Dosya 15 MART 2011 / 00:33

Başarılı örneklerin sayısı artıyor

Sırf ödeme sistemlerine bakıldığında bile, geçen 10 yılda önemli gelişmelere şahit olundu. Dünyaya örnek olacak nitelikte birçok projenin ilk uygulamaları Türkiye’de hayat buldu. Bu konuda bir örnekle Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, “Avrupa’nın ilk temassız ödeme çalışması, Ingenico Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir proje ile Türkiye’de faaliyet gösteren bir fast food şirketinde uygulandı. Türkiye özelinde olsa da Ortak POS sistemi de, yazılım mühendislerimizin başarısı” dedi.
Türkiye bankacılık uygulamalarında yazılım alanında önemli bir bilgi birikimine ve deneyime
sahip. Bu da, altyapı ihracatı için önemli bir potansiyeli ortaya koyuyor. Bu alanda Ingenico Türkiye olarak çalışmaları olduğunu belirten Sidal, şunları anlatıyor: “Ortadoğu ve Balkanlar’ın dahil olduğu bölgede 18 ülkenin operasyonlarını yönetiyor ve yazılım desteği veriyoruz. Ingenico Türkiye Ar-Ge ekibi tarafından mevcut ürünlere katma değer olarak geliştirilen uygulamalar ve yan ürünler de var. Görme engelliler için yapılan Engelsiz POS projesinde kullanılan POS’a entegre MP3 ses kutusu bunlardan biri. Bu aksesuar, Ingenico’nun global ürün portföyüne eklendi ve diğer ülkelerde de satışa sunuldu. Philip Morris ile birlikte Türkiye şartlarına uygun hale getirdiğimiz PDA bütünleşik POS cihazın tasarımında da ekibimiz yer aldı. Ürün Türkiye şartlarına uygun hale getirildi ve Ortadoğu pazarına da sunuldu.”
Veri merkezleri ile BT hizmetlerinde en ileri yazılım ve donanımlar kullanılıyor.
HP Finansal Hizmetler
Sektör Yönetmeni Hür Kornes, bu noktada Türk bankalarının dünya bankalarının pek çoğundan daha ilerde olduğunu belirtti. Hatta artık öyle bir noktaya gelindi ki; Türk bankaları geliştirdikleri yazılımları dünyanın diğer büyük bankalarına pazarlamaya bile başladı. Bunun bir örneği olarak Kornes, Denizbank ve inter-Next projelerini gösteriyor. Bu kapsamda Dexia ve Denizbank, HP çözümlerinden yararlanarak BT operasyonlarını sadeleştirdi, bakım maliyetlerini azalttı, standartlaştırma ile uygulamalara ve verilere erişimi kolaylaştırdı. ‘Finansal süpermarket’ anlayışı ile çözümler sunan Denizbank’ın iştiraki Intertech de inter-Next bankacılık projesi ile uluslararası başarı elde etti. Kornes şu bilgileri verdi:
“CRM, iş zekâsı ve bankacılık hizmetlerini bütünleştiren inter-Next, Türkiye’de tamamı Türk mühendisleri tarafından geliştirilen bu alandaki ilk ulusal Ar-Ge projesi. inter-Next ayrıca Computerworld Honors programı kapsamında ödül aldı. Bu proje Denizbank AG, Denizbank Bahreyn Şubesi, Eurodeniz International Banking Unit tarafından kullanılıyor. inter-Next projesi, Eurobank Tekfen’e satıldı ve sistem artık orada da uygulamaya girdi.”

Bektas_OzkanDünyaya tanıtım yapılırsa, bu çözümler yaygınlaşır

Türkiye’de üretilen, özellikle de internet bankacılığı, kredi kartları ve tüketici kredilerini kapsayan uygulamalarla ilgili çözümler çok yaratıcı ve dünyada benzer örnekleri de fazla yok. Anadolu Bilişim Hizmetleri Profesyonel Hizmetler Müdürü Bektaş Özkan, bazı bankaların kendi içlerinde bilişim ekipleriyle oluşturduğu çözümleri Avrupa’ya ihraç etmeye başladığının bilindiğini söyledi. Özkan’a göre, bu ihracatı artırmak için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) desteği alınabilir. Böylece Türkiye finans sektöründe kullanılan bu yararlı çözümlerin, ülkelerin banka birliklerine ve BDDK’ya benzer denetleme kurullarına düzenli tanıtımları yapılabilir, o ülkelerdeki bankaların da bu çözümleri kullanmaları teşvik edilebilir.
ETİKETLER : Sayı:812

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics