Dosya 09 MAYIS 2010 / 18:00

Baskı sistemlerinde de çevre duyarlılığı ön plana çıkıyor

Kurumsal baskı teknolojileri, çevre konusunda da önemli katkılar sağlıyor. Bu teknolojilerin çevreye sunduğu katkılar arasında optimize bir filo ile sağlanan enerji tasarrufu geliyor. Xerox Global Hizmetler Pazarlama Müdürü Banu Başaran’ın verdiği bilgilere göre, kurumsal baskı çözümleri, minimum tüketim ile maksimum verim elde etme sürecinde önemli ölçüde yardımcı olurken, işi daha az enerji kullanarak yapılmasını sağlıyor. Başaran, görüşlerini şöyle açıkladı:
“Bu doğrultuda elde edilen en önemli avantaj da, daha düşük bir maliyet elde etmek şeklinde ortaya çıkıyor. Enerji tasarrufu aynı zamanda, yaşam kalitesini artırmada katkıda bulunurken, sürdürülebilir bir kalkınmayı da beraberinde getiriyor. Baskı cihazlarında kullanılan tüketim malzemelerinin geri dönüşümlü olması ya da katı mürekkep teknolojisinde olduğu gibi daha az atık üretmesi de çevreci özellikler arasında sıralanabilir. Ayrıca çalışanlar tarafından baskı alınmasını en aza indirecek elektronik belge yönetimi yazılımları sunulabilmesinin çevreye katkısını da unutmamak gerekir.”
Çevre bilincinin arttığını belirten Tecpro Genel Müdürü İbrahim İlhan, şunları aktardı:
“Ülkemizde çevreci teknolojilere karşı bilinç beklediğimizden hızlı olarak yaygınlaşmaktadır. Büyük kurumsal şirketlerin bu alandaki yaklaşım ve bilincini henüz KOBİ’lerden beklemek hayalcilik olsa da yaratmamız gereken aslında bir yaklaşım biçimi bir felsefe olmalıdır. Ürünlerin iş ve özel hayatlarımıza sağladığı faydanın yanı sıra doğaya ve insana olan saygısı da önemsenmelidir. Çevre kirliliğini önleyen, enerji tasarrufu sağlayan geri dönüşümlü ürünlerin tercihi aslında geleceğimize karşı bir sorumluluk göstergesi olarak kabul edilmelidir.”
Transteknik CEO’su Rıza Başoğlu ise “Baskı sistemleri üreticileri kurumsal sosyal sorumlulukları gereği, çevreye duyarlı ürünleri ve teknolojileri, üretim aşamasından son kullanıcıya kadar ulaştırmada ciddi biçimde çaba sarf etmektedirler. Günümüzde ISO standartlarına sahip işletmeler çevreci teknolojilerin kullanımı, atıkların çevreye duyarlı geri dönüşümü gibi hususlara uymak zorunda oldukları için bu işletmelerde çevreci teknolojilerin kullanımı vazgeçilmezdir” dedi.
Samsung Electronics Türkiye IT Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep de, diğer tüm özelliklerin yanında malzeme kullanımı ve enerji başta olmak üzere her alanda tüketimi en aza indirecek yenilikçi toner üniteleri ve baskı fonksiyonlarının geliştirildiğini kaydetti.
Enerji tasarrufu için eklenen manuel güç tasarrufu düğmesinin, sistemlerinin işletim maliyetlerini azaltmakta olduğunu kaydeden Mitasan Teknik Destek Müdürü Nezih Muti, “Ürünler, Avrupa Tehlikeli Madde Sınırlaması direktiflerine uyumlu olarak krom, nikel, civa ve kurşun gibi ağır metalleri içermiyor” dedi.
HP Türkiye Baskı ve Görüntüleme Ülke Müdürü Arzu İlhan Babaoğlu konuyla ilgili olarak, “Geri dönüşümü artırmak için başlattığımız Gezegen Ortaklığı Programı ile daha az plastik tüketimini hedefliyoruz. Bugüne dek 500 milyondan fazla kartuşu geri dönüştürdük. Gezegen Ortaklığı Programı dünyada 53 ülkede uygulanıyor ve bunlar arasında Türkiye de bulunuyor. Ülkemizde 200’ün üzerinde şirketin katıldığı bu program ile kartuşlar geri dönüştürülebiliyor” dedi.
Çevre çalışmalarına bir başka katılımın sahtecilikle mücadele olduğunu vurgulayan Babaoğlu, “Sahte sarf malzemeleri çevreye zararlı uygulamalardan doğan maddeler içeriyor ve baskı kalitesi sebebiyle kağıt israfına sebep oluyorlar. Bu sebeple Sahtecilikle Mücadele Programı çevre çalışmalarında önem taşıyor” dedi.
Yeni nesil yazıcılarda bulunan otomatik açma - kapanma teknolojisi de, yazıcının iş yoğunluğu olmadığında otomatik olarak düşük enerji tüketimine geçmesini ve çıktı alınmak istediğinde kısa sürede çalışmasını sağlıyor. Kurumlarda hafta sonu ve mesai saatleri sonrasında kapatılmayan yazıcılar bu teknoloji ile yüzde 66 enerji tasarrufu elde ediyor.

Baskisistemlerinde_lexmarkÇok fonksiyonlu cihazlar daha fazla tasarruf sağlıyor

Lexmark Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Vildan Çetin, çevreye yönelik gelişmeler konusunda görüşlerini şöyle açıkladı:
“Kurumsal baskı teknolojileri ile çok fonksiyonlu yazıcılar, birden fazla cihazın ayrı ayrı kullanımına göre daha az enerji harcadığından ve kağıdın iki yüzüne de baskı yaparak kağıt tüketimini azalttığından dolayı, doğal kaynak kullanımında tasarruf sağladığını söyleyebiliriz. Ancak Türkiye’deki kullanıcıların, yurtdışındaki kullanıcılara nazaran çift taraflı baskıya hala uzak durmaları, bize, bu konuda onları aydınlatıcı bilgilerle, bu teknolojiyi sevdirme görevini de yüklüyor. Ayrıca, biten toner ve kartuşları geri toplayarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde imha ettiriyor ve kullanıcılarımızdan topladığımız her 3 toner ya da kartuş karşılığı 1 ağaç dikiyoruz.”

Baskisistemlerinde_bilgitasVerimlilik avantajlarının farkına varılıyor

Son yıllarda verimlilik avantajlarının farkına varan kurum sayısında hızlı bir artış görüldüğünü belirten Bilgitaş Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatorü Türkay Terzigil, şunları kaydetti:
“Baskı çözümleri üreticileri de artan talepler doğrultusunda bu avantajları sunan teknolojileri tüm ürünlerine hızla eklemekte, sundukları dışkaynak kullanım hizmetlerini geliştirmektedir. Üretici şirketler verimliliği artıran teknolojileri geliştirmeye devam ederken, daha az enerji tüketen, daha az atık üreten, daha fazla geri dönüşümlü malzeme kullanan ürünler geliştirmektedir. Baskı anında kağıdın her iki yüzünün de otomatik olarak kullanılmasına imkan sağlayan çift taraflı baskı üniteleri artık çoğu üründe, maliyet fiyatlara hiç yansımayacak şekilde, standart hale gelmiştir. Bu sayede kurumlarda kağıda çift taraflı baskı alışkanlığı arttıkça, hem kurumların kağıt tüketim masrafları, hem de kesilen ağaç sayısındaki artış hızı azalacaktır.”
ETİKETLER : Sayı:770

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics