Dosya 05 AĞUSTOS 2011 / 13:34

Başarılı projeler için ilk adım; doğru şirketi seçmek

“Başarılı bir barındırma hizmetinde en önemli kriter doğru barındırma şirketi ile doğru barındırma paketinin seçimidir” diyen TurkNet Ürün Yönetimi ve Pazarlama Direktörü Rana Karaküçük, alınan paket özelliklerinin de iyi belirlenmesi gerektiği görüşünde. Karaküçük’e göre, web sayfanızın boyutunun çok üzerinde paket alımı gereksiz bir yatırım olacak. Ancak düşük limitler de web sayfanızda limit aşımı nedeni ile kesintilere sebep olabilir. Bu nedenle değiştirilebilir ve ek hizmetlerle büyütülebilir paketler tercih edilmeli. Barındırma hizmeti  “Windows” ve “Linux” olarak ikiye ayrılıyor. Bu noktada hangisine ihtiyaç olduğuna karar vermek gerekiyor. Barındırma paketininin türü belirlendikten sonra özellikleri de ayrıca değerlendirilmeli. Bu aşamada üzerinde durulması gereken; aylık trafik, alt alan adı, web alanı, e-posta, mysql gibi özellikler. Karaküçük, sektörde yapılan standardizasyon ve düzenlemelerle ilgili olarak da 5651 numaralı yasa ile getirilen loglama  zorunluluğunun önemli olduğunu düşünürken, “1502 numaralı yasa ile getirilen web sayfası oluşturma zorunluluğunun denetimleri henüz yapılmıyor. Ancak tam anlamı ile hayata geçtiğinde hem şirketlerin bilinirliği açısından hem de barındırma şirketlerinin yeni müşteriler kazanmasını sağlayıcı niteliği açısından faydalı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
CloudTurk yöneticisi Mustafa Yazıcı, şunları söyledi: “Teknik yeterliliği ölçerken barındırma şirketinin altyapı yatırımı incelenmeli. Özellikle kritik uygulamaların emanet edileceği durumlarda asgari olarak Tier 3 standardlarında veri merkezi üzerinden hizmetin sağlanıp sağlanmadığı araştırılmalı. Çeşitli organizasyonlardan aldığı güncel sertifikalar ile akreditasyonu kontrol edilebilir. Ayrıca çeşitli bağımsız kurumların verdikleri güvenlik sertifikaları aranabilir. Şirketin barındırma hizmeti dahilinde sağladığı ürün özellikleri de incelenmeli. Anlık ve esnek kapasite artırımı/azaltımı, kullandıkça öde sistemi, otomatik yedekleme, otomatik ve live fail-over özelliği (kesintisiz olarak başka bir donanım üzerinden devam edebilme), load-balancer, firewall, hizmetin API aracılığı ile programlanabilir olması gibi özellikler aranmalı.”
Oytek Bilişim Hizmetleri Sistem Yönetim Müdürü Kudret Gülcan, yedekli altyapıları, uzman kadroları ve 7/24 hizmetleriyle hosting şirketlerinin devreye girdiğine değinirken, “Barındırma şirketinin seçiminde veri merkezlerinin dış dünya bağlantıları, enerji ve iklimleme altyapı ürünleri, hizmet veren personel yetkinliği, yedekleme konuları kritik noktalar. Yedekli altyapı verilen hizmetlerin sürekliliği için kesinlikle
olması gereken bir bileşen.
Veri merkezlerinin belli sertifikalarının olması verilen hizmetlerde belli bir standartın sağlanması ve yapılan işlemlerin belli süreçlere göre yapılmasını zorlamakta. Bu da kurumsal bir hizmet için en önemli adımlardan biri” dedi.

“Kusursuz altyapı üzerinde işleyen esnek bir platform”

Radore Hosting Genel Müdür Yardımcısı Göktuğ İçöz’e göre, servis sağlayıcı tarafında, başarılı bir barındırma servisi ya da projesi üretmenin en temel kuralı; kusursuz bir altyapı üzerinde işleyen esnek bir platform oluşturmak. Başarılı bir barındırma servisi, özel müşteri ihtiyaçlarına rahatça yanıt verebiliyor, sürekliliği ve performansı ile müşteri işletmeyi destekler ve elbette, ihtiyaç hallerinde, en iyi desteği verebilecek, iyi eğitimli profesyonel bir müşteri hizmetleri birimince destekleniyor. İçöz, “İşletmeler tarafında barındırma ihtiyaçlarında doğru seçimler yapabilmek için, altyapı, esneklik, güvenilirlik, yedeklilik ve satış sonrası destek gibi öğeler kritik önem taşıyorlar. Barındırma ve veri merkezi sektöründe, ilgili kurumlar tarafından yapılmış herhangi bir standardizasyon ya da yetkinlik çalışmasının
olmaması da, hosting sektöründeki rekabeti kötü yönde etkilediği gibi, işletmelerin de hosting ihtiyaçları konusunda doğru seçimler yapmalarını zorlaştırıyor” diyor.

Huseyin_Uluturk“Güçlü ve tecrübesi olan şirketler tercih edilmeli”

Bimsa Çözüm Yöneticisi Hüseyin Ulutürk, barındırma hizmeti için yapılan yatırımdan fayda sağlamak için öncelikle bu alanda güçlü ve tecrübesi olan şirketlerin tercih edilmesi gerektiği görüşünde. Tercih edilecek şirket; marka bağımsız bir uzmanlık ve tecrübeye sahip olmalı, gelişmiş donanım, yazılım ve iletişim teknolojileri sunmalı. 7/24 uzman desteği ve maksimum güvenilirlik sağlayan, genişleyebilen, ölçeklenebilir, güvenli mimariler sunan, sürekli izlenen ve hatta performans analizleri yapılan uygulama ve veritabanı sunucularına sahip olan, kesintisiz depolama ve yedekleme hizmetleri bulunan şirketler ile barındırma projeleri başarılı bir şekilde uygulamaya alınıyor. Üstelik bu yönde yapılan doğru seçimlerin ve doğru yatırımların işletmeye geri dönüşü çok hızlı oluyor.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics