Dosya 20 ARALIK 2010 / 21:07

Artık daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor

Türkiye’den Muhtar Kent, Suzan Sabancı Dinçer, Bülent Eczacıbaşı, Vuslat Doğan Sabancı, Mehmet Ali Aydınlar, Hüsnü Özyeğin ve Ersin Özince, Akın Öngör, Ali Sabancı, Alphan Manas, Bülent Eczacıbaşı, Erkut Yücaoğlu, Hamdi Akın, Ümit Boyner gibi önemli katılımcılarınız var. Bunlar önümüzdeki 10 yılı nasıl değerlendiriyorlar? Bakış açıları dünya geneline kıyasla farklılık gösteriyor mu?
Türkiye’den çoğu katılımcının dile getirdikleri küresel görüşlere paralel nitelikte. Türkiye hızlı bir büyüme ivmesine sahip olan, ancak kalabalık nüfusun baskısı altında zorlanan ve birçok şey kısa süre içinde yapması gereken bir ülke. Bununla birlikte özellikle Türkiye’nin örnek gösterilecek hastanelerinin sağlık turizmi konusunda önemli bir cazibe merkezi haline geldiğini belirtmek lazım. Ayrıca dünya hava trafiği açısından özellikle ihtiyacın arttığı bölgelere geçiş sağlamak üzere coğrafi olarak da gayet avantajlı bir konumda. Basılı ve elektronik medya arasındaki duvar da giderek inceliyor. Bankacılık konusunda Türkiye bir yandan mevduat sahiplerine yönelik inovatif çözümler ortaya koyarken, diğer yandan bankacılığın asıl özü olan tasarruf güvenliği ve yatırım danışmanlığı konusunda imajını sağlamlaştırıyor. Bununla birlikte katılımcılar su ve benzeri doğal kaynakların korunması ve alternatif temiz enerji kaynaklarının hayata geçirilmesi konusunda yeterince etkin davranılmadığı görüşünde. Ayrıca kadınların ekonomiye kazandırılması konusunda her ne kadar bir şeyler yapılsa da daha çok çaba harcanması gerektiğini söylüyorlar.

Erkan_BalikciogluÇokluortam sürücüleri evlerin merkezini oluşturacak

Sabit sürücü endüstrisinde büyümenin henüz yavaşlamadığının altını çizen Western Digital Türkiye Ülke Müdürü Arkın Balıkçıoğlu, geleceğe yönelik görüşlerini şöyle açıkladı: “Gelecek yılların tüketicilerinin, Ethernet bağlantısının faydalarını anlamaları ve üreticilerin kullanımda kolaylığı sağlamak için NAS çözümler üretmesi, ağ bağlantılı kişisel depolamada çok hızlı bir demokratikleşme başlatacaktır. Kullanıcılar aynı zamanda, içeriklerine farklı konumlardan ve farklı cihazlardan erişme olanağına da sahip olacaklar. Parks Associates araştırmasına göre, dünya genelinde NAS pazarının 2014 yılının sonuna kadar 18 milyon adede ulaşması bekleniyor. Gelecek yıl, tüketiciler için tüm içeriklerini özgürce her yerden kullanabilmeleri yılın konusu olacak. Depolamanın ötesinde, içeriklerini paylaşabilme, her yerden deneyimleme şansına kavuşacaklar. Bu bilgiler ışığında, gelecek yıl geliştirilmiş özellikler ve işlevler hayati öneme sahip olacak. Üreticiler, tüketicilerine daha yakınsak ve artı değer katacak ürünlerle yanıt verecek. Uzaktan erişim, veri kurtarma, Ethernet bu artı değerlerden birkaçı olacaktır. Gelecek yıl çokluortam sürücüleri evdeki merkez konumunu alacaklar. Cazip fiyatlar ve çok fonksiyonlu muhteşem özellikler, herkesin çokluortam sabit sürücüleri ile TV’lerine video içerik akışını sağlıklı bir internet erişimi vasıtasıyla sağlamasında yardımcı olacak.”
ETİKETLER : Sayı:800

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics