Dosya 30 EYLÜL 2012 / 10:57

BT donanımında odak; tasarrufa dönüşüyor

Günümüz dünyasında giderek yaygınlaşan yeşil BT kavramı, pek çok üreticiyi tarafından başta enerji tüketim oranı  olmak üzere bu konuda gelişmiş çözümler sunan ürünlerin ortaya konmasını sağlıyor. Elektrikli ev alatlerinden mobil cihazlara, PC’lerden, baskı sistemlerine her alandaki ürünler de bu yaklaşımın ortaya koyduğu tasarruf olanakları göze çarpıyor. Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim de, Fujitsu olarak  bu alanda ürünleri çevreci proGREEN ailesindeki ürünler ile yer aldıklarını belirtti. ProGREEN ürünleri arasında LED teknolojili, cıvasız ekranların yer aldığını dile getiren Zaim, “Bu ekranlar kullanıcılara daha uzun hayat döngüsü sağlamalarının yanı sıra çevresel atıkların da azalmasına yardımcı oluyor. PC’lerimizde ve bazı Primergy sunucularımızda da 0-Watt teknolojisini kullanıyor. Bu sayede kullanıcılar ciddi miktarda enerji tasarrufu elde ediyor. Aynı zamanda üretim sırasında kullanılan  zararlı maddeleri de ana kartlarımızda halojensiz maddeler kullanarak azaltıyoruz. Bunlara ek olarak KBPC PX ECO klavyemizin yüzde 45’i yenilenebilir malzemelerden oluşuyor. M440 ECO Faremiz ise yüzde 100 geri dönüşebilir bir üründür. Eco Fare’yi plastiğe alternatif olan, çevre dostu Arboform ve Biograde malzemeleri kullanarak ürettik. Bu ürünlerimiz sayesinde doğaya karışan plastiğin azalmasına katkıda bulunuyoruz” dedi.

Cicek_Uyansoy“Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda çalışmalarımız var”

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan yeni nesil  BT donanımında pek çok cihazın tasarruf olanakları ile sunulduğunu belirterek şöyle konuştu: “Enerji tüketiminde tasarruf sağlamak için Nokia cihazlarda güç tasarrufu modu ve ortam ışığı sensörleri gibi fonksiyonlar bulunuyor. Enerji tasarruflu şarj cihazları ile şarj cihazının yüksüz enerji tüketimi ortalama yüzde 80 (en enerji tasarruflu şarj cihazlarında yüzde 95’in üzerinde) azaltılıyor. Prizden çekme uyarıları ile yüksüz enerji tüketiminden kaçınmak amacıyla pil dolduğunda şarj cihazlarını prizden çekmeye yönelik alarmlar kullanılıyor. Son yıllarda çevre bilincinin artmasına paralel olarak, tüketicilerin önemli bir bölümü, satın aldıkları ürünlerde çevreci özellikler olup olmadığını sorguluyor. Bu konuda Nokia’nın gösterdiği özen çevre bilincine sahip tüketiciler açısından da olumlu olarak değerlendiriliyor. Bunlara ilave olarak, ürün kullanımında güneş panelleri, kinetik enerji gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı konusunda çalışmalarımız var. Ayrıca enerji verimini de artırmak için sürekli çalışıyoruz. Nokia’nın yeni platformu Windows Phone için de benzer çalışmalar devam ediyor.”

Baskı  sistemleri kullanımında sürdürülebilir yaşama katkı için öneriler

• Baskı ve fotokopi işlemlerinde önlü arkalı baskı (dubleks) yapılarak yüzde 50’ye varan oranda kağıt tasarrufu sağlanabilir.
• Gereksiz baskı alınmamalıdır. Equitrac gibi gerçek zamanda dokümantasyon takip yazılımları kullanarak gereksiz baskı miktarı ve sebepleri kolaylıkla tespit edilebilir.
• Kullanılan cihazların ENERGY STAR çevre etiketi olmasına dikkat edilmelidir.
• Mesai  saatleri dışında kullanılmayan cihazlar kapatılmalı, mesai saatlerinde cihazın çalışmadığı anlarda uyku moduna geçmesi için gerekli ayarlar yapılmalıdır.
• Cihazın etkin çalışması için periyodik bakımları yaptırılmalıdır.
• Çevreye duyarlı kağıt yada geri dönüşümlü kağıt kullanılmalıdır.
• Atılacak kağıtların geri dönüşüm kutularına atılıp, kolayca sisteme geri kazandırılması için ofislerde gerekli önlemler alınmalıdır.
• Gereğinden fazla cihaz sahibi olunmamalı, ortak kullanılan cihaz sayısı arttırılmalıdır.
• Orijinal sarf malzemeleri kullanılmalıdır.
• Sayfabaşı anlaşma yapılmalıdır.

Ilke_AksoyGREEN TOUCH, ÖNEMLİ SONUÇLAR DOĞURACAK”

Bilgi teknolojilerinin   sürdürülebilir yaşam için hem kendi alanında çözümler sunduğunu hem de akıllı kentler, enerji verimliliği ve yönetimi gibi sürdürülebilirliğe katkıda bulunan çalışmaların merkezinde bulunduğunu belirten Alcatel-Lucent Türkiye Azerbaycan Pazarlama ve İletişim Müdürü İlke Aksoy, şu değerlendirmelerde bulundu: “Dünya çapında 8 laboratuvarı 1500 Ar-Ge çalışanı ve 2.5 milyar avro yıllık bütçesi olan “Alcatel-Lucent Bell Labs” sürdürülebilirlik çalışmalarına çok önemli katkıda bulunmaktadır.Bell Labs öncülüğünde başlatılan Green Touch konsorsiyumu ile önümüzdeki 5 yıl içinde bugüne kıyasla enerjiyi bin kat daha etkin kullanacak iletişim ağlarına sahip olunması amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir. Greentouch teknolojisi hayata geçirildiğinde internet dahil dünya genelindeki iletişim ağlarını üç yıl boyunca çalıştırabilmek için günümüzün tek günlük enerji sarfiyatı yeterli olacaktır. Greentouch girişimi kapsamında, Alcatel - Lucent olarak, küçük antenler kullanan kablosuz erişim sistemleri  üzerine çalışmalarımız lightRadio ürün ailesi ile ilk meyvelerini vermiş bulunuyor. Metrocell mimarisinin ürünü olan lightRadio, bugünkü baz istasyonlarına göre çok daha küçük hacme sahip, çok daha az enerji harcayan ve günümüz mimarisinden trafik açısından daha geniş olanaklar sunan yeni nesil bir baz istasyonu olarak alternatif enerji kaynakları  kullanımına da olanak tanıyor.    Alcatel-Lucent kurumların finansal performansını ve sürdürülebilirliğe katkısını değerlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de 100 üzerinden 87 puan alarak Teknoloji Süpersektörü Lideri oldu.”

Bensı_Nazra“Çevre dostu ürünler ve  karbon kredisi satın alarak çevreye katkıda bulunuyoruz”

OKI Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Bensi Nazra’ya göre OKI LED teknolojisi baskı cihazları içindeki parça sayısının azalmasını, daha uzun ömürlü, daha  az enerji harcayan, daha kaliteli, cihazların üretilmesini  mümkün kılıyor. LED teknolojisi ile üretilen OKI yazıcılarındaki parça sayısındaki azalma sayesinde yazıcıların boyutlarının küçüldüğünü ve  parça ve toner değişiminin daha kolay hale gelerek toner ömrünün de uzadığını belirten Nazra, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelişmiş OKI teknolojisi sayesinde  kağıdı çift taraflı kullanma (Dublex) standart özellik haline geliyor. Yetkisiz kişilerin baskı almasına engel olan, kişiye özel baskı sayısı atayan, yazıcıları uzaktan takip edip en yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayan sistemler  hayata geçiriliyor. Çok farklı segmentlerde çok sayıda  OKI ürününde bulunan Eco özelliği ile arıza yapma aralığı 25 bin çalışma saatine kadar çıkıyor, bu ürünlerde bulunan Derin Uyku fonksiyonu ise bekleme (Standby)  konumunda enerji tüketimini sıfıra yakın bir konuma getiriyor. Uzun şerit ve toner ömrü, uzun süreli kullanım gibi özelliklerle birlikte çevreye etkiyi en az düzeye indiriyor. OKI’nin çevreye duyarlılığı üst düzeye taşıyan anlayışı 2011 yılında İtalya’da “Profesyonel, çevreye duyarlı yüksek teknoloji ürünleri” kategorisinde verilen Ecohightech prestijli çevre ödülü ile onaylandı.
OKI Türkiye’nin de bağlı olduğu OKI Data Corporation (ODC) ise karbon kredisi satın alarak, Japonya Fukushima, OKI Data Manufacturing (Tayland) ve Çin’deki OKI Electric Industry’nin (Shenzhen) üretim tesislerinde sıfır karbon uygulamasını gerçekleştiriyor.”

Turkay_TerzigilKalite artıyor, toner sarfiyatı azalıyor”

Bilgitaş’ın pazara sunduğu ürünlerin sürdürülebilir yaşam noktasında destekleyici çözümler olduğunu belirten Bilgitaş Pazarlama ve İş Geliştirme Koordinatorü Türkay Terzigil, Kyocera’nın Ar-Ge çalışmalarında doğanın korunmasını, verimliliği ve ürün kalitesini ayrılmaz bir bütün olarak gördüğünü ve 1992’den beri kullandığı ECOSYS teknolojisi ile çevre dostu mükemmel bir çözüm sağladığını dile getirdi. ECOSYS teriminin ECOnomy (ekonomi), ECOlogy (ekoloji) ve SYStem (sistem) faktörlerinin ayrılmaz birlikteliğini ve önemini ifade ettiğini belirten Terzigil, şöyle konuştu: “Kyocera ürünlerinde geleneksel drumlara göre 30 kat daha uzun ömre sahip amorfus silikon drum kullanılmaktadır. Tek katmana sahip seramik drum yapısı ile drum üretiminde CO2 salınımı standart OPC drumlara oranla 3 kat azdır. Baskı sürecinin en son parçası olan, Eco Fuser ile cihazın baskılama için gereken ısınma ve soğuma süreçlerinde kullandığı enerji azaltılmıştır. Toner partiküllerinin yapısında sürekli yapılan iyileştirmeler ile toner yüzeyleri pürüzsüz hale getirilmektedir. Bu sayede görüntü kalitesi ve çözünürlük artarken toner sarfiyatı geleneksel toner kartuşuna oranla yüzde 30 azaltılmıştır. Kullanılan polyester reçine ve daha kolay eriyebilen mum sayesinde fiksaj ısısı 20° düşürülürken yüzde 15 daha düşük enerji sarfiyatına ulaşılır. Yeni geliştirilen ince ısıtıcı merdane ile makine ısınma süresi yaklaşık yüzde 50 düşmüştür. Kyocera ürünleri enerji verimliliği ve kağıt tüketimine odaklanmış olan ABD hükümetinin ve AB Komisyonu’nun desteklediği Energy Star çevre etiketine sahiptir. Kyocera çok fonksiyonlu fotokopi ve yazıcılardaki kağıdın her iki yüzünü kullanarak yazdırma özelliği (dubleks) sayesinde kağıt tüketimini yarı yarıya azaltmak mümkündür. Bilgitaş basını ve şirketleri baskı ve kopyalama konusunda ekonomik ve ekolojik olarak elde edilebilecek avantajlar konusunda sürekli bilgilendirerek Yeşil BT’ye destek vermektedir.
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics