Dosya 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Altyapı için kablolamanın önemi artıyor

Yeni nesil yapılar açısından sektörde önem kazanan altyapı konusunda kablolama da önemli bir diğer başlığı oluşturuyor. Yeni projeler de önem kazanan bir başka alan da sistem güvenliğine yönelik çözümler olarak göze çarpıyor. Ateksis Proje ve Satış Yöneticisi Barış Kuş’a göre de inşaat alanındaki birçok disiplini destekleyecek çok değişik teknolojiler mevcut. Bu teknolojiler, bilgisayar destekli tasarımdan proje yönetimine, görselleştirmeden maliyet tahminine, yapısal hesaplamalardan bina işletmesine kadar çok değişik alanlarda kullanılıyor. Sistem güvenliğine yönelik çözümler de Kuş’a göre yaygınlaşan çözümler arasında yer alıyor. HCS Kablolama Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yılmaz’a göre de 2005 ve 2006 yılları akıllı ev ve katma değeri konut projeleri ile tanıştığımız yıllar olarak yapısal kablolama sistemlerinin de sektörde konuşulmaya başlandığı zamanları oluşturuyor.

Yapısal kablolama sistemleri projelerde yerini alıyor
Yapısal kablolama sistemi uygulamalarının yoğunlukla halihazırda kullanılmakta olan, elektrik ve telefon kablolama sistemi mevcut ancak ağ kablolaması olmayan yerlerde 1995-2002 yılları arasında öne çıktığını belirten HCS Kablolama Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yılmaz, 2002 yılından itibaren ise konut dışında yeni yapılan tüm inşaat projelerinde yapısal kablolama sistemi zayıf akım şartnamelerine eklenmeye başlandığını belirtti. 2003 yılında özellikle konutlarda kullanılan telefon kablolarının yerine Cat5e veya Cat6 kabloların kullanılmasını önerdiklerini ve 3 yıl içersinde bu durumu gözlemlediklerini belirten Yılmaz, “Gerek Türk Telekom gerekse diğer operatörlerin son yıllarda ülkemizde gerçekleştirdiği yoğun fiber altyapı çalışmaları sayesinde, internet kullanıcılarına sunulan bant genişliği ve veri hızları dikkate değer şekilde artmıştır. Bu hizmetlerden kullanıcıların sağlıklı şekilde faydalanması için konutlarda da veri kablolarının kullanılması ile mümkün olabilmektedir. Bina girişlerine dek fiber, bina girişinden konutlara da Cat5e/Cat6 data kablosu çekilmesi suretiyle 100 MB gibi oldukça hızlı bir internet bağlantısı birçok konutta kullanılmaya başlanmıştır. İlerleyen dönemde gündeme gelmesi muhtemel IP TV, Video on Demand gibi uygulamalar için de ihtiyaç olacak yapısal kablolama sistemleri, daha yoğun olarak inşaat şirketlerince dikkate alınmakta” diye konuştu.

Baris_KusSistem güvenliğine yönelik çözümler önem kazanıyor

Ateksis Proje ve Satış Yöneticisi Barış Kuş’a  göre sistem güvenliğine yönelik çözümler de son dönemde yaygınlaşıyor. Birçok projede bilgi teknolojileri ile ilgili olarak kartlı geçiş- kontrol sistemlerinin öne çıktığını görüldüğünü belirten Kuş, “Binalarda çevre güvenliği, seslendirme sistemi, yangın algılama acil anons sistemi ve kartlı geçiş sistemlerini bina yönetim yazılımı ile bütünleştirerek sistemlerin bütünleşik şekilde çalışmasını sağlıyoruz. Böylece operatör kaynaklı hatalar en aza indirildiği gibi sistemler arası bütünleşik senaryolar ile kullanıcı ve ziyaretçiler için de kolaylık sağlanmış oluyor. Akıllı bina sistemleri konusunda da birçok ürün var. Bizim ilgilendiğimiz IP-CCTV, yangın algılama, kartlı geçiş, genel seslendirme, acil anons, kongre-konferans sistemleri ve telefon santral sistemleri konuları da bunun bir parçası. Son teknolojiler artık IP tabanlı sistemleri gerektiriyor. Bu sistemler ile kurumlar ya da kişiler tek merkezden birçok noktayı kontrol edebilme şansını yakalıyor. Aynı zamanda ileriye yönelik de sistemin genişletilebilirliği ve esnekliği sağlanmış oluyor” diye konuştu.

Ufuk_YilmazYeni dönemim kablolama sistemlerinde Cat6A öne çıkacak

HCS Kablolama Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yılmaz’a göre bugün  gelinen noktada yapısal kablolama sistemi, elektrik altyapı sistemleri içersinde yerini almış ve tüm inşaat projelerinde zayıf akım sistemleri kapsamında uygulanan bir standart. Yapısal kablolama sisteminin nereden nereye geldiğine bakıldığında, ilerleyen yıllarda ulaşacağı noktayı kestirmenin çok kolay olmadığı görülecektir. O nedenle, gelecekte muhtemel uygulamaları en iyi şekilde desteklemesi mümkün kablolama sistemlerinin (Cat6A) gerek konutlarda gerekse işyerlerinde uygulanması hatalı bir tercih olmayacaktır” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics