Dosya 05 EKİM 2010 / 12:16

Ar-Ge merkezleriyle değer yaratanlar

Ar-Ge çalışmaları için önemli noktalardan biri de büyük şirketlerin kapsamlı Ar-Ge merkezleri. En yeni teknolojiler üzerine çalışan ve özel Ar-Ge mühendislerinin görev yaptığı bu merkezler, hem istihdam hem de yarattığı katma değerle bulunduğu ülkeler için değer yaratıyor. Ülkemizde pek çok büyük şirketin Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yapıyor.
Biz de bu merkezlerden birkaçına göz atalım dedik.

Coskun_SahinAvea Ar-Ge Merkezi
Türkiye’de faaliyet gösteren Ar-Ge merkezlerinden biri de geçtiğimiz günlerde Ar-Ge Merkezi Belgesi almaya hak kazanan Avea Ar-Ge merkezi. Tamamı mühendis 178 çalışanın bulunduğu Ar-Ge Merkezi’nde 3G ve 4G teknolojileri, yeni nesil şebeke mimarileri, genişbant teknolojileri yeni sanal operatörler ile SIM uygulamaları ve Mobil TV çalışılan konular arasında yer alıyor. Avea olarak 2006 yılından bu yana Ar-Ge yatırımlarına ara vermeden devam ettiğini belirten Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Avea Ar-Ge Merkezi’nde, Türkiye için 21. Yüzyılın yenilikçi teknolojilerini geliştirdiklerini belirtti. Son beş yılda Ar-Ge faaliyetleri için 65 milyon liralık yatırım yaptıklarını ve iki yıl içinde de 60 milyon TL’lik daha Ar-Ge yatırımı daha yapacaklarını ifade eden Şahin, çalışan sayısını da yıl sonuna kadar 220’ye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. 2009 yılında Avea Ar-Ge Merkezi’nde 3G odaklı servisler, rekabetçi tarifeler, altyapımızın ve müşteri ilişkileri sistemleri projelerine ağırlık verdiklerini de belirten Şahin; “Önümüzdeki  dönemde de 3G, katma değerli hizmetler, altyapı projeleri ve müşteri hizmetleri sistemlerine odaklanmayı planlıyoruz. NFC (Near Field Communication), 3G ve 4G teknolojileri, yeni nesil şebeke mimarileri, genişbant teknolojileri yeni sanal operatörler ile SIM uygulamaları ve Mobil TV çalıştığımız alanların başında yer alıyor. Gelecekte hayata geçireceğimiz projelerimizden bazıları ise;  3. Nesil Görüntülü Servisler, Femtocell, Mobil Sağlık ve Mobil Eğitim projeleri olacak” diye konuştu. Ar-Ge’nin bir şirketin sürdürülebilir başarısının en önemli faktörlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Türkiye gibi sanayisi güçlü olan bir ülkenin Ar-Ge konusunda da önemli bir güce sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Gerek ülkemizdeki eğitimli ve kalifiye çalışanlarımız, gerekse yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye Ar-Ge konusunda gün geçtikçe güçleniyor ve Ar-Ge’nin önemini daha da iyi anlıyor. Avea olarak Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda gelişimine büyük katkı sağlayacak Avea Ar-Ge Merkezi’ni hayata geçirmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Yenilikçi ürünler için inovasyon merkezi
Yenilikçi ve inovatif ürün ve hizmetler sunma hedefi doğrultusunda merkezde bir Avea İnovasyon Merkezi bulunduğunu belirten Şahin, merkezin amacı ve çalışmalarıyla ilgili şöyle konuştu: “Avea İnovasyon Merkezi’nde, vizyoner ve teknoloji anlamında sınırları zorlayan projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ulusal ve yabancı üniversitelerle, kurumsal müşterilerimizle ve diğer Ar-Ge merkezleriyle ortak çalışmalar yapacağız. Merkez sayesinde girişimcilere ve başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal müşterilerimize kendi fikirlerini ürüne dönüştürebilecekleri teknoloji ortamı sağlayacağız. Böylece müşterilerimizin pazarlama ve satış kanallarını destekleyerek yeni markalar üreteceğiz. Avea İnovasyon Merkezi, üniversiteli öğrencilerden akademisyenlere, ulusal ve yabancı üniversitelerden diğer Ar-Ge merkezlerine kadar geniş işbirlikleri oluşturarak bir ekosistem yaratacak.
Yeni teknolojilere yaptığımız altyapı yatırımları, nitelikli iş gücüne yaptığımız yatırımlar, eğitime verdiğimiz önem, tersine beyin göçünü özendirici insan kaynakları politikalarımız ve ulusal ve uluslararası Ar-Ge işbirliklerini güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız ile Ar-Ge merkezimizin büyümesini planlıyoruz. Ar-Ge merkezi olmanın sağladığı vergi ve teşvik avantajlarını da Ar-Ge yatırımlarımızı artırmak için kullanarak Avea’nın teknoloji atılımına ivme kazandıracağız.”
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics