Dosya 14 MART 2010 / 18:00

Başarılı ERP projeleri için püf noktaları

Başarısız ERP projelerinin de müşterilerin veya potansiyel müşterilerin yeni ürünlere olan hevesini kırdığı da bir gerçek. Detaysoft Genel Müdürü Bora Dündar, bu başarısızlığın sebebinin ağırlıklı olarak bir ERP yazılımından beklentinin ne olduğunun ya da tam tersi ne olmaması gerektiğinin net bir şekilde ortaya konulmasındaki yaşanan sıkıntı olduğu görüşünde. Dündar, şunları söylüyor: “Başarılı bir ERP için öncelikli olarak projeyi talep eden müşterinin herhangi bir sistemin teknik yeterliliklerine bağımlı kalmadan iş süreçlerini ve isteklerini ortaya koyması ve neden ERP kullanacağına karar vermesi gerekmekte.” Türkiye’de ERP uygulamalarında şirket üst yönetimlerinin projeye yönetimsel katılımlarının sınırlı kalması nedeniyle sıkıntı yaşandığını, bu sıkıntı işletme ölçeğiyle doğrudan ilişkili olmamakla birlikte küçük ölçekli işletmelerde daha fazla olduğunu anlatan Mapics Genel Müdürü Kazım Ülker, ERP projelerine başlanırken amacın iyi belirlenmesi ve projenin buna göre kurgulanması gerektiğini vurguladı. MBIS Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Emrali, ERP projelerinde yazılım seçimi ve ilgili yazılımı müşteriyle beraber uygulayacak danışman şirket seçiminin aslında en önemli iki nokta olduğu görüşünde. Emrali, “ERP projelerinin başarısı sadece kaliteli bir danışman ekibine değil, aynı zamanda kaliteli ve deneyimli bir proje yöneticisine de bağlı. Bunun dışında yatırım kararı alan şirket yönetiminin ve ekibinin de projeyi sahiplenmesi gerekir” diyor.

Basarili1“Modüler ve kolay ölçeklenebilir olmalı”

Microsoft Dynamics İş Çözümleri Ürün Müdürü Berkhan Esmer’e göre, küresel ekonomideki açılımla birlikte şirketlerin önünde yoğun bir gündem olacak. Bu nedenle iş dünyası için sürdürülebilirlik, değişen tüketici profili, gelişmekte olan pazarlar ve karmaşık regülasyonlar önem kazanmaya başlayacak. Kurumların iş süreçlerinde verimlilik sağlayan ERP uygulamalarının gelişmeye açık, ölçeklenebilir ve yeni teknolojilere uyum sağlaması, mevcut yatırımların korunmasını da kolaylaştırabilir. ERP yazılımlarının modüler ve kolay ölçeklenebilir olması, kurulum aşamasında şirketin süren operasyonlarında aksama olmamasını sağlar. Esmer, Microsoft Dynamics ERP ve CRM ürünleriyle şirketlere küresel rekabetin ağır koşullarına uyum sağlamaları için güçlü araçlar sunduklarını belirtti.

Basarili2“Şirketler değişime hazırlanmalı”

Netsis Genel Müdür Yardımcısı Timur Turgutlu’ya göre ise ERP yatırımı yapma kararı alan bir şirket, öncelikle iş süreçlerini gözden geçirip iyileşmesi gereken noktaları tespit etmeli, kendini değişime hazırlamalı. Öte yandan bulunduğu iş koluna yönelik özel uygulamaların neler olması gerektiği, projeye yön verecek yazılım evi ile birlikte incelenerek projenin kapsamı belirlenmeli. ERP projesinin başarıya ulaşmasında üst yönetim ve çalışanlar da önemli rol oynuyor. Yöneticilerin ERP yatırımının önemini benimsemesi, ERP projesinin başarıyla tamamlanmasının şirket hedeflerinde yer alması ve çalışanların sürece uyum sağlaması önemli etkenler. Ayrıca, seçilen çözümün yerel mevzuata uygunluğu, esnekliği, teknolojisi, ölçeklendirilebilir olması, işletmeyle birlikte büyüyebilmesi de projelerin başarısında rol oynamakta.
ETİKETLER : Sayı:762

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics