Dosya 05 EKİM 2010 / 11:32

Ar-ge odaklı yürüyenler

Arge_odakli2Yapay görme ile farklı sektörlere farklı çözümler
Geliştirdiği yapay görme tabanlı otomasyon sistemleri ile çok farklı konularda projeleri olan şirket, ağırlıklı olarak otomotiv, cam, beyaz eşya, gıda, LPG, doğal taş/mozaik sektörlerinde ürünler geliştiriyor. Uluslararası dört projesi olan şirketin yaptığı Avrupa Birliği projelerinde ‘Uluslararası Başarı Ödülü’, ‘Eureka Başarı Öyküsü’ ödülleri bulunuyor. Şirketin çalışmalarını yürüttüğü uluslararası dört proje arasında 3D Scan denilen üç boyutlu yüzeylerin taranması ile ilgili bir proje ve dört ülkeden toplam yirmi iş ortağının yer aldığı ve başında Philips Hollanda’nın bulunduğu bir başka proje de yer alıyor. 3D Scan projesinde Vistek’in geliştirdiği farklı yöntem kullanılarak yüzey ısıtılıp sonra termal kameralarla bakılarak üçüncü boyut bilgisi çıkarılıyor. Bu yöntemin cam dışındaki metal, vs yüzeylere de uygulanması için Fransız ve İsveçli ortaklarla proje başlatılmış durumda. Vicomo isimli proje ise video görüntülerinden insanların otomatik olarak bulunması ve izlenmesi, çok sayıda kameradan alınan görüntülerden elde edilen sonuçların tümleştirilmesi, bireysel ve grup davranışı modelleme, yüz ifadesi analizlerinden hareketle duygulanım ve davranış tanıma, duruş ve yürüme biçimi analizlerinden davranış tanıma gibi çalışmaları kapsıyor. Proje kapsamında alışveriş merkezi içinde ve dışında olan olayların takibi, analizi konusunda bir demo geliştirilmesi hedefleniyor.VIPSAFE ve JADE isimli diğer 2 uluslararası proje ise evde/bakımevinde yaşlıların, özellikle de Alzeimerlı hastaların davranışlarının modellemesi ve tehlikeli durumların otomatik tespiti ile ilgili olarak çalışılıyor. Şirketin cam sektöründe sıcak uç kontrol, soğuk uç kontrol, camların içine karışan yabancı maddelerin ayrıştırılması gibi farklı uygulamaları içeren çözümleri de bulunuyor. Şu ana kadar bu konularda geliştirdikleri bir yazılımı, Amerika’ya satan Vistek’in çözümlerinin Hindistan’daki bazı fabrikalarda uygulanması bekleniyor.

Selektif Teknoloji
Selektif Teknoloji Ekim 2009’da İTÜ KOSGEB Tekmer’de kurulmuş güneş enerjisi teknolojilerinin üretime geçirilmesi konusunda faaliyet gösteren kuruluşunda bir akademisyenin rol aldığı genç bir Ar-Ge şirketi. Güneş enerjisi ve yakıt pilleri konusunda önemli çalışmalar yapan bir isim olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Figen Kadırgan tarafından kurulan şirket, güneş enerjisi teknolojilerinin üretime geçirilmesi ile ilgili prototiplerin hazırlanacağı Ar-Ge projelerini yürütüyor. Yüksek verimle güneş ısısını tutan ve depolanmasını sağlayan özel bir yüzey olan elektrokimyasal kaplama teknolojisini geliştiren şirketin ortaya koyduğu seçici yüzey, ilk yatırım maliyetini de düşüren yapısıyla bu yüzeylerin üretimi için önemli bir alternatif teknoloji sunuyor. Mühendislerden oluşan 3 kişilik bir kadro ile yaratıcı çözümler ortaya koyan şirket, prototip oluşturulması aşamasında dışarıdan destek alıyor. Yenilik içeren güneş enerjisi konusunda kazanım sağlayacak yüksek verimli seçici yüzey, Kadırgan’ın liderliğini yaptığı araştırma grubunun bu yüzeyi üretmesinden sonra ticari olarak üretilerek Almanya, Avusturya’ya ihraç edilmiş ve grubun çalışması ile de Kadırgan, TÜBİTAK Hüsamettin Tugaç Teknoloji ödülü ile Türk Kimya Vakfı Ödüllerini de almış.

Aytul_ErcilSabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Vistek Yönetim Kurulu Başkanı Aytül Erçil: “Teknolojik çalışma yapan şirketler için insan kaynağı çok önemli”

Yapay görme sistemleri konusunda bilinci artırmanın en önemli hedefleri olduğunu belirten Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Vistek Yönetim Kurulu Başkanı Aytül Erçil, bu sistemlerin asıl amacının da kaliteyi artırmak ve sağlıklı ölçüm yapabilmek olduğunu belirtti. Üretimi takip etme, hatalar olmadan önce, hatanın olacağını tahmin ederek engelleme amaçlı kullanımların doğru olacağını ifade eden Erçil, “Yapay görme ile sadece otomasyon değil, istatistiksel süreç kontrol ile birleşmesinin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bir başka hedefimiz de üretim ortamları dışında yapay görme uygulamaları geliştirmek. Şu anda günlük hayatla ilgili üç tane Avrupa Birliği projemiz var. Bir projemiz, yaşlıların evdeki davranışlarının takip edilmesi ile ilgili. Gerek üretim ortamındaki projelerimiz, gerekse de üretim dışındaki projelerdeki orta ve uzun vade hedefimiz ortağımız ISRA Vision AG’nin de desteği ile geliştirdiğimiz ürünleri uluslararası pazarlara sunmak. Öncelikli olarak da yakın çevremiz, Doğu Avrupa ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Afrika ülkeleri ile ilgilenmeyi planlıyoruz. Bizim gibi teknolojik çalışmalar gerçekleştiren şirketler için en önemli kaynağın insan kaynağı olduğu bilinci ile ekibimizin oluşmasına çok önem verdik ve veriyoruz” diye konuştu.

Figen_Kadirganİstanbul Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Figen Kadırgan: “Hedefimiz vakum tekniği ile Avrupa’da üretilen ve ülkemize ithal edilen ürünle rekabet edebilecek bir ürünü geliştirmek.

Selektif Teknoloji olarak yüzeyin spektroskopik özellikleri ile ilgili hiçbir sorun yaşamazken yüzeyin renklendirilmesi ve daha iyi bir estetik görünüm kazanmasının da önemli araştırma konularından biri olduğunu belirten Kadırgan, şöyle konuştu: “Bizim hedeflediğimiz prototipin üretimi olacak yüzeylerin kalitesindeki yüzeyleri ise ülkemiz ithal etmektedir. Şu anda içinde bulunduğumuz uluslararası bir proje yoktur ancak uluslararası temaslarımız sürmektedir. İlk hedefimiz Yüksek Verimli Seçici Yüzeyi Sürekli bir Yöntemle Üretecek Prosesin prototipini tamamlayıp Ar-Ge çalışmalarını bitirmek ve prosesin patentini almak. İkinci aşama üretim aşaması olacaktır. Şu anda üzerinde çalıştığımız yüzeyler 240 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Bu yüzeyleri spektroskopik özelliklerini bozmadan ıslanmayan yüzeyler haline getirme çalışmalarımız sonuç aşamasındadır. Daha sonra ise Termal Elektrik üretiminde kullanılabilecek seçici yüzeyler ve ince film bakır-indiyum-selenyum güneş pillerinin geliştirilmesi üzerine Ar-Ge çalışmalarımızı ilerleteceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics