Dosya 13 MAYIS 2012 / 16:40

Anlamlı bilgiye ulaşmanın yolu: Büyük veri

Veri yığınları artarken şirketler rekabet avantajını büyük veri ile arıyor. Ayrıntılar dosya sayfalarımızda...

Web fikri ortaya konduğunda bilimsel çalışmaların dünya çapında paylaşımı temel edilmişti. Web’in yaratıcısı Tim Berners-Lee ise hayalinin semantik ya da anlamlı web içeriği olduğunu açıklamıştı.

Tim Berners-Lee, James Hendler ve Ora Lassila’nın birlikte kaleme aldıkları “The Semantic Web” isimli makalede Semantik Web’i şöyle açıklıyor: “Semantik Web, web sayfalarının anlamlı içeriğinin yapısını oluşturacak. Bilgisayarlar, Yıldız Savaşları filminde yer alan C-3PO gibi olmayacak ancak bizlere istediğimizi kolaylıkla verebilecek.”
Web 2.0’ın bilgilerin toplandığı bir geçiş süreci olarak düşünürsek, ortada gezinen büyük bilgi kirliliğinin önüne ancak Semantik Web ile geçilebilecek. Tim Berners-Lee bizlerden tüm verileri internete koymamız gerektiğini belirtiyor. Bu sayede veriler toplanacak ve olduklarından çok daha anlamlı bütünler elde edilecek.
Bütün verilerin depolanması ve daha sonra işlenerek anlamlı veriler haline getirilmesi oldukça zor. Bunun için önemli maliyetlere katlanarak dev iş sunucularına sahip olmak gerekiyor. Ancak bulut bilişim ve büyük veri kavramları bu ihtiyaçları ortadan kaldırıyor.
Aslında semantik web için Tim Berners-Lee’nin söyledikleri günümüz iş dünyası için rekabette öne geçme aracı olarak kullanılıyor. Araştırma şirketlerinin rakamlarına göre, 2020’lerde toplam sayısal verinin 35 Zettabyte olması bekleniyor. Geçen on yıldan beri veritabanı sunucularının sayısı 6 kat artarak, 32 milyona çıktı.
Sosyal medya, mobil araçların yaygınlaşması, cihazların kendi aralarında iletişim kurması (M2M) gibi etkenler nedeniyle verinin hızla artması ile bu veriler avantaja çevrilmeye çalışılıyor. Bu sırada Hadoop gibi açık kaynak kodlu platformlar, veri bilim insanı gibi yeni iş alanları ortaya çıkıyor.
Büyük verinin geldiği nokta ve şirketlerin yapması gerekenleri dosyamızda bulabilirsiniz.
ETİKETLER : Dosya Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics