Dosya 29 AĞUSTOS 2010 / 18:00

BT kullanımı doğaya en büyük destek

Kâğıt kullanımının azalarak, doküman ve belgelerin elektronik ortamda saklanabilmesini BT’nin en büyük artısı olarak gösteren Bimsa Sistem Mühendisi Cem Güneyli, “Ayrıca BT’nin can damarı olan elektrik tüketiminden başlayarak, kullanılan madde ve materyallerin geri dönüştürülebilir olması çevreyi korumak adına yapılan diğer önemli unsurlardır. Tüketici olarak az elektrik tüketen teknolojileri tercih etmek çevrenin korunması için bizlerin üzerine düşen görevdir. İnsanların teknolojilere ayak uydurabilmesi, verilerini elektronik ortamda saklayabilmeleri için çok önemli” dedi.
ABH Genel Müdürü Tayyar Bacak bilişim teknolojilerinin çevreye olumlu etkilerini şu şekilde özetledi: “Teknolojinin kullanılması sayesinde ürünlerin kullanımı azaltılabilir, kağıtsız ofis uygulamaları sayesinde kağıt tüketiminin azaltılması ve dolayısıyla yeşil çevrenin korunması. Aynı şekilde kişilerin bir yerden bir yere taşınması için harcanan enerjiden tasarruf sağlayacak; fosil yakıtların kullanımını azaltacak, sanal toplantı olanağı sağlayan, teknolojik çözümleri sayabiliriz.”
Şirket olarak duyarlı bilişim teknolojilerine büyük önem verdiklerini belirten E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, “Bu nedenle de çevre konusunda elektronik imza hizmetleri ile kâğıt ortamındaki tüm iş süreçlerinin sanal ortama aktarılmasında son derece önemli bir görev üstleniyoruz. Bu açıdan gerek sunduğumuz hizmetler gerekse de vizyonumuz doğrultusunda şirketlerdeki tüm iş süreçlerinde e-imza kullanımını yaygınlaştırmayı ve bu sayede de kaynaklardan önemli ölçüde tasarruf elde edilmesini sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Çevreci donanımlar çok önemli
Enerjiyi tasarruflu kullanan, karbon salınımını azaltan bilişim teknolojilerinin çevrenin sürdürülebilirliğini korumak açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, “Bu teknolojiler aynı zamanda, şirketlerin maliyetlerini kontrol altında tutmalarına ve verimliliklerini artırmalarına da hizmet etmektedir. Bu bağlamda, çevreye duyarlı, yeşil bilişim teknolojileri geliştirmeye ve karbondioksit salınımını azaltma çabalarına büyük destek veriyoruz. Donanımlarımızın birçoğu piyasadaki benzerlerine oranla daha az enerji tüketmektedir” dedi.
Hayat Bilgi Teknolojileri Sistem Mühendisi Muharrem Erdoğdu ise bu konu hakkında şöyle görüş verdi:
“Dünya genelinde kurumların enerji harcamalarının yaklaşık dörtte biri bilgi teknolojileri kaynaklı. Bu doğrultuda kurumlarda enerji harcaması konusunda yapılacak her tasarruf çalışması çevrenin korunmasına pozitif yönde bir katkı sağlayacaktır. Elde edilecek tasarruf, kârlılık için de olumlu bir katkıya dönüşecektir. Dünyada karbondioksit oranının artışında bilgisayarların ve bilgi teknolojilerinin etkisi olduğu düşünüldüğünde, kullanılan teknolojinin türü daha da önem kazanmaktadır.”
Veri merkezleri ile diğer tesislerde kullanılan elektronik denetim sistemleri her türlü mecrada elektrik ve yakıt tüketiminin azaltılmasına, performansın artırılmasına yönelik elektronik çözümler üretiyor. Bilgisayarların yaygınlaşmasının iletişimi sanal ortama taşıyarak kâğıt ve mürekkep israfını önlediğini belirten HP Türkiye ve Orta Doğu Çevre Yöneticisi Hande Baloğlu, “Bilgi teknolojileri, buna ek olarak basın-yayın ve internet aracılığıyla tüketicilerin çevre konusunda bilinçlenmesine de ön ayak oluyor. Kurumsal ürünlerde çevreci BT daha güçlü işlemcilere, blade sunucularına ve az yer kaplayan, kendi yuvasına yerleştirilen modüler sistemlere dayanıyor” dedi.

İklim değişiklikleri tetikleyici oldu
Özellikle son on yılda yaşanan iklim değişiklikleri ve azalan doğal kaynakların, toplumların çevreye karşı duyarlılığını artırdığını belirten Huawei Türkiye Pazarlama Direktörü Tufan Ünal, “Bu noktada gelecek nesiller için temiz çevre, temiz teknoloji ve verimli üretim noktasında çevreci BT de gün geçtikçe daha büyük önem kazandı. Yapılan araştırmalar 1973- 2006 yılları arasında küresel enerji tüketiminin yüzde 73, karbondioksit salınımlarının ise yüzde 79 arttığını gösteriyor. Bilişim sektörü detayında konuyu ele aldığımızda, sektörün dünya GSYİH içindeki payı yüzde 7 civarında ve karbondioksit salınımının yüzde 2‘sinden sorumlu” şeklinde konuştu.
Lexmark Türkiye Genel Müdürü Sinan Emon, şu değerlendirmede bulundu: “Bu rolün önemini algılayan yönetim gruplarının yetişmesi, bilişim teknolojilerinin en önde gelen ödevlerinden bir tanesidir. Çevre bilincinin, tabandan yukarıya doğru değil de, günümüzde, kritik noktaya yaklaşılmış olmasından dolayı, tavandan tabana yayılması gerekmektedir. Çevreye etki eden, gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektronik çevre bilimleri geleceğimiz ve çevremizle ilgili önemli bir rol oynamaktadır.”
Mobil teknolojinin insanların çevresel ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olan birçok pratik yol sunduğunu belirten Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, “Sorumlu hareket etmek adına bunun, yapılması gereken doğru şey olduğunu düşünüyoruz ve ayrıca iyi bir iş algısı yaratmaya da yardımcı oluyor. Dolayısıyla daha dayanıklı telefonlar yaparken, yeni yazılım güncellemeleri, uygulamalar, içerik vb. sunarken, insanların da yeni özellikler ve tasarımlar çıktıkça bunların ışığında kendi telefonlarını yenilemeyi istediğinin farkındayız” dedi.

Emre PekarBilişimle çevreyi koruyun
Bilgisayarların yaşadığımız dünyayı değiştirdiğini belirten GlassHouse Türkiye Genel Müdürü Emre Pekar, “Bilgisayarlar hem evlerimizde hem de ofislerde hayatımızın olmazsa olmaz birer parçası oldular. Şu anda dünyada yaklaşık 1 milyar bilgisayar var. Gartner’a göre bilişimde kullanılan cihazların üretimi, kullanımı ve imhası toplam karbondioksit salınımının yüzde 2’sini oluşturuyor. Bu rakam havacılık sektörünün payı ile aynı. İnsanlar tarafından oluşturulan toplam karbondioksit salınımı 49 milyar ton olduğunu düşünürsek, bunun yaklaşık 1 milyar tonunun sorumlusu bilişim teknolojileridir. Bu acı gerçekle beraber, bilişim teknolojileri hava olaylarını izleme, deniz kirliliğinin tespiti, vahşi yaşamın izlenmesi gibi birçok çalışmada kullanılarak çevrenin korunmasına destek olmaktadır” dedi.

Ali Kancal“Dünya büyüyecek ve yeşil kalacak”
Alcatel-Lucent CEO’su Ben Verwaayen, Aralık 2009’da İklim Değişikliği BM Konferansı’nda “Dünya yeşil olacak, dünya büyümek istiyor. Bilişim, her iki amaç için de harika bir ilaç” dediğini ifade eden Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal, “Biz, bilişim teknolojilerinin çevre korumaya katkısının büyük olduğunu düşünüyoruz. Çevre korumada sektörümüzün en önemli katkısı, yenilikçi iletişim uygulamaları geliştirme ve kullanma becerisi olacaktır. Bu uygulamalar, diğer sektörlerin çevreye etkisini azaltmaya yardım edecektir. Başka bir deyişle, iletişimi kullanarak, karbon salınımlarını yüzde 98 oranında azaltmaya yardımcı olacak yeni uygulamaları benimsemek mümkündür” dedi.

Reha HatipogluBilişim tasarruf, tasarruf da çevreyi korumak demek
Başta enerji üretimi olmak üzere, pek çok üretimi sürecinin çevreye zarar verdiğinin altını çizen CA Technologies Çözüm Satış Direktörü Reha Hatipoğlu, “Bilişim teknolojileri üretim aşamasında birçok adımda tasarruf sağlar. Yapılan bu tasarruf, çevreyi korumak için atılan en faydalı adımdır. Bu nedenle, işletmelerde bilişim teknolojisi olanaklarından en üst düzeyde yararlanılmalıdır. İşletmelerin bu yolla hem kâr etmesi hedeflenir hem de çevreye saygı sistemli bir şekilde oluşur. Bunun dışında, bilişim teknolojileri kullanılan kamu kurum ve kuruluşlarında bürokratik işlemler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu da zamandan tasarrufu ve dolayısıyla enerji tasarrufunu gündeme getirmektedir” şeklinde görüş belirtti.
ETİKETLER : Sayı:786
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN