solutions Türkiye Ülke Müdürü Bora Gürçay, data trafiğinin acil durumlarda ya da rutin durumlarda yeni uygulamalarla her gün arttığını belirterek kullanılan uygulamalara ilişkin bilgiler verdi. Selex Komünikasyon, Sivil Sektör Başkan Yardımcısı İlter Ferah, ihale öncesindeki çalışmanın ne kadar iyi yapılırsa ihale sonrasında kurulacak sistemde başarının o oranda artacağını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN